שתף קטע נבחר

כוננות בגבולות: צה"ל נערך ל"צעדה לירושלים"

במדינות ערב ובשטחי הרשות הפלסטינית ממשיכים בתוכניות לקראת "הצעדה העולמית לירושלים", שבמסגרתה תיתכן פריצה אפשרית לגבולות ישראל. מנגד, צה"ל מרענן אמצעים לפיזור הפגנות, הנחה להפגין איפוק ומתאם היערכות עם הרשות

על-רקע הדיווח שלפיו ישראל העבירה אזהרה ברורה למדינות ערב ולפלסטינים לקראת "הצעדה העולמית לירושלים" שצפויה להתקיים ביום שישי הקרוב במקביל לאירועי יום האדמה, נערכים בצה"ל להתמודדות של פריצה אפשרית לגבולות ישראל.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

"גורלה הפוליטי של לבני תלוי בתומכי אריק שרון"

מראח: "חשתי הנאה אינסופית בטבח בביה"ס"

נתניהו: אין לי שום כוונה להקדים את הבחירות

 

במסגרת הביטחון השוטף הונחו החיילים המוצבים בגבולות עם ירדן, לבנון וסוריה ובשטחי יהודה ושומרון, להגביר את ערנותם כבר עתה בנוגע לכל תנועה חשודה. בצה"ל מתכוננים על בסיס מבצע "זרעי קיץ" שאמור היה לצאת לפועל לצד ניסיון הפלסטינים בשנה שעברה להכריז על מדינה באו"ם.

 

האמצעים לפיזור הפגנות שנרכשו בכמויות גדולות לקראת המבצע שבסופו של דבר הוקפא, צפויים לעבור רענון בימים הקרובים. במקביל הוגדרו מספר גדודים שלא עוסקים בביטחון השוטף כעתודה לקראת אפשרות להקפצה לזירות חיכוך במידת הצורך. בנוסף, כוחות מג"ב יעבו בסוף השבוע נקודות חיכוך פוטנציאליות ביהודה ובשומרון.

 

מאז אירועי יום הנכסה  ו יום הנכבה האלימים בשנה שעברה, ביצעו כוחות הנדסה של צה"ל עבודות שדרוג מסיביות לאורך הגבול עם סוריה ברמת הגולן. הגדר הישנה הוחלפה ונחפרו מכשולים לאורך קו הגבול.

 

ההנחיה לכוחות תהיה למנוע פגיעה בריבונות של ישראל, תוך פגיעה מינימלית במפגינים, אם אכן יתקרבו לגבול. גורמים במערכת הביטחון ניהלו בסוף השבוע שיחות תיאום עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, על-מנת שהאירועים ייתחמו בעומק הערים הפלסטיניות.

 

בסוף השבוע דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, כי בעקבות אירועי יום הנכסה ויום הנכבה בשנה שעברה ולקראת "הצעדה לירושלים", העבירה כאמור ישראל מסר של אזהרה לממשלות סוריה, לבנון, מצרים וירדן וכן לממשלת חמאס בעזה ולרשות הפלסטינית. במסר שהועבר דרשה ישראל מהערבים שלא לאפשר להסלים את המתיחות באמצעות צעדות לעבר גבולותיה.

 

דובר ממשלת ירדן, ראכאן אל-מג'אלי, אמר בתגובה לדיווח כי "ירדן לא קיבלה הודעה רשמית מממשלת ישראל בנוגע למניעת ההתארגנות של 'הצעדה העולמית לירושלים'. הממשלה לא יכולה למנוע מאנשים להביע דרישות ומצב נתון מבחינה לאומית, עממית ואיסלאמית, כל עוד הדבר נעשה בצורה בלתי-אלימה, שאינה מאיימת על הביטחון".

 

הדובר הירדני ציין בנוגע לישראל כי "הם כובשים את ירושלים ואין אף אחד במולדת הערבית ובעולם האיסלאמי אשר מסכים לכיבוש ירושלים ולא לפעולות הישראליות העושקות נגד העם הפלסטיני".

 

התחייבות בירדן: "לא נחצה את הגבול" 

תנועת האחים המוסלמים בירדן הדגישה כי הצעדה לא תהיה אלימה ושאנשיה לא ינסו לחצות את הגבול. דובר התנועה ג'מיל אבו-בכר ציין כי משתתפי הצעדה יביעו את עמדתם ביחס לירושלים ואת התנגדותם לניסיונות לשנות את זהותה. הדובר אמר עוד כי מארגני הצעדה התחייבו שלא לחצות את הגבול עם ישראל.

 

במקביל, המתאם הכללי של צעדת ירושלים העולמית, רבחי חלום, אמר לעיתון א-סביל כי ישראל חוששת ומוטרדת מאוד מהתמיכה הבינלאומית הנרחבת בצעדה והדבר משתקף בהתנהגות ובהצהרות של הנהגתה. הוא הוסיף כי בימים האחרונים הוא מקבל עשרות שיחות טלפון בכל יום, רובן מישראל ומהרשות הפלסטינית. לדבריו, המתקשרים מזדהים ככתבים של סוכנויות ידיעות בעולם, אלא שלדעתו המתקשרים הם אנשי מודיעין ישראלים. "הציונים מבועתים מהצעדה ומההמונים אשר יעמדו במרחק של זריקת אבן ממסגד אל-אקצה וירושלים", הוא אמר.

