שתף קטע נבחר

מאמץ בלימה: סנטורום ניצח בלי קרב בלואיזיאנה

רומני, שממילא מוביל במספר הצירים בוועידה הארצית, לא טרח כלל להגיע למדינה הדרומית, ונדמה שהוא עדיין מתקשה לפרוץ ללב הציבור השמרני ביותר באמריקה

הסנאטור לשעבר ריק סנטורום שב ומצטייר כמועמד היחידי שמסוגל לעכב את בחירתו של מיט רומני למועמד הרפובליקני לנשיאות, גם אם לא למנוע אותה בסופו של דבר. הלילה (יום א') הכתירו רשתות הטלוויזיה האמריקניות את סנטורום כמנצח בבחירות במדינת לואיזיאנה.

 

דיווחים אחרונים ממערכת הבחירות בארה"ב:

סנטורום נושם לרווחה: כבר לא קשור לסקס בגוגל

סנטורום: עדיף להצביע לאובמה מאשר לרומני

מבוכה לרומני: יועצו השווה הקמפיין ל"לוח מחיק"

 

זו אינה הפתעה. הסקרים המוקדמים ניבאו לסנטורום ניצחון, ואליהם הצטרפו ניצחונותיו הקודמים במדינות דרום אחרות: אוקלהומה, טנסי, אלבמה ומיסיסיפי. רומני, המוביל במספר הצירים בוועידה הארצית, לא טרח כלל להגיע ללואיזיאנה, ונדמה שהוא עדיין מתקשה לפרוץ ללב הציבור השמרני ביותר באמריקה. עד כה תוצאות ההצבעה עבורו במדינות הדרום מסתכמות באפס ניצחונות מתוך שבעה ניסיונות.

 

סנטורום ורומני מתעמתים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סנטורום ורומני מתעמתים(צילום: AFP)
 

בהתאם לדפוסי ההצבעה בבחירות המקדימות עד כה, עולה כי לרומני לא היה סיכוי. שיעור ההצבעה היה גבוה בקרב השמרנים. שני שלישים מהמצביעים הולכים לכנסייה לפחות פעם בשבוע. לפיכך ההפסד בלואיזיאנה שב ומצביע על נקודת התורפה של רומני.

 

גינגריץ' ופול לא התייאשו

שמרן אחר, ניוט גינגריץ', בילה בלואיזיאנה שבוע שלם, אבל שוב סיים במקום השלישי המאכזב. גינגריץ' שניצח בדרום קרוליינה ובמדינת הבית שלו, ג'ורג'יה, שם את מבטחו בדרום שירומם את מסע הבחירות המדשדש שלו. אולם, הדרום לא התרשם עד כה - מה שלא הפריע לגינגריץ' לדבוק בסירובו לפרוש מהמרוץ. גם רון פול, שאף פעם לא היה מועמד רציני לנשיאות ולא ניצח בשום מדינה, ממשיך לרוץ.

 

אחרי ספירת 97 אחוזים מהקולות, סנטורום זכה בניצחון מוחץ עם 49 אחוז, רומני שני עם 27 אחוז, גינגריץ' שעדיין במרוץ סיים שלישי עם 16 אחוזי תמיכה ורון פול קיבל 6 אחוזים בלבד. הרוב המכריע של המצביעים בלואיזיאנה סבור שלרומני סיכוי טוב יותר לנצח את אובמה, אבל עדיין העדיפו את סנטורום, שבעיניהם הוא שמרן אמיתי.

 

עבור סנטורום, סנאטור לשעבר מפנסילבניה, התוצאות הלילה מהוות ניצחון מוראלי חשוב, לאחר ניצחונותיו של רומני באילינוי ובפוארטו ריקו. באילינוי נוצר תקדים שלילי עבורו, זו הייתה הפעם הראשונה שבה גם שמרנים, אנשי מסיבת התה ואוונגליסטים, העניקו לרומני רוב. גם בסקר הכללי של הרפובליקנים בארה"ב הגיע רומני בפעם הראשונה לתמיכה של 40 אחוזים.

  

למרות ניצחונו הברור הלילה, יודע סנטורום שהוא עם גבו אל הקיר לנוכח הרצון ההולך וגובר להגיע להכרעה בפריימריז לפני כינוס הוועידה הארצית באוגוסט. בשבוע שעבר קראו רפובליקנים מוכרים כמו ג'ב בוש להתייצב מאחורי רומני. גם המתמודדת לשעבר מישל בקמן קראה להפסיק את המרוץ ולהתלכד מאחורי מועמד אחד, כדי למנוע בחירתו של אובמה לכהונה שנייה.

 

לואיזיאנה מספקת בסך הכול 20 צירים, והם יתחלקו באופן יחסי בין המועמדים על פי הישגיהם בקלפי. על פי התחזית של רשת ABC, בעקבות הלילה רומני צבר 563 צירים וסנטורום 263. המנצח זקוק לתמיכה של 1,144 נציגים בוועידה כדי להיבחר למועמד לנשיאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סנטורום. לקח בלואיזיאנה
צילום: AP
רומני. עדיין מוביל
צילום: AFP
שלישי בלואיזיאנה
צילום: AFP
פול. עדיין מתמודד
צילום: MCT
מומלצים