שתף קטע נבחר

"פועל בניין סיני מרוויח בחודש יותר מ-20 אלף"

ענף הבנייה מתחנן לעובדים זרים נוספים אך כשאלו אינם מגיעים, הקיימים גוזרים קופון. רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס: אני רושם צ'ק של 120 אלף שקל בחודש על העבודה של הסינים - מזה נשאר להם חצי שמתחלק בין שלושה פועלים

כלל ידוע בכלכלה חופשית הוא - כשהביקוש עולה גם המחיר עולה. ענף הבנייה מתחנן בפני הממשלה ארוכות ונואשות להגדלת מכסות האישורים לעובדים זרים מסין, אך אלו מבוששים לבוא ומביאים לביקושים אדירים ולפועלים שגוזרים קופון של לא פחות מ-20 אלף שקל ברוטו בחודש.

 

 

הפועלים הסיניים מועסקים, בדרך כלל, ב"שיטת הקבלנות", כלומר תשלום פר יחידת עבודה אותה הם מבצעים. חברות הקבלן משלמות לקבלן ריצוף ישראלי, לדוגמה, בעבור עבודת ריצוף. את העבודה מבצעים פועלים סינים, שגם הם משתכרים לפי קצב עבודתם על מנת שיאיצו את קצב הנחת האריחים.

 

רונן גינזבורג, מנכ"ל חברת דניה סיבוס, שהיא חברת הבניה של קבוצת אפריקה ישראל, סיפר בפורום עורכי דין "עו"ד על נדל"ן" מטעם משרד עו"ד צבי שוב, כי המחסור בעובדים זרים מסין הוא אחד הכשלים המשמעותיים בענף הבנייה בשנת 2011. "אני משלם 69 שקל לריצוף מטר אחד. יש שלושה רצפים סיניים שמועסקים דרך קבלן. אני רושם צ'ק של 120 אלף שקל בחודש על העבודה שלהם. תעשה את החשבון כמה כל אחד מרוויח".

 

אבל חלק מהכסף הולך לקבלן ולמס?

 "ברור, מזה נשאר להם חצי. 60 אלף שקל שמתחלקים לשלושת הפועלים. אני יודע בדיוק כמה הם מקבלים אני קבלן בתחום".

 

לדבריו של גינזבורג, הפועל האיטי ביותר מרוויח כיום 13 אלף שקל בחודש ופועל טוב מרוויח 20 אלף שקל. קצב עבודה טוב, בתחום הריצוף, שיכניס 20 אלף שקל בחודש, לפי החישוב, עומד ריצוף של כ-580 מ"ר בחודש כלומר כ-25 מ"ר ביום עבודה.

 

עוד הוסיף גינזבורג, כי שכרו של הפועל הסיני, לא נגמר בזה. בשבתות ואחרי שעות העבודה, לדבריו, הם הפועלים הסיניים עובדים ב"שחור", כלומר ללא דיווח לרשויות המס, בבתים ואצל קבלנים שיש להם לחץ זמנים. סגנון זה מעמיד לרשותם עוד חצי משכורת. "רוב הכסף בורח מהמדינה, צריך עוד עובדים זרים חוקיים, אבל כל זה כבר קשור כבר אלינו".

 

הביקוש לעובדים הסיניים בענף הבניין, נובע בין היתר לדבריו בשל איכות העבודה המקצועית הגבוהה שלהם, בניגוד לפועלים פלשתינאים. "במקום לתת אישורים לעוד פועלים סינים שיכנסו לענף, המדינה נתנה אישורים לפלשתינאים לעבוד. אלו מבצעים עבודה לא איכותית, שעולה לנו בסופו של דבר ביותר תביעות על ליקויי בנייה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רונן גינזבורג מנכ"ל דניה סיבוס
צילום: תמר מצפי
מומלצים