שתף קטע נבחר

לחפוף כל יום או פעם בשבוע? 30 עצות לשיער יפה

איך אפשר למנוע נזקי ייבוש, החלקה וצביעת השיער? המומחים מעניקים עשרות עצות שיהפכו את השיער שלכם מעייף ומרדני לשיער בריא, שופע ומלא ברק

שיער מרדן, יבש או עצבני יכול להרוס יום שלם, בפרט אם אתם לפני פגישה חשובה או אירוע חגיגי ואין סיכוי להיעזר במעצב שיער מיומן. אבל החדשות הטובות הן שאפשר להימנע ממשבר שכזה בקלות אם מקפידים על שגרת טיפוח נכונה לשיער, ואם מתאימים את שגרת הטיפוח לצרכיו החדשים של השיער לאחר תהליכים כימים כמו צבע, גוונים או החלקה.

 

צוות מומחים ששוחחנו איתם גיבש עבורכם את ההמלצות הטובות ביותר לשמירה על שיער בריא, רענן וזוהר.

 

קראו עוד על נשירה וטיפוח השיער:

 

רגע לפני שמתחילים, כמה מילים על שערות ראשנו: השערה בנויה משלוש שכבות: שכבה פנימית (מדולה) שאינה מושפעת ממוצרי הטיפוח והעיצוב, שכבה אמצעית (קורטקס) שמכילה את פיגמנט השערה ומושפעת מתהליכים כימיים כמו צביעה, חמצון, החלקה וסלסול, ושכבה חיצונית (קטיקולה) הבנויה משכבות של תאים שנראים כמו רעפים המונחים זה על גבי זה.

 

בשיער פגוע ה"רעפים" פתוחים וקיימת סכנה שהחומרים המזיקים יחדרו פנימה ויותירו את השיער חסר חיים. ככל שה"רעפים" אחידים וחלקים, כך ייראה השיער יותר רענן ומלא ברק. לכן אחרי רחצה או כל פעולה כימית, חשוב לסיים בטיפול שסוגר חזרה את שכבות הרעפים בשיער.

 

1. סרקו את השיער

הברשה יומיומית מעסה את הקרקפת ומאיצה את זרימת הדם לזקיקי השיער, כך שהשיער יקבל הזנה ויתחזק. הסירוק גורם גם להתפזרות שכבת השומן הטבעית על הקרקפת, שסוגרת את ה"רעפים" ומספקת לשיער ברק.

 

סירוק אגרסיבי עלול למתוח את השערה ולתלוש אותה ממקומה, ולכן די בהברשה יומית אחת כשהשיער יבש או לח.

 

2. הסתרקו במברשת הנכונה בשבילכם

המברשות שונות זו מזו בעיצוב, בחומרי הגלם ובמחיר. כשאתם רוכשים מברשת שיער, בחרו במברשת נוחה לשימוש שסיביה מגיעים לקרקפת ומעסים אותה.

 

3. אל תחפפו לעתים קרובות מדי

אם שערכם אינו שומני ואם אינכם נחשפים לזיהום אוויר קיצוני וללכלוך משמעותי, בהחלט אפשר לחפוף את השיער רק פעם או פעמיים בשבוע. אמנם חפיפה יומיומית אינה מסוכנת, אך היא מסלקת מהשיער שומן טבעי ונחוץ ועלולה לייבש אותו.

 

4. חפפו נכון

התחילו את החפיפה בזרימת מים חמימים מלמעלה (כדי להפחית את הסיכוי להיווצרות קשרים בשיער). יש לחפוף את השיער בעדינות בעזרת כריות האצבעות, ולסיים את המקלחת במים קרים כדי להגביר את זרימת הדם בקרקפת.

 

5. הימנעו מהחלפת שמפו בתדירות גבוהה

החלפת סוגי שמפו לעתים קרובות מדי עלולה לגרום לקשקשים בעור וליובש בשיער, לכן מצאו את התכשיר הנכון לשיער שלכם והשתמשו בו בקביעות. לאחר פעולות כימיות בשיער יש לשקול מחדש את בחירת התכשיר המתאים.

 

6. אל תוותרו על המרכך

כשהשמפו פותח את ה"רעפים" ומנקה את הלכלוך והשומנים שהצטברו על השיער, הוא מסיר גם את השומן הטבעי המצוי על הקרקפת ועל השערה. לכן חשוב להשתמש במרכך, שסוגר את הרעפים ומפצה על אובדן השומן הטבעי של השיער (וגם מחיה את גון השיער).

 

7. השתמשו במרכך בנפרד ובשמפו בנפרד

כך הריכוז של חומרי הניקוי והריכוך גבוה יותר. תכשיר אחד שמבטיח גם לנקות וגם לרכך אולי יחסוך לכם זמן ומקום על המדף, אך ספק אם יבצע את שתי הפעולות בשלמותן.

 

סירוק אגרסיבי עלול למתוח את השערה ולתלוש אותה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
סירוק אגרסיבי עלול למתוח את השערה ולתלוש אותה(צילום: shutterstock)

 

8. החליפו את המרכך במסכה מדי פעם

מסכת שיער תספק לשיער שלכם ריכוז הרבה יותר גבוה של חומרים פעילים. בחרו את המסכה על פי סוג השיער שלכם, נוחות השימוש והתוצאות שהיא מספקת.

 

9. יבשו את השיער נכון

יבשו את השיער כמה שיותר טבעי, נגבו אותו בטפיחות וספגו את המים תוך כדי פעולת "חליבה". שפשוף השיער במגבת יגרום להיווצרות קשרים ולאיבוד הברק, ולכן כדאי להימנע מלערום את השיער על הראש בעזרת מגבת.

 

10. אם בכל זאת משתמשים במייבש שיער...

לפני השימוש בפן מרחו את השערה בקרם משקם למניעת שבירה. כוונו את המייבש לחום נמוך והרחיקו את פיית המכשיר מהשיער לפחות בסנטימטר. בזמן הייבוש הימנעו ממשיכת יתר של השיער כדי להימנע מתלישתו.

 

לשמירה על תוצאות הפן מרחו מדי בוקר סרום על קצות השערות. לפני ספורט או שינה מומלץ לאסוף את השיער בקוקו נמוך (קוקו הדוק ומתוח מדי עלול לנתק את השערות ממקומן).

 

11. גזרו את קצות השיער אחת לחודשיים-שלושה

רצוי לגזור את הקצוות אצל ספר מקצועי משום שלזווית הגזירה חשיבות רבה (למשל, קצוות הגזורות באופן אלכסוני יישמרו לאורך זמן מפני שבירה ופיצול).

 

12. תהיו חכמים בשמש

השתמשו בתכשירי שיער שנועדו לצמצום נזקי הקרינה. כיוון שאלה מצליחים להגן על השיער חלקית, הפתרון הטוב ביותר הוא חבישת כובע (זכרו שכובע צמוד מדי לאורך שעות רבות ימנע מהקרקפת ומהשיער לנשום).

 

13. העדיפו צבעי שיער ללא אמוניה

צבעי שיער ללא אמוניה מספקים כיסוי מלא לשיער לבן, אינם פוגמים במעטפת החיצונית של השיער ופחות דוהים (ולכן נשארים לזמן רב יותר לעומת הצבעים הרגילים). אולם לבעלי שיער שומני ודק מומלץ לפעמים לצבוע דווקא בצבע השיער הרגיל כדי להפחית את השמנוניות בקרקפת ובשיער.

 

14. רווחו את הזמן בין צביעה לצביעה כמה שיותר

בינתיים, תוכלו להתגבר על שורשי השיער הלבנים בעזרת מקלוני צבע הנמכרים בבתי מרקחת (כמו טופיק, מקלון הצבע של דו-טל או Color Mark), שנשטפים בחפיפה הראשונה. כמו כן, אפשר למרוח על השיער הלבן מסקרה עמידה במים בגון השיער שלכם.

 

15. הימנעו מחפיפה יומיים לפני הצביעה

כך השומן המופרש מהקרקפת ישמש חוצץ בין העור לצבע, ובכך יחסוך מכם את הצריבה והגרד בקרקפת.

 

רצוי לגזור את הקצוות אצל ספר מקצועי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
רצוי לגזור את הקצוות אצל ספר מקצועי(צילום: shutterstock)

 

16. אל תצבעו את כל השיער מחדש בכל פעם

הסתפקו מדי פעם בצביעת השורשים בלבד. אם צריך, עשר דקות לפני שטיפת הצבע מהשורשים, מרחו את הצבע על כל השיער.

 

17. שמרו על הצבע של השיער

כדי לא להאיץ את דהיית הצבע ולא להגביר את ייבושו, מומלץ לחבוש כובע או למרוח קרם הגנה על השיער לפני כל חשיפה לשמש.

 

18. השתמשו בשמפו לשיער צבוע

חפפו את השיער בשמפו לשיער צבוע, רצוי של חברה מוכרת. זהו שמפו בעל PH 5.5, שעשיר בלחות ומספק הגנה למעטפת השיער.

 

19. בעת חמצון השיער, העדיפו תכשירים המפחיתים את הנזק

כיום ישנם תכשירים רבים לשימוש ביתי או בטיפול במספרה שמקטינים את הנזק לשיער בזמן פעולות כימיות כמו שימוש בחמצן ובאמוניה. בקשו מהספר להשתמש בתכשירים שיפסיקו את פעולת החמצון לאחר קבלת התוצאה הרצויה ויצמצמו את הנזקים למעטפת השיער.

 

לרוב מדובר בתכשירים ייעודיים המבוססים על שמנים טבעיים (כמו זרעי פשתן) המצפים את השערה. הביאו בחשבון שלרוב השימוש בתכשירים כאלה כרוך בתוספת מחיר.

 

20. מחליקות את השיער?

ודאו כי למעצב השיער תעודה מטעם היבואן המאשרת לו לעסוק בהחלקת שיער. חשוב במיוחד לוודא שלהחלקה אישור משרד הבריאות. במספרות רבות עדיין מבצעים סוגים שונים של החלקות שלא רק שאינן באישור משרד הבריאות, אלא יש בהן כדי לגרום לשיער נזק.

 

האשם העיקרי מצוי בחומר פורמאלדהיד (פורמלין: כשמשתמשים בכמויות חריגות שלו, תוך כדי שימוש במכשירים הפולטים חום, אתם עלולים לשאוף אדים רעילים המגבירים את הסיכון לפגיעה בעור, במערכת הנשימה ובעיניים.

 

21. לשיער יבש, צבוע ודהוי

הדהייה בשיער נגרמת כתוצאה מנזקים סביבתיים יובש, צבע וכלור. הפתרון הטוב ביותר הוא בשימוש בתכשירים המכילים חומרי לחות כמו גליצרין, ויטמין E, פנטנול (ויטמין B5), חמאת שיאה ושמנים טבעיים, שיצפו את השכבה החיצונית של השערה ויקנו לה מראה אחיד ושלם.

 

לאחר כל חפיפה ספגו את המים בעדינות, מרחו על השיער מסכה ועטפו אותו במגבת חמה כדי לסייע בהגברת חדירות החומרים.

כשהשיער במצב קשה, הפתרון הטוב ביותר הוא תספורת טובה. עד אז, כדאי לבצע טיפול בקרטין בחום או טיפול באמפולה (במספרות), המסייעים להתאוששות השיער.

 

ריכוז החומרים הפעילים באמפולה גדולה פי שבעה לפחות מאשר במסכה, והיא מותאמת על פי הצרכים של השיער. לרוב, השפעת השיקום על השיער זמנית.

 

22. להורדת נפח

לרוב, הסיבה לנפח היא מטען שלילי בשיער. השתמשו בתכשירים אנטי סטטיים או במרכך, הם יוצרים כובד על השערה ו"מפילים" אותה. בזמן החפיפה מרחו את השיער במסכה, סרקו אותו במסרק בעל שיניים רחבות ושטפו. לאחר הייבוש מרחו קרם לחות להורדת נפח, וסיימו במריחת סרום בקצות השיער כדי לספק לו משקל.

 

בשימוש במכשירים הפולטים חום, עלולים לשאוף אדים רעילים (צילום: Index Open) (צילום: Index Open)
בשימוש במכשירים הפולטים חום, עלולים לשאוף אדים רעילים(צילום: Index Open)

 

23. לשיער שמנוני

חפפו את השיער בעדינות רבה כדי למנוע גירוי יתר בקרקפת והפרשה נוספת של השומן הטבעי. בשלושת השבועות הראשונים של הטיפול חפפו יום כן - יום לא, וכשרמת השומנים בקרקפת מתאזנת, אפשר לחפוף פעמיים בשבוע. אם מייבשים את השיער בפן, הפחיתו את עוצמת הרוח והגבירו את החום.

 

24. לשיער רגיל

מרחו על השיער מסכה לאחר החפיפה וסיימו במריחת סרום בקצות השיער כדי לסגור את הקצוות ולספק לשיער ברק ורעננות.

 

25. להתרת קשרים בשיער

חפפו את השיער היטב והשתמשו במסכה או במרכך לשיער יבש. בזמן שהתכשיר על השיער, הסתרקו במברשות עם שיניים קצרות מאוד.

 

26. לשיער מסולסל

אל תחפפו יותר מפעם־פעמיים בשבוע, אך הרטיבו את השיער מדי יום כדי לפתוח את התלתלים. בהתאם לצורך אפשר להשתמש בתכשירים לעיצוב תלתלים שמצפים את השיער בחומרי לחות ומגמישים את התלתלים. אם התלתל מכווץ מדי, השתמשו גם בקרם לעיצוב תלתלים וגם בקרם לחות.

 

27. לשיער דק ודליל

חפפו את השיער בעדינות בשמפו מתאים (שמפו להענקת נפח או לנשירת שיער וחיזוק השורשים), מרחו עליו מעט מרכך (לא בשורש השערה) ושטפו. כדאי להשתמש בתכשירים עשירים בחומרי לחות שמכילים פרו ויטמין B12, שנצמדים לשערה ומקנים לה נפח.

 

28. לשיער הסובל מחשמל סטטי

תופעה זו אופיינית בעיקר בימים חמים ויבשים. השפריצו על השיער מעט מים ועברו עליו עם האצבעות. אם רוצים להבריש אותו, רצוי להשתמש במברשות שעשויות מחומרים טבעיים. כמו כן, אפשר להשתמש בתכשירים נגד חשמל סטטי או למרוח מעט סרום על קצות השיער.

 

29. לשיער הסובל מקשקשים

קשקשים בדרגה קלה הם תופעה טבעית הנגרמת כחלק מהתחדשות התאים בקרקפת, וכל שמפו יכול לסייע להקלת התופעה. כשהקשקשת מלווה בדלקת עור סבוראית, היא עלולה לגרום להגברת נשירת השיער. שימוש בשמפו ייעודי במקביל לטיפול רפואי עשוי לצמצם את הנשירה.

 

30. לכל סוגי השיער

העדיפו תכשירים המכילים נוגדי חמצון כמו ויטמין E, שסופח את רוב הרדיקלים החופשיים ומגן על השיער מפני זיהום.

 

תנסו את זה בבית

ארבע מסכות טבעיות ומזינות לשיער חזק ומלא ברק:

1. הרתיחו קליפת רימון במים והשתמשו במי הבישול לשטיפת השיער.

 

2. מסכה לחיזוק השורשים ולמניעת נשירה: ערבבו 50 מ"ל שמן שומשום, 6 טיפות שמן רוזמרין, 6 טיפות שמן מרווה, 2 טיפות גרניום ו-3 טיפות שמן לבנדר. מרחו על הקרקפת והשיער והשאירו ל־3 שעות. לאחר מכן חפפו בשמפו על בסיס רוזמרין/ עלי דפנה/ מרווה/ סרפד.

 

3. ערבבו 6 טיפות שמן הדס, 30 מ"ל שמן שומשום או חוחובה וחצי כפית חרדל, מרחו על השיער ושטפו לאחר שעה.

 

4. הרתיחו קליפות עץ זית והשתמשו במי הבישול לשטיפת השיער. הניחו את הקליפות על האזורים הדלילים בשיער וחבשו את השיער למשך הלילה.

 

ייעוץ מקצועי: שמחה עזריאל דגן, נטורופתית N.D, מורז צמחי מרפא

 

סרום? אמפולה?

ההבדלים בין תכשירי המדף השונים:

  • קונדישנר: מרכך שיער, מתאים לכולם אחרי חפיפה בהתאם לסוג השיער.

 

  • מסכה: משקמת שיער פגום בזכות ריכוזים גבוהים של חומרי הזנה. קיימות מסכות ייעודיות לכל סוגי השיער.

 

  • קרם לחות/הזנה: ניתן למריחה לאחר החפיפה או ללא שטיפה. תורם למראה טבעי, ללא נפח וללא פן, מתאים גם לעיצוב תלתלים

.

  • אמפולה: משקמת את השיער בזכות ריכוז החומרים הגבוה, מתאימה לבעלי שיער יבש ופגום שעבר תהליכים כימיים. ניתנת לרכישה במספרות.

 

  • ג'ל: מקנה שליטה על עיצוב השיער, מבוסס על שמנים וחומרי הזנה. משיג מראה קוצני ורטוב, נותר על השיער שעות ארוכות.

 

  • סרום: מבוסס על מים או על שמן. סרום על בסיס מים מתאים יותר לשיער עדין ודק, סרום על בסיס שמן מתאים לבעלי שיער יבש ועבה שנוטה להתנפח. מורחים את הסרום על קצות השיער. הוא גם סוגר את הקצוות המפוצלים.

 

  • ספריי עיצוב: ישנם סוגים שונים של ספריי: להורדת חשמל סטטי, לשמירה על הפן, לקיבוע תסרוקות ועוד.

 

ייעוץ מקצועי: יוסי פסו, רוקח ומנהל מחלקת מחקר ופיתוח במעבדות ד"ר פישר; יגאל סיץ, מעצב שיער בכיר ושגריר של חברת קרסטס פריז; יגאל גוט, מעצב שיער ומבעלי רשת מספרות Heads; אבי פדידה, מעצב שיער ומנהל רשת בתי ספר לעיצוב שיער, אקדמיה לאמנות עיצוב שיער; אורטל סעדי, מעצבת שיער ומאפרת, D&O - עיצוב שיער ואיפור

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפשר לחפוף את השיער רק פעם או פעמיים בשבוע
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים