שתף קטע נבחר

צילום: AP

סופו של מחבל: מראח נורה למוות כשקפץ מהחלון

המחבל מוחמד מראח, שרצח 4 יהודים בבית הספר בטולוז, נהרג בפשיטה של כוחות הביטחון. אנשי היחידות המיוחדות השליכו רימוני הלם לדירה ופרצו פנימה, אחרי 32 שעות המתנה. שר הפנים: מראח נהרג לאחר שקפץ מחלון חדר האמבטיה. שני שוטרים נפצעו בפעולה, מצבו של אחד מהם קשה

סופו של מחבל. יותר מ-32 שעות אחרי תחילת המצור על ביתו של מוחמד מראח, פשטו היום (יום ה') כוחות הביטחון הצרפתיים לדירת המחבל מטולוז. לאחר דיווחים סותרים, נמסר כי הוא נהרג במהלך הפשיטה לאחר שקפץ מחלון חדר האמבטיה כשהוא ממשיך לירות על שוטרים. הצרפתים אמרו כל העת כי המטרה היא להביאו למשפט, אבל בעקבות חילופי האש בפשיטה - שיצאה לפועל לאחר יותר מיממה של המתנה - מראח נהרג.

 

הטבח בטולוז - הכותרות האחרונות:

נחשפו היעדים הבאים של המחבל מטולוז

צפו בסרטון של המחבל; הכנות לפשיטה בטולוז

יושבים שבעה על מרים בת ה-8: "מלאך שנקטף"

 

אנשי היחידות המיוחדות השליכו רימוני הלם לדירתו, פרצו פנימה ובדירה התפתחו חילופי יריות, במהלכם נורו 300 קליעים. שני שוטרים נפצעו בפעולה, מצבו של אחד מהם קשה. העיתון הצרפתי "לה פואה" דיווח כי מראח היה לבדו בדירה. בנוסף, נמסר כי על גופו הייתה שקית שתוכנה לא ברור, וייתכן כי הכילה חומרי נפץ.

 

הכוחות המיוחדים, אחרי הפשיטה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הכוחות המיוחדים, אחרי הפשיטה(צילום: רויטרס)

 

מוקדם יותר דיווח אחד מכלי התקשורת כי כוחות הביטחון התמקמו בדירה סמוכה לזו של החשוד. במקביל, התקבלו דיווחים כי צוות תקיפה מיוחדת של המשטרה הצרפתית הגיע לזירה וכי אלונקות ריקות הוכנסו והוצאו מהבניין. שר הפנים הצרפתי קלוד גואן נמנע מלאשר כי התקיפה בעיצומה, אך ציין: "המבצע מתנהל כבר 30 שעות רצופות, עם גלים חזקים וגלים חלשים. כעת יש תנועה".

 

המו"מ נכשל: "המחבל איים להרוג שוטרים"

בסיומה של הפשיטה אמר שר הפנים כי מראח סירב להיכנע ואיים כי אם ייכנסו לדירה הוא יהרוג את השוטרים.

"בשעה 10:30 (שעון מקומי) הושלכו רימוני הלם לתוך הדירה, אך לא נשמעה כל תגובה. אנשי הכוחות המיוחדים פרצו את דלת הדירה ונכנסו גם דרך החלון. מראח יצא מתוך חדר האמבטיה, פתח באש לעבר השוטרים עם נשק שאחז בידו", סיפר גואן. "בסופו של דבר, מראח קפץ ממרפסת חדר האמבטיה ונמצא מת על הקרקע כשנשקו לצדו".

 

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי בירך את המשטרה על עבודתה בנטרול המחבל מטולוז. גורם משטרתי שהיה מעורב בפשיטה לביתו של מראח אמר כי מעולם לא ראה סוג כזה של אלימות.

 

מוקדם יותר היום נראתה תנועה רבה של כוחות משטרה, צוותי כיבוי ואנשי רפואה באזור הדירה לאחר סטטוס קוו ממושך. גם בלילה נשמעו לא מעט פיצוצים, אולם עדי ראייה דיווחו כי קולות הנפץ האחרונים היו חזקים יותר. בצרפת הסבירו מוקדם יותר כי הפיצוצים נועדו להשאיר את המחבל ער ועל מנת "לאלצו להסגיר את עצמו".

 

"מראח יצא מחדר האמבטיה וירה לעבר השוטרים". שר הפנים גואן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מראח יצא מחדר האמבטיה וירה לעבר השוטרים". שר הפנים גואן(צילום: AFP)

 

עורך הדין של המחבל מוחמד מראח הציע היום לרשויות בטולוז לבקר בדירה של מרשו, כדי לדבר איתו ו"להוריד אותו לקרקע". כך פרסם האתר של העיתון הצרפתי "לה פּואה". בקשתו של עורך הדין נדחתה על ידי רשויות הביטחון בעיר. מוקדם יותר אמר השר גואן, כי לא ברור אם מראח, החשוד ברצח ארבעת היהודים ליד בית הספר "אוצר התורה" בטולוז השבוע וברצח שלושה חיילים צרפתים, עודנו בחיים. 

 

"מוזר שלא הייתה תנועה בדירה במהלך הלילה", אמר שר הפנים והוסיף כי הוא אינו בטוח שהמחבל עדיין חי. השר הגיע לזירה הבוקר וקיבל תדרוך מהכוחות במקום. הרשויות בצרפת ניתקו את זרם החשמל והגז לדירה, והמחבל - אם הוא בחיים - שוהה בה בחושך ובקור. השר הוסיף בראיון לתחנת הרדיו RTL כי מראח הצהיר שברצונו "למות עם חרב בידו".

 

כוחות המשטרה מול בית מראח ()
כוחות המשטרה מול בית מראח

  

"העדיפות הראשונה שלנו היא לתפוס אותו בחיים ולהביאו לדין, ואנחנו מקווים שהוא עדיין חי", אמר גואן. הוא ציין שאות החיים האחרון מהמחבל התקבל אמש ב-22:45 (זמן מקומי) והוסיף כי משונה העובדה שהוא לא הגיב על הפיצוצים החזקים שנשמעו במהלך הלילה והבוקר ליד ביתו. "שמענו שתי יריות, אנחנו לא יודעים מה פשרן", הודה השר. גם עיתונאים מחוץ לבית המחבל דיווחו כי שמעו יריות.

  

אמו של המחבל הגיעה הלילה לתחנת המשטרה בטולוז. כוחות הביטחון של צרפת כיתרו ביום רביעי לפנות בוקר את הבית שבו התבצר מראח - צרפתי בן 23 ממוצא אלג'יראי - וניהלו עמו משא ומתן ממושך. מראח סירב להיכנע, דיבר עם השוטרים מאחורי הדלת ולפי הדיווחים אף ירה בשני שוטרים והם נפגעו באורח קל. עורך דינו של מראח, כריסטיאן אטלן, ביקש מהרשויות לאפשר לו להיכנס לדירת מרשו כדי לשכנעו להיכנע ולהסגיר את עצמו - אך בקשתו נדחתה. "צריך לשאול אותם מדוע הם החליטו זאת", סיפרה פרקליטה נוספת של מראח מארי-כריסטין אטלן.

 

תמונה פנורמית של הרחוב בו התגורר מראח

 

הלילה החלו כוחות הביטחון במבצע פשיטה על ביתו של מראח ולפי דיווח ברשת CNN הוא נורה בשלב הראשוני של הפשיטה. זמן קצר לפני כן נשמעו יריות ופיצוצים באזור. מוקדם יותר דווח כי שני שוטרים נפצעו בפיצוצים, שנועדו להפחיד את מראח. "אנחנו מנסים להתיש אותו ולשכנע אותו להסגיר את עצמו", אמרו הרשויות בצרפת.

 

במקביל, שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, הגיב לטענות על מחדל בחקירת המשטרה הצרפתית, ואמר: "אני מבין את השאלות אם היה מחדל או לא, אבל אנחנו לא יודעים זאת עדיין". הוא דחה גם את ההאשמות כי צרפת לא מקצה מספיק משאבים למעקב אחר מוסלמים קיצונים הפועלים בשטחה והזכיר כי גם מראח נחקר על-ידי כוחות המשטרה. גם שר הפנים גואן יצא להגנת המשטרה הצרפתית וציין כי היא "עוקבת אחר אנשים רבים שמעורבים בפעילות איסלאמית קיצונית. הבעת דעות סלפיות אינה מספיקה כדי להעמיד אדם לדין".

  

עם תחילת ההתבצרות של המחבל אמר שר הפנים גואן כי מראח "רצה לנקום על מות ילדים פלסטינים ועל פעילות חיילים צרפתים ברחבי העולם". כמה שעות לאחר מכן, המחבל השליך אקדח מחלון הבית, אך הדגיש בפני הנושאים ונותנים עמו כי יש בידיו כלי נשק נוספים. גם כאשר בישראל נערכו הלוויותיהם של ארבעת הנרצחים בפיגוע בטולוז – הרב יונתן סנדלר (29), בניו אריה (6) וגבריאל (3) וכן הילדה מרים מונסנגו (8) - התבצר המחבל בדירתו ולא נכנע גם שעות ארוכות לאחר מכן. 


פורסם לראשונה 22/03/2012 11:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתכוננים לפשיטה, הבוקר
צילום: AFP
מוחמד מראח. פצע שלושה שוטרים
צילום: AFP
שיבח את השוטרים. סרקוזי
צילום: AFP
מומלצים