שתף קטע נבחר

צפו ב"זובור" בגבעתי: מכות ובעיטות על הרצפה

לידי ynet הגיעו סרטונים המתעדים כיצד היכו החיילים הוותיקים בגדוד "צבר" חיילים צעירים. בסרטון נראה חייל כשעיניו מכוסות וחבריו לפלוגה בועטים בו. "כמה פעמים עשית ראש קטן בעזה, יא ילד חרא?" , שאל אותו אחד הוותיקים. ברקע נשמעו צחקוקים

כך נראית ההתעללות בחיילי גבעתי: לידי ynet הגיעו סרטונים שצילמו לוחמי גדוד "צבר", שבהם נראים מספר לוחמים ותיקים מכים חייל צעיר כשעיניו מכוסות. בין היתר הם חובטים בו ובועטים בו כשהוא על הרצפה. לטענת החיילים המואשמים בפרשה, שהציגו את הסרטון בו הם נראים כאלה שסופגים את החבטות - הסרטונים האלה מוכיחים כי מדובר במעשי צחוק, שהפכו למסורת בחטיבה הסגולה, ואין בהם שום כוונה להשפיל או להתעלל.

 

ההתעללות בגבעתי - כותרות אחרונות:

עוד עצורים ב"זובור" בגבעתי: "מעורר חלחלה"

הנאשמים מגבעתי: "מכות בצחוק עם נשיקה בסוף"

ההתעללות בגבעתי: "שתית קפה? קבל עונש"

 

בתחילת הסרטון אחד החיילים הצעירים עומד ל"משפט פז"ם", כאשר אחד הוותיקים מציג בפניו "כתב אישום": "כמה פעמים עשית ראש קטן בעזה יא מזדיין, יא ילד חרא?", הוא שאל ופנה לחבריו: "כמה זמן מגיע לו? נסגור איתו על דקה?". חייל אחר משיב בגיחוך: "אני חושב שנוותר לו, דקה זה המון, ניתן לו 60 שניות, אחי". מיד לאחר מכן קורא אחד החיילים "עשרים שניות מעכשיו", והחיילים מכים ובועטים בחייל הצעיר. ברקע נשמעים מספר חיילים מצחקקים.

 

בעדותם במשטרה הצבאית טענו חלק מארבעת הנאשמים כי "זה היה באהבה ובהסכמה. החיילים הצעירים יכלו לסרב, ואחר כך זה נגמר בחיבוק ונשיקה. מדובר במעשים שהיו פה הרבה לפנינו ויישארו הרבה אחרינו". הפרשה נחשפה על-ידי כתבת קול ישראל כרמלה מנשה.

 

נשיא בית הדין הצבאי בקסטינה, אלוף משנה ארז פורת, סירב בתוקף לקבל את גרסתם, והאריך בשבועיים האחרונים מספר פעמים את מעצר החשודים והנאשמים, תוך שהוא מגנה בחריפות את התופעה: "זו רמיסה של המשמעת וכבוד האדם. צפייה בסרטונים מעוררת חלחלה ולא מקובלת עליי הטענה כי הדברים היו בהסכמה, שאם כן היו מתוך בושה או מחשש לנידוי".

 

הלוחמים הוותיקים מואשמים בעבירות של התעללות בנסיבות מחמירות ובהתנהגות שאינה הולמת. בשל העדויות הרבות והמקרים הרבים שהחלו לצוף, חקירת מצ"ח נמשכת גם בימים אלו ושלשום נוספו נעצרו שני חיילים נוספים, בסך הכול נעצרו בפרשה 11 חיילים.

 

הם חשודים כי הזמינו לחדר הוותיקים חיילים צעירים ל"משפט פז"ם", תוך שהם מורים לאחד מהם להוריד את בגדיו העליונים, מצליפים בו באנטנה של מכשיר קשר, מכים בו במקל להצבת מטרות במטווחים ובמקל של מטאטא עד שאלו נשברו.

 

"המפקדים ידעו". אחד החיילים החשודים בהתעללות בגבעתי (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
"המפקדים ידעו". אחד החיילים החשודים בהתעללות בגבעתי(צילום: רועי עידן)

 

כתוצאה מכך סבלו הקורבנות מחבורות אדומות וסגולות ומנפיחויות בגבם ובידיהם. הסיבות להתעללות נבעו בין היתר מכך שהחיילים הצעירים "העזו" לעשות תנועת יד המדמה סימון של קריאת "עד מתי", המותרת לפי המסורת בגדוד לחיילים ותיקים בלבד, וקראו לאחד הוותיקים שמן.

 

"הם השליטו טרור והפכו למנהיגים האמיתיים של הפלוגה", העיד בחקירתו אחד החיילים בפלוגה, "מפקדים ידעו וראו ולא התערבו". מכתב על התעללות שאינה פיזית הועבר למפקד הגדוד לפני מספר חודשים, אך ההתערבות המשמעתית והמשמעותית הגיעה רק בעקבות תלונות שהעבירו חיילים דתיים ממחלקת הביינ"ישים (בני ישיבות – י.ז.) בפלוגה לסגן מפקד הפלוגה, לאחר שאלו סרבו לקחת חלק "במערכת החוקים שהושלטו בפלוגה".

 

לפי כתב האישום, הנאשמים הכריחו חיילים צעירים לטפס 320 מדרגות במוצב מצפה שלגים שבחרמון, שעליהם שק חול במשקל 10 ק"ג, קסדה אפוד ונשק, במהירות גבוהה יותר מהמעלית - וחוזר חלילה. מעדויות החיילים עולה כי החיילים הוותיקים שמונו על-ידי קציני הפלוגה לשמש כמפקדים מנהלתיים (מפל"ג), להכריח צעירים לנקות 7 פעמים ביום את השירותים כשעל ראשם קסדה, ולשטוף את המסדרון כשביד אחת הם נושאים פח אשפה.

 

"כרגיל, גם כאן שום קצין לא עומד לדין למרות שהם ידעו שמדובר במסורת ובתופעה רחבה", אמר ל-ynet עו"ד אילן כץ, סנגורו של אחד הנאשמים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בתיעוד קשה מאוד. הנושא נמצא בחקירת מצ"ח ויטופל בחומרה הנדרשת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"דקה זה המון, ניתן לו 60 שניות, אחי"
עו"ד אילן כץ. "תופעה רחבה"
צילום: רועי עידן
מומלצים