 

אנשי השיירה ממדינות אסיה שצפויים ליטול חלק ב"צעדה העולמית לירושלים", ארגנו בסוף השבוע הפגנה מול שגרירות ישראל בטורקיה, בדרישה "לשחרר את פלסטין מהכיבוש הישראלי". חבר המשלחת האיראנית בשיירה, האמן מוסחין מואמני, אמר לערוץ "אלעאלם" כי "אמנים איראנים התעניינו מאז תחילת המהפכה האיסלאמית בסוגיה הפלסטינית, בהתחשב שמדובר בסוגיה החשובה ביותר לאנושות".

 

העימותים בין צה"ל לסורים סמוך למג'דל שמס בשנה שעברה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
העימותים בין צה"ל לסורים סמוך למג'דל שמס בשנה שעברה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

פעילה אינדונזית שהשתתפה אף היא בהפגנה אמרה כי "באנו כדי להדגיש שיש להכיר בזכויותיו של העם הפלסטיני כמו שאר העמים ברחבי העולם. חייבים להקים את פלסטין החופשית והעצמאית". עיתונאי טורקי הוסיף כי "הסוגיה הפלסטינית וירושלים מאחדות את כל המוסלמים בין אם מדובר בשיעים או סונים ואפילו את הלא-המוסלמים, כיוון שמדובר בסוגיה שמאחדת את האנושות כולה".

 

פעיל טורקי אחר אמר כי "אנו נזכרים במה שאמר האייתוללה חומייני, כי לו כל מוסלמי היה זורק דלי של מים על הישות הישראלית, היא הייתה טובעת". הפעיל הטורקי קרא לכל המוסלמים ללכת בדרכו של חומייני על-מנת לשחרר את פלסטין.

 

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי הקבוצה הראשונה של השיירה האסייתית הגיעה אתמול לדמשק כדי להשתתף בצעדת המחאה. פעילים המעורבים בארגון הצעדה אמרו שקבוצה נוספת תגיע לסוריה דרך היבשה מ-15 מדינות אסייתיות. עוד דווח כי בימים הקרובים תצא לדרך גם צעדה מאזורים סוריים.

 

יום האדמה עם דגלי פלסטין 

בתוך כך, ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל מתכננת לקיים בסוף השבוע את אירועי יום האדמה. המארגנים החליטו שבכל האירועים יונפו דגלי פלסטין בלבד. תחת הכותרת "להציל את האדמות ולמנוע את ייהוד ירושלים" תתקיים ביום שישי התהלוכה המרכזית בכפר דיר חנא שבגליל התחתון ובמגזר מעריכים כי אלפי אנשים ישתתפו בה.

 

יו"ר הוועדה מוחמד זידאן אמר ל-ynet כי "נושא האדמות במגזר הערבי הוא עניין רגיש מאוד וחשוב ביותר ועלינו להמשיך במאבקים נגד הפקעת האדמות במגזר. יום האדמה מזכיר לנו את השהידים שנפלו ומגיע להם שנזכור אותם". זידאן הוסיף כי "דרשנו מהמשטרה שלא ייכנסו ליישובים הערביים ביום האדמה כדי שלא יחממו את האווירה ולשמור על סדר היום ללא התפרעויות".

 

ביישוב הבדואי הבלתי-מוכר ואדי אלנעם בנגב יתקיים פסטיבל מרכזי, שלפי ועדת המעקב "נערך עקב עינוי התושבים בהריסת בתים והתוכניות הגזעניות להפקעת אדמותיהם ולהשאיר את המשפחות ללא קורות גג".

 

גם בכפר כנא, סכנין ועראבה מתוכננות להתקיים הפגנות מקומיות, שבהן צפויים להשתתף אלפי בני אדם. בשבת צפויה להתקיים תהלוכת מחאה נוספת שתצא מנמל יפו ולפי המארגנים, צפויים להשתתף בה כ-6,000 בני אדם לפחות.

 

דובר המחוז הצפוני במשטרה, סגן-ניצב יהודה ממן, סיפר ל-ynet על היערכות המשטרה לאירועי יום האדמה. "כמו בכל שנה, כוחות המשטרה ישהו מחוץ לכפרים", אמר ממן. "מפקדי המשטרה נמצאים בהידברות עם מנהיגות המגזר הערבי כדי לשמור על אווירה רגועה. אנו נאפשר תהלוכות ולא נאפשר הפרות סדר ועבירות על החוק".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, רועי קייס וחסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכוחות תודרכו להגביר ערנות. יום הנכסה בשנה שעברה
צילום: ג'ורג' גינסברג
"יום האדמה מזכיר את השהידים" (ארכיון)
צילום: חסן שעלאן
מומלצים