שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ

נתניהו הורה לבחון ייקור דיפרנציאלי של החשמל

ראש הממשלה הורה לשרי האנרגיה והאוצר לבחון תעריפים דיפרנציאליים. מסתמן: ההנחה תינתן למוסדות לטיפול בקשישים וחולים, למשפחות מרובות ילדים ולחברות גדולות, שייקור החשמל מביא אותן לייקר מוצרים. האם השאר ישלמו יותר?

הפיתרון המסתמן להתייקרות החשמל - מחירים שונים לצרכנים שונים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה היום (א') בישיבת שרי הממשלה לשר האנרגיה ולשר האוצר לבחון את האפשרות של "ייקור דיפרנציאלי" של מחיר החשמל. משמעות הצעד, היא שיינתנו הנחות שונות לקבוצות מסוימות באוכלוסיה, שייאזנו את ההתייקרות שאישרה מליאת רשות החשמל ביום ה', בשיעור של 8.9%. 

 

לכבוד הפסח - מכת חשמל

 

ראש הממשלה לא פירט בישיבה אילו קבוצות יזכו להנחה, אך מקורות בממשלה אומרים כי בין היתר תיבחן האפשרות להעניק הנחה לחברות גדולות ולמפעלים, מחשש שייקור החשמל עבורם יוביל לייקור מוצרים או לפיטורי עובדים. כמו כן, תיבחן האפשרות להעניק הנחה על בסיס מספר הילדים במשפחה או למוסדות לטיפול בקשישים וחולים.

 

בנוסף קיימות מספר תכניות של רשות החשמל לעידוד חיסכון, שבמסגרתן יוצע לאזרחים תעריף מיוחד על שימוש בשעות שבהן הצריכה נמוכה וגם מענק מיוחד על חיסכון בשעות צריכת שיא.

 

חשוב לציין כי במסגרת התייקרות דיפרנציאלית יתכן שחלק מהצרכנים יצטרכו לשלם יותר, כלומר לספוג התייקרות של יותר מ-8.9% החל מאפריל הקרוב, כדי לפצות על אובדן הכנסות לחברת החשמל כתוצאה מההנחות למגזרים מיוחדים.

  

"אחרי שטיפלנו במחירי הדיור, ואנו עדים לתוצאות ראשונות של ירידה במחירי הדיור, צריך לטפל גם במחירי החשמל", אמר נתניהו לשרים. "עליית מחירי החשמל היא תוצאה של הסנקציות על איראן, שמייצרות עליה במחירי הנפט. זו לא תוצאה של דיבורים, אלא של מעשים וזה מחייב אותנו לחשוב איך מטפלים בהעלת תעריפי החשמל".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, ציין שוב בישיבה כי התייקרות האחרונה הייתה אמורה להיות בשיעור של כמעט 40%, על מנת לשקף את העלויות העודפות לחברת החשמל כתוצאה מהפסקת הזרמת הגז ממצרים והמעבר לשימוש בחומרי גלם יקרים יותר. לדברי שטייניץ, האוצר ויתר על הכנסות למדינה בהיקף של כמיליארד וחצי שקל, על מנת שהחשמל יתייקר רק ב-8.9%. שטיייניץ אמר לשרים כי ככל הנראה באמצע 2013 יירד המחיר בחזרה, בעקבות תחילת זרימת הגז הטבעי ממאגר "תמר". 

 

החלטה לא פופולארית

ביום ה' אישרה מליאת רשות החשמל, שהיא הגורם הקובע את מחירי החשמל בישראל, העלאת תעריפים של 8.9% שתיכנס לתוקפה באפריל הקרוב. לאחר ההעלאה, שאישורה העתידי פורסם לראשונה ב-ynet, ישלימו מחירי החשמל בישראל התייקרות של כ-25% מאז הקיץ האחרון.

 

התעריפים העולים, לצד החורף הקשה שהביא לביקושי שיא לחשמל, הפכו את התייקרות האנרגיה לבעיה לאומית קשה ואת ההחלטה על ייקור נוסף להחלטה לא פופולארית שלנבחרי ציבור רבים היה קשה לעמוד מאחוריה.

 

מיד לאחר ההחלטה, הביעו שני ראשי הוועדות הכלכליות של הכנסת - יו"ר ועדת הכלכלה, חה"כ כרמל שאמה-הכהן, ויו"ר ועדת הכספים, חה"כ משה גפני - את התנגדותם לייקור והציעו פתרונות אפשריים.

 

שאמה-הכהן הציע למכור לציבור את זכויותיה העתידיות של הממשלה על תמלוגים ממכירת גז טבעי, כדי לגייס 2 מיליארד שקל שייתרו את ייקור החשמל. גפני, מצידו, נפגש עם ראש הממשלה והביע חשש כי מעוטי יכולת יפסיקו להשתמש במכשירים חיוניים בגלל מחיר החשמל.

 

בשלב זה, לא ברור האם ההחלטה על ייקור דיפרנציאלי תשולב עם צעד נוסף, שיחסוך את העלאת תעריפי החשמל ביותר מ-8.9% לכלל האוכלוסיה או שמא מעמד הביניים והעשירונים העליונים יידרשו לסבסד א תהשימוש בחשמל של השכבות החלשות והמפעלים הגדולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים