שתף קטע נבחר

צפו: צעדה ושריפת דגל ישראל במרוקו. הנציג חולץ

המארגנים טוענים שמאה אלף איש צעדו ברבאט לקראת יום האדמה ונגד השתתפות ישראלי בוועידת מדינות הים התיכון. "ידיעות אחרונות": הנציג דוד סרנגה הוברח מדלת צדדית

כמה ימים לפני "הצעדה העולמית לעבר ירושלים" רבבות אזרחים מרוקנים השתתפו אתמול (יום א') בצעדת ענק בבירה רבאט, תחת הכותרת: "לתמוך בירושלים". הבוקר מפרסם "ידיעות אחרונות" כי הדיפלומט הישראלי דוד סרנגה שבא לכינוס שנערך בבירה, חולץ מדלת צדדית מבניין הפרלמנט שמולו נערכה הפגנה שכוונה נגד נוכחותו. כמו כן שרפו המשתתפים במהלך הצעדה את דגלי ישראל ונשאו דגלים פלסטיניים.

 

צפו בסרטון מהפגנת הענק ברבאט:

 

לקראת אירועי יום האדמה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

אחד מהארגונים האיסלאמיים במדינה אשר ארגן את צעדת הענק טען כי במפגן הכוח השתתפו לא פחות ממאה אלף אנשים, שצעדו חמישה קילומטרים וקראו קריאות, שכנראה יישמעו גם בצעדות ביום שישי: "העם רוצה לשחרר את אל-אקצא. מיליוני שהידים הולכים לירושלים".

 

כלי התקשורת הערביים דיווחו אתמול כי השתתפות נציג ישראל בישיבה הפרלמנטרית השמינית של ארגון "יורו-מד" (לשיתוף פעולה בין מדינות הים התיכון) שנפתחה בפרלמנט של מרוקו, עוררה ביקורת רבה בקרב האזרחים והמחוקקים. חברי סיעת מפלגת "הצדק והפיתוח", שזכתה ברוב המושבים בבחירות האחרונות במרוקו, החרימו את הישיבה.

 

בסיום הכנס, מפרסם "ידיעות אחרונות", צרו אלפים על הבניין ועלה חשש שיתנפלו על סרנגה, שבימים רגילים מוצב בבריסל. לפיכך הוא חולץ דרך יציאה צדדית והועבר תחת אבטחה כבדה לשדה התעופה.

 

"השליטים הערבים קשרו קשר עם היישות הכובשת". מפגינים רבאט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"השליטים הערבים קשרו קשר עם היישות הכובשת". מפגינים רבאט(צילום: EPA)

 

התנגשויות אלימות ביום האדמה בשנה שעברה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התנגשויות אלימות ביום האדמה בשנה שעברה(צילום: רויטרס)

 

אחד ממארגני הצעדה במרוקו, פתח אללה ארסלאן, אמר ש"השתיקה הערבית בעניין הסוגיה הפלסטינית אינה מהיום. זה נובע מקשירת הקשר עם הישות הכובשת". לדבריו, "אין אנו מסתמכים על השליטים הערבים שישחררו את פלסטין, אלא על העמים, אשר עדיין אומרים את דברם".

 

נטורי קרתא מוסיפים שמן למדורה

בתוך כך פרסמה תנועת נטורי קרתא האנטי ציונית הודעת תמיכה בצעדות לעבר ירושלים לרגל יום האדמה, ופרסמה אותה ברחבי הרשת. דובר התנועה, ישראל דוד וייס מקנדה, אומר בסרטון: "אנחנו תומכים בפעילות הזאת וקוראים לכולם לתמוך בצעדת ירושלים העולמית. אנחנו כיהודים עומדים ואומרים 'לעולם לא נקבל את הכיבוש של ירושלים ופלסטין'. אנשים אומרים שזה נגד זכויות האדם. אנחנו אומרים שזה נגד האל. אנחנו רוצים שהעולם יידע זאת. אם אתם עומדים נגד מדינת הכיבוש, אתם לא אנטישמיים. להיפך. הציונות היא הגורם הגס שמוביל לשפיכות הדמים הבלתי נגמרת...".

 

צפו בסרטון של נטורי קרתא 

 

בסרטון מספר וייס כי אנשי נטורי קרתא שלחו כמה משלחות שישתתפו בצעדות שאמורות לצאת ממדינות ערב ביום שישי. הוא קרא לצופי הסרטון ולמדינות העולם לתת לצועדים לעמוד יחדיו ולתמוך בירושלים משוחררת ובפלסטין משוחררת, כדי שיוכלו לחבור שוב יחדיו, יהודים, נוצרים ומוסלמים.

 

מארגני הצעדות הביעו שביעות רצון, כצפוי, מההשתתפות הצפויה של נטורי קרתא. המתאם הכללי של הצעדה העולמית לירושלים, רבחי חלום, סיפר כי אישים חשובים בקנה מידה עולמי ישתתפו בצעדה, בהם ארבעה רבנים אמריקנים הנמנים עם נטורי קרתא, המתנגדים לקיומה של מדינת ישראל.

 

בצה"ל העלו באחרונה את הכוננות בגבולות, לקראת הצעדות ובשל החשש מפני פריצה אפשרית לגבולות ישראל. במקביל דווח כי ישראל העבירה אזהרה ברורה למדינות ערב ולפלסטינים לקראת "הצעדה העולמית לירושלים" פן יאפשרו לצועדים להתקרב לגבול עם ישראל.

במסגרת הביטחון השוטף הונחו החיילים המוצבים בגבולות עם ירדן, לבנון וסוריה ובשטחי יהודה ושומרון, להגביר את ערנותם כבר עתה בנוגע לכל תנועה חשודה. בצה"ל מתכוננים על בסיס מבצע "זרעי קיץ" שאמור היה לצאת לפועל לצד ניסיון הפלסטינים בשנה שעברה להכריז על מדינה באו"ם.

  

מאז אירועי יום הנכסה ויום הנכבה האלימים בשנה שעברה, ביצעו כוחות הנדסה של צה"ל עבודות שדרוג מסיביות לאורך הגבול עם סוריה ברמת הגולן. הגדר הישנה הוחלפה ונחפרו מכשולים לאורך קו הגבול. ההנחיה לכוחות תהיה למנוע פגיעה בריבונות של ישראל, תוך פגיעה מינימלית במפגינים, אם אכן יתקרבו לגבול. גורמים במערכת הביטחון ניהלו בסוף השבוע שיחות תיאום עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, על-מנת שהאירועים ייתחמו בעומק הערים הפלסטיניות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שורפים דגל ישראל, אתמול ברבאט
צילום: רויטרס
הפגנה ביום האדמה בסכנין בשנה שעברה
צילום: AP
התנגשויות אלימות ביום האדמה בשנה שעברה
צילום: רויטרס
פעילי נטורי קרתא בכנס בקטאר (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים