שתף קטע נבחר

בנפול אויבך תשמח: לבני הובסה, החרדים חוגגים

יממה לאחר ההפסד הצורב, הרחוב החרדי מתקשה להסתיר את השמחה לאידה של ציפי לבני. הח"כים החרדים, אתרי האינטרנט ואושיות מגזר מאוחדים בדעתם: לבני רכבה על גל ההסתה נגד הציבור החרדי - וכעת נענשה

מי שהסתובב היום ברחוב החרדי, או נחשף לכלי התקשורת במגזר - ודאי לא הבין איך כל מצביעי ש"ס ו"יהדות התורה" הפכו בלילה אחד לאוהדים נלהבים דווקא של "קדימה" בראשות שאול מופז. מאז החלו להתברר תוצאות הפריימריז במפלגה הגדולה בישראל, מתקשים החרדים להסתיר את השמחה לאידה של היו"ר היוצאת, ציפי לבני, הנתפסת בציבור זה כמי שרכבה על גל ההסתה נגדו – וכעת גם נענשה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

אחד הראשונים להגיב על ניצחון מופז, הרבה לפני שהתוצאות היו רשמיות, היו הח"כים משה גפני וישראל אייכלר (שניהם "יהדות התורה"). אלא שבשעה שחבריהם לכנסת בירכו את היו"ר החדש, מיהרו אלה לעקוץ את לבני.

 

גורם ב"יהדות התורה" הסביר ל-ynet כי "זו לא שמחה לאיד, ולא זריקת אבן אחר הנופל, אלא העברת מסר של מוסר השכל לכל פוליטיקאי מתחיל, שמאמץ שיח של שנאה נגד הציבור החרדי - זה לא כדאי. זה אמנם קליט בתקשורת, אבל הציבור לא מקבל את זה, ואתמול הוכח שגם מצביעי 'קדימה' לא.

 

"כמו ששינוי הייתה מפלג שקמה רק על בסיס אג'נדה אנטי-חרדית, ומחמישה-עשר מנדטים קרסה ונעלמה לחלוטין - כך יקרה לכל מי שהולך בדרכה. בשנתיים האחרונות השתמשה לבני במונחים כמו 'סחטנות', וניהלה שיח של שנאה והסתה". הגורם הוסיף ואמר כי "מופז לא יצביע ל'יהדות התורה', והוא גם לא חבר במועצת גדולי התורה, אבל השיח שלו שונה, בוגר יותר. הוא בחר בדרך ובגישה אחרות".

 

מצעד ההתבטאויות של לבני

שדרן רדיו "קול ברמה", דודי שוומנפלד, המגיש מידי יום תכנית שיחות עם מאזינים - סיפר על הלך הרוח בציבור החרדי: "הבנאדם (מופז) מכבד רבנים. הוא בא למרן הרב עובדיה יוסף. האיש לא לכלך ולא יצא בקמפיין כמו יאיר לפיד, גם כשציפי עשתה את זה. החרדים זה לא האישיו שלו, והוא אף פעם לא הסתבך עם הדתיים. יש לו כבוד לדת ולמסורת. ודאי שמתחברים אליו יותר מאשר לצפונבוניות ולאנטי-דתיות של ציפי לבני. ברור שזה נותן לו נקודות זכות".

 

שוומנפלד הוסיף כי לא מדובר רק בשמחה לאידה של לבני, אלא גם על הצלחת מופז, שמבחינת החרדים אולי עדיף על נתניהו: "הוא לא לקח את הסנדוויצ'ים והקצבאות מהילדים, כמו ביבי. לא לשם הוא מכוון. כמעט כל הפוליטיקאים מזגזגים, וגם הוא היה כבר פעם אחת בערב בליכוד ובבוקר בקדימה, אבל בציבור החרדי הוא עדיין לא מוכתם".

 

באתר האינטרנט החרדי "כיכר השבת" - תחת הכותרת "מ'סחטנים' ועד 'משתמטים': כך הסיתה לבני נגד החרדים" - הקדישו למועמדת ש"נחלה תבוסה" כתבה מקיפה וארוכה, שעניינה – אוסף של ציטוטיה נגד החרדים.

 

"אי אפשר להיבנות על שנאה"

גם הרב מרדכי בלוי, איש החינוך החרדי, מצטרף לביקורת ואומר כי "כואב הלב שהגברת הנכבדה, שבסך הכל באה

מבית מסורתי, אימצה אג'נדה שפוגעת ביהדות השורשית וביהודים ששומרים על הגחלת. דווקא היא הייתה מאלה שהיו אמורים ללמוד מדמויות כמו מנחם בגין ואחרים, שידעו לכבד את היהדות והמסורת, ולא לטעון שיש יהדות חדשה. היא חשבה שכך תקושש קולות מסוג מסוים, אבל מסתבר שהציבור לא קנה את זה.

 

"אי אפשר להיבנות על שנאה, במיוחד כשהציבור שממנו את באה ואליו פונה אוהד את המסורת. לבני הקצינה. היא התייצבה בראש המערכה נגד מה שמכונה 'הדרת נשים', אבל זה לא הביא לה כלום. הקב"ה מנהל את העולם. כמחנך אני אומר שאין ביהדות מושג של שמחה לאיד, אבל מכל דבר אנו צריכים ללמוד מה הקב"ה אומר לנו. פה ראינו איך הוא משפיל גאים ממרומי המנדטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסתה נגד חרדים? לבני
צילום: מוטי קמחי
"יודע לכבד רבנים". מופז
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים