שתף קטע נבחר

צילום: AP

עצרת בת"א לנרצחי טולוז: "לתת למשפחות כוח"

כ-200 איש באו למתחם הסינמטק עם דגלי ישראל ושלטים בצרפתית, כדי להפגין תמיכה בקרובי הקורבנות ובקהילה היהודית בצרפת. עולים סיפרו: "פעם מצרפת היו מתקשרים אלינו בגלל הפיצוצים באוטובוסים, עכשיו אנחנו מתפללים בשבילם"

עצרת שקטה לזכר קורבנות הטבח בטולוז התקיימה הערב (יום ה') במתחם הסינמטק בתל אביב. כ-200 אנשים, רובם עולים מצרפת, הגיעו לחלוק כבוד לקורבנות של המחבל מוחמד מראח, שנורה היום למוות בבית שבו התבצר בטולוז. המשתתפים בעצרת עמדו דקה דומייה לזכר ההרוגים, ולאחריה שרו את ההמנון הצרפתי ואת "התקווה".

 

אחרי הדרמה בטולוז - כותרות נוספות:

 

בעצרת בתל-אביב השתתף גם שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו. הנוכחים הניפו דגלי ישראל ונשאו שלטים בצרפתית שעל אחד מהם נכתב: "לשנאה אין סוף, וגם לתמיכה שלנו". חלקם פצחו בשירה, "עם ישראל חי". השגריר הצרפתי ביגו אמר: "כולם - יהודים, נוצרים ומוסלמים - דרשו למצוא את הרוצח. היינו מעדיפים שהוא יהיה חי ושמשפחות הקורבנות יזכו לראות צדק שנעשה עמו במשפט, אבל כמו שאתם יודעים - זה היה בלתי אפשרי".

 

בעצרת בתל-אביב הערב. השגריר: "רצינו אותו חי, זה היה בלתי אפשרי" (צילום: שחר חי) (צילום: שחר חי)
בעצרת בתל-אביב הערב. השגריר: "רצינו אותו חי, זה היה בלתי אפשרי"(צילום: שחר חי)

 

מי שעומד מאחורי ארגון העצרת, דוד למי שעלה מצרפת לישראל לפני 15 שנה, אמר: "יום אחרי הפיגוע אני וחברי ניקולא החלטנו לארגן מפגש חברים להזדהות עם משפחות הקורבנות. פרסמנו זאת בפייסבוק וראינו שיש היענות גדולה מכפי שציפינו, ככל הנראה לנוכח ההלם שהיכה את כולם. לכן החלטנו להרחיב את העצרת ולעשות אותה במתחם הסינמטק".

 

למי סיפר כי יונתן סנדלר, שהוא ושני בניו נרצחו בפיגוע בטולוז, למד עם אחותו הקטנה, אך הוא לא הכיר אותו באופן אישי. "מדובר באירוע הזדהות עם הכאב ותמיכה במשפחות בימים קשים אלו. כולנו תקווה שהמשפחות שומעות אותנו ויודעות שאנחנו פה - אולי זה ייתן להן קצת כוח להתמודד עם הבלתי אפשרי". על מותו של המחבל אמר: "מדובר בתחושה מעורבת. מצד אחד הוא נעצר באופן מוחלט, אבל מצד שני הייתי מעדיף שייתפס חי ויישפט על מעשיו".

 

ההמנון הצרפתי ואחריו "התקווה". "תורנו לתת להם כוח" (צילום: שחר חי) (צילום: שחר חי)
ההמנון הצרפתי ואחריו "התקווה". "תורנו לתת להם כוח"(צילום: שחר חי)

 

ג'סי גבסו, עולה מצרפת המתגורר כיום בתל-אביב, אמר: "אנחנו כאן כדי שאנשים יבינו שהוא בחר בית ספר יהודי מכל בתי הספר שיש בטולוז, ויש הרבה. בן אדם אחד לא

יעצור את העם היהודי". מיכאל סריאני, שעלה ארצה מאיטליה לפני כשנתיים, אמר: "אני יודע מה זה להיות יהודי בחו"ל, והיה לי חשוב להשתתף בעצרת הזו. מקרה כזה מזעזע מזמן לא ראינו. גם באיטליה יש אנטישמיות כלפי יהודים וזה נורא. אני לא מפחד. אמשיך להסתובב בעולם ולהתגאות בהיותי יהודי".

 

אורי הקר שהגיע עם אשתו מרים לעצרת אמר: "אני בשוק ממה שקרה בצרפת. אין לי מילים. מה יכול להיות גרוע יותר מלרצוח שלושה ילדים? הגעתי לכאן כדי להתאחד עם כולם בימים קשים אלה". אשתו מרים סיפרה על הקרובים בצרפת: "בני המשפחה שם מספרים על פחד ותחושות קשות. כל הזמן הם היו אלה שהתקשרו, דאגו לנו והתפללו כשהיו פיגועים ואוטובוסים התפוצצו. עכשיו אנחנו מתפללים בשבילם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעצרת בתל-אביב, הערב
צילום: שחר חי
מומלצים