שתף קטע נבחר

מיאנמר: כלת פרס נובל סו צ'י נבחרה לפרלמנט

לאחר שני עשורים של מלחמה בדיקטטורה הצבאית, בהם 15 שנה במעצר בית, עשתה מנהיגת האופוזיציה היסטוריה וזכתה במושב בבית המחוקקים. תומכיה: "ניצחנו, ניצחנו". האם עכשיו יסיר המערב את הסנקציות על המדינה האסייתית המבודדת?

עשתה היסטוריה: מנהיגת האופוזיציה במיאנמר (בורמה לשעבר) וכלת פרס נובל לשלום, אונג סן סו צ'י, זכתה היום (יום א') במושב בפרלמנט בבחירות שנערכו במדינה המבודדת. כך מסרה מפלגתה של סו צ'י "הליגה הלאומית לדמוקרטיה" (NLD). הבחירות החלקיות, שנועדו לבחור כמה עשרות מושבים בבית המחוקקים (45 מתוך 664), באו לאחר חודשים של רפורמות מפתיעות מצד ממשלה אזרחית ברובה שנשלטת על ידי החונטה הצבאית.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

השלטון במיאנמר אינו מעוניין להעצים את סו צ'י בת ה-66, אולם הסנקציות הכלכליות שחנקו את כלכלת מיאנמר בשנים האחרונות חייבו אותו להציג לעולם דמוקרטיה - אחרי כ-50 שנות דיקטטורה - מה שהוביל לאחרונה אפילו לביקור של מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון.

 

"ניצחנו! ניצחנו!", תומכיה של סו צ'י חוגגים את הישגה בבחירות (צילום: AP) (צילום: AP)
"ניצחנו! ניצחנו!", תומכיה של סו צ'י חוגגים את הישגה בבחירות(צילום: AP)

 

מפלגת NLD הכריזה ממשרדיה הראשיים, לקול תרועות רמות של המונים מתומכיה, כי סו צ'י ניצחה ב-70 אחוזים מהקולות במחוז מגוריה קוומו, הנמצא דרומית-מערבית מעיר הבירה המסחרית יאנגון (לשעבר ראנגון). "ניצחנו! ניצחנו!", קראו ושרו אוהדיה של סו צ'י, כשהם מניפים את דגליה האדומים של מפלגתה ורוקדים ברחובות.

במפלגת האופוזיציה מקווים כי הישגה של סו צ'י יעניק לה לראשונה תפקיד משמעותי בפוליטיקה לאחר יותר משני עשורים של מאבק בדיקטטורה.

 

"אונג סן סו צ'י ניצחה", הכריז גורם במפלגת האופוזיציה במיאנמר. ועדת הבחירות במדינה המבודדת עדיין לא אישרה את תוצאות הבחירות, שיש המטילים ספק לגבי הגינותן. במוקדים שונים ברחבי המדינה הועלו טענות לאי-סדרים בקלפיות.

 

סו צ'י הייתה במעצר בית במשך 15 שנה לסירוגין מאז שניצחה בבחירות הדמוקרטיות ב-1988, ניצחון שבוטל בידי החונטה הצבאית. כניסתה לפרלמנט עשויה לעודד את המעצמות במערב להקל את הסנקציות שהוטלו על מיאנמר במשך שנים.

 

בשנה שעברה העבירה החונטה הצבאית את השלטון לממשלה אזרחית, שרובה מורכבת מאנשי צבא לשעבר. למרות הערכות שאופי השלטון יישמר, העולם הופתע מהשינויים בכיוון הדמוקרטי. ממשלתו של הנשיא תיין סיין - בעצמו גנרל בדימוס - שחררה אסירים פוליטיים, חתמה על הסכמי הפסקת אש עם קבוצות מורדים ופתחה במשא ומתן ישיר עם סו צ'י.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיבלה כ-70% מהקולות במחוז מגוריה. סו צ'י
צילום: רויטרס
ארה"ב תסיר את הסנקציות? קלינטון
צילום: EPA
מומלצים