שתף קטע נבחר

הפלסטינים: עשרות נפגעים בעימותים בקלנדיה

סמוך למחסום קלנדיה יידו רעולי פנים אבנים לעבר החיילים, שהגיבו בירי רימוני גז ובאמצעים לפיזור הפגנות. הפלסטינים דיווחו על עשרות נפגעים במקום. לפחות שבעה נפצעו בעזה. בירדן צועדים כ-8,000 בני אדם, ובכפר כנא שליד נצרת השתתפו מאות בעצרת לציון יום האדמה

עימותים אלימים במזרח ירושלים, בגדה ובעזה: אירועי "צעדת המיליון לירושלים" נפתחו בצהריים (יום ו') בהפגנה אלימה במחסום קלנדיה, צפונית לירושלים. רעולי פנים יידו אבנים והבעירו צמיגים סמוך למעבר קלנדיה. צה"ל משיב באמצעים לפיזור הפגנות. הפלסטינים דיווחו כי 30 מאנשיהם נפגעו במקום - רובם משאיפת גז מדמיע. בנוסף דיווחו כי הפוליטיקאי הפלסטיני מוסטפא ברגותי, העומד בראש מפלגה בפרלמנט הפלסטיני, נפצע בראשו. פצוע גם בבית לחם. הפלסטינים צועדים לציון יום האדמה. הפגנות התקיימו במקומות נוספים בגדה, במזרח ירושלים, ברצועת עזה, בירדן, לבנון וגם ביישובים ערבים בארץ. ynet העביר שידורים חיים ממוקדי ההפגנות.

 

אירועי יום האדמה - כותרות אחרונות:

יום האדמה: כוננות גם בלבנון, מסר מרגיע מסוריה  

צעדת ירושלים: איראנים בבופור, בחסות חיזבאללה

צפו: צעדה ושריפת דגל ישראל במרוקו. הנציג חולץ

מארגן הצעדה הפלסטינית לי-ם: 'לא נפעיל אלימות' 

 

העימותים בקלנדיה החלו סמוך לשעה 12:30 בתום תפילות יום השישי במסגדים, כשעשרות צעירים פלסטינים יידו אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון שנמצאים במחסום. אחת האבנים פגעה בראשו של חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס, אחמד עטון, שגורש מאזור ירושלים לפני כמה חודשים. הוא נפגע באורח קל מאוד ולא נזקק לטיפול. הפלסטינים אמרו כי מוסטפא ברגותי, קרוב משפחה של מרואן ברגותי, נפגע מרימון גז מדמיע או מאבנים שיידו המפגינים, אך דובר צה"ל מסר כי הוא ככל הנראה נפגע בתגרה בין פלסטינים. ככל הנראה, מצבו קל.

 

הפלסטינים דיווחו על פצועים נוספים באורח קל שנפגעו בעימותים. החיילים הביאו למקום מכשיר "צעקה", שמשדר גלי קול בתדרים גבוהים מאוד במטרה להרחיק את המתפרעים, וכן את "הבואש", כלי רכב שממטיר על המפגינים מים שריחם הרע עולה למרחוק.

 

מציינים את יום האדמה בלבנון (צילום: AP) (צילום: AP)
מציינים את יום האדמה בלבנון(צילום: AP)

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב מרדכי, הגיע למעבר קלנדיה והתייחס לאירועי יום האדמה. הוא ציין כי "כוחות הביטחון פועלים בנחישות וברגישות ולצה"ל יש הנחייה חד-משמעית לא לאשר חצייה וכניסה של מפגינים לתוך תחומי ירושלים". לדבריו, במעבר קבר רחל ניסו פגינים להיכנס לכיוון ירושלים וגם שם הצליח צה"ל לבלום את המפגינים. 

ברחוב סולטאן סלימאן סמוך לשער שכם בירושלים התקהלו כמאה פלסטינים, חלקם נשאו דגלי פלסטין. הם תכננו לצאת לתהלוכה בלתי חוקית, אך כוח משטרה מנע זאת ואף עצר 14 מהם במקום. למקום הובאו אמצעים לפיזור הפגנות - ביניהם ה"בואש". בסימטאות העיר העתיקה יידו צעירים ערבים אבנים לעבר כוחות משטרה. 17 ערבים נעצרו במזרח העיר.

 

המהומות בקלנדיה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המהומות בקלנדיה(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

מפגינים ברצועת עזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים ברצועת עזה(צילום: AFP)

 

למעבר ארז הגיעו עשרות מפגינים פלסטינים שהתקרבו לגדר המערכת. החיילים ירו לעבר רימוני גז ועשן. כשהמפגינים התקרבו עוד לגדר ירו החיילים כדי להרתיע את המפגינים. אמבולנסים של הסהר האדום הוזעקו למקום, לאחר שהתקבל דיווח על כמה נפגעים. זמן קצר לאחר מכן יצאו מאות פלסטינים ממגורי הקצינים בבית להיא לכיוון המעבר. חלק מהפגינים חזרו לאחר כמה שעות לבתיהם.

 

דובר צה"ל מסר כי ברצועת עזה התקרבו חלק מהמפגינים לאזור מעבר ארז. על אף הדיווחים על ילד הרוג, מרדכי הדגיש כי לצה"ל יש תיעוד שאדם בוגר ניסה לפגוע בתשתיות סמוך למעבר ארז והבעיר צמיג. המפגין נורה ברגלו ופונה לבית החולים שיפא בעיר עזה, לאחר שתואמה עם צה"ל הגעת אמבולנס למקום. עוד מפגין נורה ברגלו לאחר שהתקרב לגדר. 

 

בצבא אמרו כי צלפים ביצעו ירי הרתעתי לעבר מפגינים פלסטינים שהתקרבו לגדר המערכת והבעירו צמיגים. תחנת הטלוויזיה הפלסטינית "אל-קודס" דיווחה כי אחד המפגינים נפצע בגבו לאחר שניסה לעבור את הגדר. מצבו קשה. הפלסטינים דיווחו כי לפחות שבעה בני אדם נפצעו.

 

מעבר ארז, בצהריים  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מעבר ארז, בצהריים (צילום: מוטי קמחי)

 

גם בצפון הארץ נערכו להפרות סדר. לפיכך הוצבו מחסומים בכניסה לערים ונערכו סיורים מוגברים. כ-200 בני אדם השתתפו בתהלוכה לרגל יום האדמה בכפר כנא שליד נצרת. המשתתפים הניפו דגלי פלסטין וקראו להמשיך במאבקים נגד הפקעת אדמות והריסת בתים. כמו כן דרשו להילחם באפליה ובגזענות. בד בבד החלה צעדת הפלסטינים מבית לחם. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, הגיע למעבר קבר רחל בדרום ירושלים ונפגש עם כוחות הצבא, המשטרה והמנהל האזרחי ואף קיבל סקירה על היערכות הכוחות ועל התיאום מול מנגנוני הביטחון הפלסטינים.

 

עימותים בקלנדיה (צילום: אבי פרץ) (צילום: אבי פרץ)
עימותים בקלנדיה(צילום: אבי פרץ)

 

צועדים בכפר כנא (צילום: אתר אלערב) (צילום: אתר אלערב)
צועדים בכפר כנא(צילום: אתר אלערב)

 

8,000 צועדים בירדן, דגלי איראן בלבנון

אתרי חדשות בירדן מדווחים כי כ-8,000 בני אדם התאספו באזור אל-כפריון כדי להשתתף בצעדת הענק לעבר הגבול עם ישראל. הצועדים יצאו ממספר מוקדים בממלכה ההאשמית, לכיוון אתר ההטבלה של ישו, שם אמורה להיערך העצרת המרכזית. באזור נוכחות ביטחונית מוגברת. 

 

אתרי חדשות בלבנון דיווחו כי המשלחות הזרות והפלסטיניות החלו לעשות את דרכן לעבר מוצב הבופור במסגרת אירועי יום האדמה. האוטובוסים שמסיעים את המשתתפים כבר חצו את כביש א-זהראני בנבאטיה בדרך לבופור. כתב אלמנאר בדרום לבנון דיווח כי המשתתפים בצעדה מניפים את דגלי איראן, טורקיה, אינדונזיה ומלזיה לצדם של דגלי פלסטין. דובר צה"ל אמר כי ההפגנה ברכס הבופור רחוקה מהגבול ונשלטת על ידי צבא לבנון.

 

מפנים פצוע פלסטיני בקלנדיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפנים פצוע פלסטיני בקלנדיה(צילום: רויטרס)

 

לקראת הצעדות שעורכים פלסטינים גם בעזה, בלבנון, סוריה וירדן, קיים הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ישיבות הערכות מצב עם מפקדי האוגדות והפיקודים ביהודה ושומרון ולאורך הגבולות. באזור גבול הצפון נערכו כוחות מתוגברים של משטרה ומשמר הגבול. הכוחות התפרסו במחסומים באזור אביבים, דולב, ברעם ויראון, הסמוכים לכביש הצפון שליד גבול לבנון.

 

מהמשטרה נמסר כי ניתנה הוראה לשמור על איפוק, אך למנוע הגעת מפגינים לאזור הגדר. לפני מפקד המחוז הצפוני ניצב רוני עטיה קיים הערכת מצב במשגב, ובה נמסר כי תהלוכות שהחלו בכפר כנא, סכנין ועראבה יתרכזו ככל הנראה בהמשך היום בדיר חנא.

 

כוחות הביטחון נערכו בכוחות מתוגברים לרגל יום האדמה. אף שהמארגנים הבהירו כי אין פניהם לאלימות, במערכת הביטחון חוששים כי קיצונים יחליטו לנצל את האירועים כדי לעורר פרובוקציה. שר הביטחון, אהוד ברק, החליט להטיל סגר כללי על יהודה ושומרון, שהחל בחצות ויימשך יממה.  

 

העיתון הלבנוני "דיילי סטאר" דיווח כי רמת הכוננות במדינה הועלתה על רקע צעדת יום האדמה שתכננו פעילים פלסטינים בשטחה. מוקדם יותר השבוע דיווח העיתון כי 30 אלף בני אדם צפויים להשתתף בצעדות בלבנון.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 30/03/2012 12:36

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס, יאיר אלטמן, מאור בוכניק וחסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צועדים בכפר כנא
צילום: אתר אלערב
נערכים להפרות סדר
צילום: רויטרס
חיילי צה"ל בגבול סוריה
צילום: AP
השר אהרונוביץ' בשטח
צילום: גיל יוחנן
מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים