שתף קטע נבחר

מצעד "שרמוטות" בתל אביב: "אנחנו לא שקופות"

מאות נשים, וגם כמה עשרות גברים, הפגינו בעד חופש הבחירה של נשים להתלבש כרצונן, גם בלבוש חושפני, ונגד הגישה שטוענת כי הן מביאות עליהן הטרדות מיניות. "אי אפשר ללכת ברחוב היום מבלי להיות מוטרדת מינית באופן קבוע"

כ-400 מפגינות, וגם כמה עשרות מפגינים, צעדו הערב (יום ה') בתל-אביב במסגרת "מצעד השרמוטות". לטענתם, אסור לשפוט אשה שלובשת בגדים חושפניים ולהאשימה כי היא מביאה על עצמה הטרדות מיניות ואונס. המפגינים, שצעדו מגן מאיר לכיכר רבין, קראו: "די נמאס, תאשימו את האנס", "לא אנחנו לא שקופות, את הסקסיזם בועטות". המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב: "שרמוטה גאה", "זה הגוף שלי, לא שלך", "אל תגידו לנו איך להתלבש, תגידו להם לא לאנוס".

 

"אי אפשר ללכת ברחוב היום מבלי להיות מוטרדת מינית באופן קבוע", אמרה ל-ynet אחת המארגנות, נטע פרידמן. "בדרך כלל כשמישהי נאנסת יש נטייה טבעית להגיד 'רגע, היא שתתה' או 'היא נהגה לשכב עם הרבה גברים'. הנטייה להאשים אותה ולא את הפוגע", הוסיפה פרידמן בת ה-19. "אנחנו באים לייחס מחדש את המשמעות 'שרמוטה', שהקונוטציה תהפוך משלילית לחיובית, כמו שבעבר נעשה למושגים 'הומו' ו-'לסבית'".

 

בדף האירוע של הצעדה בפייסבוק קראו המארגנים לנשים לבוא "בבגדים חושפניים או שלא בבגדים חושפניים, בואו כפי שהייתן רוצות לבוא. אף אחד ואחת לא ישפוט אתכן".

 

להאשים את המטרידים, לא את הנשים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
להאשים את המטרידים, לא את הנשים(צילום: מוטי קמחי)

 

גם בנים באו לתמוך, היה חם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גם בנים באו לתמוך, היה חם(צילום: מוטי קמחי)

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

מרבית הצועדות הגיעו לבושות בבגדים רגילים, אך חלק הגיעו בבגדים חושפניים ואף בתחפושות. כאמור, בצעדה השתתפו גם כמה בנים שבאו לתמוך במטרה.

  

אחד המשתתפים, הלל חכים, לבש חולצה בהפגנה שעליה נכתב: "לא אנס פוטנציאלי - גבר". לדבריו, הוא הגיע לתמוך בבנות "כדי לתת לגיטימציה להתלבש כמו שרוצים בלי הסטיגמות שאשה שמתלבשת בדרך מסוימת היא א', ואשה שמתלבשת בדרך אחרת היא ב'. אני מקווה שזה יזיז משהו בתפיסה המיושנת".

 

הרקע להפגנה הוא מקרה שאירע בקנדה ב-2011. שוטר קנדי העיר בכנס רשמי שעל מנת שנשים תישארנה בטוחות ולא תהפוכנה לקורבנות, הן צריכות "לא להתלבש כמו שרמוטות". בעקבות זאת נערך מצעד מחאה דומה במדינה, ומאז התפשטה היוזמה למדינות נוספות בעולם, שבהן נערכות מצעדים דומים, כמו בריטניה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים לשנות את "התפיסה המיושנת"
צילום: גלעד מורג
מחפשות לגיטימציה להתלבש כמו שהן רוצות
צילום: מוטי קמחי
גם תחפושות, גם בנים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים