שתף קטע נבחר

מי יבכה על החלב שנשפך? רק תנובה

גורמים בתעשיית החלב מזהירים כי חלב יישפך בעקבות השבתת קווי הייצור בתנובה ומוחים על הבזבוז. יש לזכור, כי לא מדובר בבעיה של הציבור אלא בבעיה של תנובה עצמה - היא זו שתשלם על החלב שיישפך והחלטה שכזו אינה צריכה לשנות במאום את דעת הציבור על סכסוך העבודה בתנובה

גורמים בתעשיית החלב שוקלים לשפוך חלב בשל הפסקת שלושה קווי ייצור של תנובה. אך האם הסיפור הזה שהופרח לחלל האוויר נועד להפעיל לחץ ציבורי על העובדים, בתקווה שאזרחי המדינה יבכו על החלב שיישפך וידרשו שהמחלבה הגדולה בארץ תחזור לעבוד בתפוקה מלאה ומיד?

 

כתבות נוספות אודות תנובה :

  

למעשה, שפיכת חלב אינה בעיה של הציבור, למעט ההיבט הסביבתי של הזרמת חלב גולמי לשפד"ן. מדובר בהפסדים שייגרמו לתנובה בגלל סכסוך עובדים ובגלל מעמדה הבכיר במשק החלב בארץ. 

 

בהיותה מונופול, מחויבת חברת תנובה לרכוש את כל עודפי החלב של הרפתות בארץ. הפרות מניבות חלב בקצב קבוע ואם חלה ירידה חדה בקצב הייצור במחלבות תנובה, אם בשל שביתה או בשל כל סיבה אחרת, קיים צורך להפנות את עודפי החלב למקומות שונים על מנת שייעשה בו שימוש בטרם יתקלקל.

 

לתנובה יש מספר אפשרויות לשימוש בחלב עודף לפני שהיא פונה למועצת החלב בבקשה לאשר לה שפיכת חלב: ראשית, היא מפנה את החלב העודף לקווי ייצור אחרים בתוך המחלבה; שנית, היא מעבירה את החלב למתקני ייבוש, שם הופכים אותו לאבקת חלב המשמשת לייצור מוצרי חלב שונים או כעתודה לחודשי הקיץ שבהם יורדת תפוקת הפרות; לבסוף, מציעה מועצת החלב את העודפים למחלבות הקטנות יותר - טרה ושטראוס.

 

אם לחלב שנותר אין ביקוש במחלבות הקטנות יותר, ואם המשרד להגנת הסביבה מאשר לשפוך אותו לשפד"ן - אז שופכים אותו. לא מדובר בבזבוז שכן לא ניתן לשווק את החלב לציבור במצבו הגולמי ובשלב שבו מחליטים לשפוך, כל המחלבות ומפעלי הייבוש כבר עובדים בתפוקה מלאה ואינם יכולים לקלוט עוד חלב לעיבוד. 

 

בשנה שעברה, למשל, שפכה תנובה שני מיליון ליטר של חלב בגלל חג הפסח, שהביא לסגירה של המחלבות לארבעה ימי עבודה רצופים. חשוב לציין כי אז כמו עכשיו, תנובה שילמה על כל ליטר חלב לרפתנים שייצרו אותו. השנה, דרך אגב, אין צורך לשפוך חלב בגלל חג הפסח מכיוון שהוא חל בסוף השבוע.

 

אם יישפך חלב בגלל השבתת קווי הייצור בתנובה, מדובר בנזק כספי לחברה עצמה ולא בנזק לציבור כולו. תנובה תספוג הפסדים כמו שכל מפעל המושבת בגלל סכסוך עובדים סופג הפסדים, ככל שהסכסוך נמשך וגורם לפגיעה בפעילות. הציבור לא יפסיד כלום מפני שמדובר בחלב שגם כך לא ניתן לשווקו והרפתנים לא ייפגעו כי תנובה מחוייבת לרכוש מהם את כל החלב שהם מייצרים - זהו מחיר מעמדה המונופוליסטי בשוק החלב בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים