שתף קטע נבחר

מפקד הכוח בטולוז: "המחבל אמר 'מחכה לכם'"

מפקד היחידה שפרצה לביתו של המחבל שביצע את הטבח בבית הספר היהודי, סיפר כי מראח אמר שהוא רוצה להצטרף "לאללה ול-72 בתולות". על הביקורת נגדו, הוא אמר: "הייתי יכול לחכות עוד ימים כדי לתפוס אותו חי. המחבל בחר את גורלו"

המחבל שרצח את יונתן סנדלר ושלושת הילדים - רצה למות בביתו: אמורי דה הוטקלוק, מפקד היחידה שפרצה לדירתו של המחבל בטולוז, סיפר על רגעיו האחרונים של מוחמד מראח, שהתבצר בדירתו. הוא אמר כי המחבל אמר לאנשיו כי הוא רוצה למות וירה לעברם כשניסו להחדיר גז מדמיע למקום בו הסתתר.

 

דיווחים אחרונים על הטבח בטולוז:

אבי הילדה שנרצחה: טנדר עצר את התקדמות המחבל

 

בראיון שהתפרסם הלילה (שבת) בעיתון "לה פיגארו", אמר המפקד כי התכנון היה לגרום לו לצאת ממחבואו באמצעות החדרת גז מדמיע, אבל למחבל היו תוכניות אחרות. "במשך כמעט שעה הם התקדמו בתוך הדירה בלי כל תגובה מצדו. הוא חיכה לנו. ברגע שהתחלנו לנקב את הקיר כדי להחדיר את הגז, הוא פתח באש. הוריתי לאנשים לא לירות. זרקו רימוני הלם דרך החלונות כדי להמם אותו. הוא יצא לפתע ופתח במתקפה".

 

צפו בסרטון מתוך הבית ששודר בטלוויזיה הצרפתית

 

המפקד סיפר כי ברגע שמראח החליט לנתק מגע, היה מובן שמטרת המשא-ומתן הייתה רק לאפשר לו לנוח ולהתכונן לעימות. "עד לרגע האחרון, לפני תחילת ההסתערות, החזקתי איש משא-ומתן מאחורי הדלת כדי להציע לו להניח את הנשק", הוא אמר. אבל ככל הנראה המחבל רצה למות. "הוא אמר לנו שהוא לוחם ג'יהאד שנמצא במלחמה עם צרפת מאז 11 ב-מרס. הוא אמר שהוא רוצה למות כשחרבו בידו, כדי להצטרף 'לאללה ול-72 הבתולות'".

 

הוא סיפר כי ביום חמישי ב-10:30 בבוקר אושרה התוכנית לפרוץ לביתו של המחבל. המפקד סיפר כי על-פי ההערכה המחבל היה בחדר האמבטיה, אך לא היה ידוע אם הוא חי או מת.

 

ביתו של המחבל אחרי הפשיטה ()
ביתו של המחבל אחרי הפשיטה

 

המפקד התייחס גם לביקורת הרבה שנמתחה על היחידה, שלא הצליחה לתפוס את המחבל בחיים ולמה הפעולה נערכה אחרי 32 שעות של מצור על הבית. "הייתי יכול לחכות עוד שעות וימים לו היה זה נדרש כדי לתפוס אותו חי" הוא השיב. "אבל הוא בחר את הגורל שלו. הוא אמר לנו בבירור: 'אני מחכה לכם'. הוא רצה להתעמת איתנו בשטח שלו. הוא הכין את הדירה שלו בכך ששם מזרונים וריהוט בכל הדלתות והחלונות. הוא הפך את המגורים שלו לשדה קרב. הוא שאף להתעמת איתנו".

 

"אין הרבה פתרונות אחרים"

הוא נשאל מדוע השוטרים לא פרצו את הדלת בעזרת חומר הנפץ. "זה לא היה משנה כי מראח מיד פתח באש דרך הדלת. בחרנו לפרוץ בשעה 3:30, כי זו השעה שבה ישנים הכי עמוק. אבל להפתעתנו הוא לא ישן", אמר המפקד. "הייתי יכול למלא את הדירה באש מקלעים והעניין היה נגמר תוך שלוש דקות. אבל, אני חוזר על כך, רצינו לתפוס אותו חי".

 

דה הוטקלוק הודה כי סיכן את אנשיו כדי לתפוס את המחבל חי. "אבל כשעומדים בפני מישהו שטוף מוח, שנחוש להילחם בנו, שבשבילו זה אושר למות, אין הרבה פתרונות בסופו של דבר", הוא אמר. המפקד גם נשאל אם היה פועל באותה דרך, אם היה צריך לנהל את המבצע הזה שוב. "הייתי בוחר באותה הדרך", הוא ענה. "עם כל הקשיים שניצבו בפנינו, זו הייתה התוכנית הטובה ביותר". הוא כינה את המקרה "התאבדות באמצעות שוטר", ואמר כי זה מצב שלאדם אין אומץ לשים קץ לחייו ולכן הוא בוחר למות בדרך כזו.

 

אמש פורסם בצרפת סרטון ראשון מהבית שבו נהרג המחבל, ובו ניתן לראות את סימני הכדורים הרבים שנורו על הקירות. במקביל, פורסמו בצרפת התוצאות הראשוניות של נתיחת גופתו של מראח. הנתיחה העלתה כי במהלך קרב היריות עם כוחות הביטחון שלשום נפגע מראח מ-20 קליעים

 לפחות. הוא ספג פגיעה אחת קטלנית במצחו, וכדור נוסף פגע בצד אחד של בטנו ויצא מהצד השני. מקור משפטי מסר את הדברים לעיתון "לה פאריזיין".

 

לפי הנתיחה, מראח ספג פגיעות רבות של קליעים עוד לפני הפגיעות שגרמו למותו, עיקרן בידיו וברגליו. הוא היה עדיין בחיים כששהה במרפסת בה נורה לבסוף למוות. גופתו עדיין נמצאת במכון לרפואה משפטית בבורדו, שם יערכו לה בדיקות נוספות. בתוך כך נמשכת חקירת בני משפחתו, ומעצרם הוארך אתמול. הכיכר המרכזית בטולוז פונתה אמש מאדם בעקבות חפץ חשוד, וחבלנים הוזעקו למקום לפוצץ אותו, רמז למתח שעדיין שורר בעיר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחמד מראח
צילום: AFP
שוטר בדירתו של מראח
צילום: AFP
הבית מנוקב בכדורים
מומלצים