שתף קטע נבחר

לבני: הפריימריז בקדימה - קרב על פני המדינה

נתניהו גורר החלטות, מופז פנה לחרדים מאחורי גבה ולפיד עוד צריך להבהיר עמדותיו. פחות מיומיים לפני הבחירות המקדימות, יו"ר קדימה יורה לכל הכיוונים. "הפריימריז הם קרב על קבלת ההחלטות הדרמטיות בישראל", אמרה

פחות מ-36 שעות לפני פתיחת הקלפיות בבחירות המקדימות, ניצלה יו"ר מפלגת קדימה, ציפי לבני, את ההזדמנות לתקוף את יריביה. את נתניהו היא האשימה בהימנעות מקבלת החלטות, את שאול מופז - בהתקרבות לחרדים. יריבה בפריימריז נאם לפניה באירוע הערב (א') שארגנה השדולה הפלורליסטית, אך אל דבריו - בהם הביטחון שהביע בניצחונו בבחירות המקדימות - היא התייחסה רק בעקיצה: "הבנתי שהוא אמר שנשים יודעות לעשות כל דבר טוב יותר מגברים, ואני מסכימה איתו". דבריה הועברו בשידור חי ב-ynet.

 

"הקרב הפוליטי שיתנהל ביום שלישי הוא לא עניין פנימי בקדימה, אלא קרב בשאלה איך ייראו פניה של ישראל, אם הקואליציה תמשיך ואם נקבל את ההחלטות הדרמטיות של מדינת ישראל", אמרה לבני באירוע בכפר סבא, שהוקדש לנושא דת ומדינה. 

 

הפריימריז בקדימה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

לדבריה, כיום נהוגה בממשלה מדיניות של הימנעות מקבלת הכרעה. "'נשרוד בממשלות ויהיה בסדר', אז זהו שלא. אני מאמינה שסטטוס קוו בכל הנושאים זה לא ערך. יש דברים שהיו תקפים בהקמת המדינה, והדיון היום הוא דיון חדש ופתוח. העניין שאחדות הוא הסכמה של כולם אחרת אין החלטה, זה מתן וטו לקבוצות קטנות שהשתלטו על סדר היום ולא מאפשרות לרוב בישראל לקבל את החלטותיו".

 

כדוגמה למדיניות אי קבלת ההחלטות, שנהוגה לטענתה במדינה, התייחסה לבני לסוגיית מגרון. "כל עם ישראל עוסק כבר חודשים ארוכים, אם לא שנים, בשאלה מתי ולאיפה יפנו. כשבגין הציג את ההסכם שבית המשפט לא קיבל, שאלתי 'האם אנשים שנמצאים שם צריכים להתפנות כי הם נמצאים על קרקע לא חוקית?' כן. הרעיון שבו נמצא להם גבעה סמוכה כדי שהם יוכלו לממש את השקפת עולמם מנוגד לא רק להשקפת עולמי, אלא גם למה שראש הממשלה התחיל לומר, דהיינו עקרון שתי מדינות".

 

"הפשרה בעניין מגרון הייתה לא מוסרית"

"זה לא מוסרי לקחת את האנשים האלה שצריך לעקור אותם, ולנטוע אותם בגבעה סמוכה, כשיכול להיות שבמהלך הכרעה מדינית עתידית יצטרכו לעקור אותם שוב. זאת, במקום להגיד להם 'בג"צ קבע ולכן תקימו את היישוב במקום שלא שנוי במחלוקת'. זו הימנעות מקבלת הכרעות", טענה לבני. היא הזכירה גם את ימי המשט לעזה, ואמרה: "כשהעולם ביקר את ישראל, היו הפגנות על עמנואל, ואמרתי לראש הממשלה, 'זו הזדמנות ליצור משהו מדיני, בוא נעשה משהו ביחד'. זה היה לא בא בחשבון מבחינתו, כי אלה כאמור שותפיו הטבעיים".

  

לבני תקפה בדבריה את יריבה מופז, ואמרה: "כשאני ניהלתי משא ומתן כדי להרכיב ממשלה, באותו הזמן היה מי שהלך לחרדים ואמר להם 'אל תדאגו, לא ניתן להרכיב ממשלה בלעדיכם'. זהו שאול מופז, מי שהיה מספר שתיים שלי ומי שהופיע לפניי ומבקש לקבל את האמון שלכם, לא פחות. אחר כך, אחרי הבחירות, כשהגענו לשאלה אם להצטרף לממשלה קיימת וכשנתניהו הודיע שהוא כבר סגור עם שותפיו הטבעיים והבחירה הייתה אם להיות עלה תאנה בממשלה הקיימת, החלטנו לשמר את האלטרנטיבה שאני מאמינה בה".

 

לבני במצב רוח מרומם. "נשים עושות דברים טוב יותר מגברים" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לבני במצב רוח מרומם. "נשים עושות דברים טוב יותר מגברים"(צילום: עידו ארז)

 

היא התייחסה גם לכניסתו של יאיר לפיד לזירה והודתה כי בשלב זה היא לא מטיבה עם קדימה. "נכון שיש שחקנים חדשים על המגרש, יש יאיר לפיד ואחרים ואולי יהיו עוד. כרגע בסקרים הם נוגסים בחלקה של קדימה". לבני ציינה כי בכוונתה לדרוש מאותם מצטרפים חדשים להבהיר את עמדותיהם ולהצהיר אם הם רואים את קדימה בראשותה כשותפה טבעית לעשייה הפוליטית.

 

לבני הוסיפה כי "היום אני נמצאת יומיים לפני ההכרעה על עתידה של קדימה, לא פחות, על היכולת של קדימה להיות אלטרנטיבה לממשלה הזו". היא פנתה לחברי השדולה הפלורליסטית וביקשה: "תתרגמו את הכוח הפוליטי שיש לכם בתוך קדימה להצבעה עבורי. אין כאן ניואנסים בהשקפות עולם אלא הבדלים תהומיים. אני זו שעמדתי בפרץ ואמרתי לא. אני זו שביקשתי מכם להתפקד. למה שישפיעו רק בעלי אינטרסים על עתידה של מדינת ישראל? בואו תשפיעו גם אתם. פוליטיקה זה לא מילה גסה, ולכן בתפיסתי אתם שותפיי הטבעיים".

 

מופז הצהיר: "מגבש תוכנית למאה הימים"

לבני עלתה לשאת את דבריה מעט אחרי שעשה זאת יריבה בבחירות ביום שלישי על ראשות המפלגה, שאול מופז, שהיה חד משמעי ובטוח בניצחונו הן בפריימריז של קדימה והן בניצחון עתידי בבחירות לכנסת.

מופז תקף בדבריו את בנימין נתניהו וטען – בתגובה לדבריו של ראש הממשלה הבוקר שלפיהם הבחירות יתקיימו במועדן בסוף 2013 – כי אזרחי ישראל הם שיקבעו אם הבחירות יוקדמו.

 

מופז הצהיר כי לדעתו הבחירות הכלליות יתקיימו מספר חודשים לאחר הפריימריז בקדימה, והוסיף כי כבר התחיל להכין תוכנית פעולה למאה הימים שאחרי ניצחונו בבחירות המקדימות. בהתייחסו לסוגיית חוק טל אמר מופז: "אני מאמין שאחד הנושאים בבחירות יהיה יחסי דת מדינה ושוויוניות".

 

לקראת נאומה של לבני ביקש מופז להדגיש סדר יום אזרחי-חברתי ואמר כי "בקיץ הזה, אזרחי המדינה ייצאו שוב לרחובות", העריך מופז, "יהיה להם מה לומר על הדרת נשים, על שוויוניות בחלוקת הנטל ועל כל סוגיית ההתייקרות במשק הישראלי. יהיה להם מה לומר לנתניהו לקראת הבחירות הבאות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. "סטטוס קוו זה לא ערך"
צילום: עידו ארז
הכנות לפריימריז בקדימה
צילום: ירון ברנר
מומלצים