שתף קטע נבחר

דרום-סודנים הפגינו מול בית רה"מ: "גירוש - מוות"

עשרות אזרחי דרום סודן, שאמורים לעזוב את ישראל ב-15 באפריל, הפגינו מול בית רה"מ: "על רקע המצב בסודן, גירוש משמעו גזר דין מוות". הם מבקשים שהממשלה תורה על הארכת "ההגנה הקולקטיבית" עד לשיפור במצב ההומניטרי במדינתם

עשרות מבקשי מקלט מדרום-סודן, בהם הורים וילדים, הפגינו אתמול (יום א') מול בית ראש הממשלה בירושלים במחאה על החלטת הממשלה לגרש אותם מישראל. המפגינים דרשו שהממשלה תורה על הארכת "ההגנה הקולקטיבית" לאזרחי דרום סודן השוהים בישראל עד לשיפור במצב ההומניטרי והביטחוני במדינה.

 

הגירוש אמור היה להתבצע אתמול, אולם ביום חמישי שעבר, במענה לעתירה שהגישו ארגוני סיוע למבקשי מקלט, הוציא בית המשפט המחוזי בירושלים צו מניעה שהקפיא את הגירוש עד 15 באפריל. עד מועד זה נדרשת המדינה למסור את תשובתה לעתירה. במקביל ביקש בשבוע שעבר משרד החוץ מרשות האוכלוסין וההגירה כי האכיפה של מדיניות ההרחקה תידחה עד גיבוש המלצה חדשה, אולם החלטה זאת אמורה להתקבל במשרד ראש הממשלה.

 

ההפגנה מול בית ראש הממשלה. "שמע את הצעקה שלנו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ההפגנה מול בית ראש הממשלה. "שמע את הצעקה שלנו"(צילום: גיל יוחנן)

 

"מבינים שניצלנו את הכנסת האורחים, אבל המצב בסודן בכי רע" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"מבינים שניצלנו את הכנסת האורחים, אבל המצב בסודן בכי רע"(צילום: גיל יוחנן)

 

המפגינים שהגיעו לבית ראש הממשלה נשאו שלטים שעליהם נכתב "אל תשלח אותי למות" ו"מסוכן בדרום סודן". אחד מהם, מוזס גדיה, הקריא מכתב שכתב והועבר לבנימין נתניהו: "לפני כ-12 שנים נאלצתי לברוח מארצי ומולדתי. הצבא טבח בנו: אחי, דודני ובני משפחתי נרצחו באכזריות. אני הייתי בר המזל שבבני משפחתי, והצלחתי לברוח".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"אנו מבינים שניצלנו את הכנסת האורחים שלכם, אולם המצב הנוכחי כיום בסודן הינו בכי רע", הוסיף גדיה, "לשלוח אותנו לארץ שסועת קרבות, לערים שהן עיי חורבות, למחסור במזון ואפס טיפול רפואי, ללא כל כלים להישרדות, משמעו גזר דין מוות ואני בטוח שלא בכך תרצו. אנו מבקשים ממך, יהודי בן יהודי, לדחות את ביצוע ההחלטה בשנה אחת".

 

מרי מייאפ, אם לחמישה שהסתננה לישראל דרך הגבול המצרי ב-2007 ומתגוררת כעת בשכונת שפירא בתל אביב, אמרה ל-ynet: "באתי לכאן בתקווה שראש הממשלה ישמע את הצעקה שלי. מחברים ומשפחה אני שומעת שמחכה לנו שם סכנת חיים".

 

את המפגינים ליווה בין השאר ד"ר רמי גודוביץ, פעיל בספריית גן לוינסקי שמסייעת למבקשי המקלט. "הידע שהצטבר אצלנו מלמד שגירוש דרום סודנים בחזרה לארצם פירושו סכנת חיים מיידית", אמר. "אנחנו מכירים אנשים שחזרו ואיבדו את חייהם".

 

"זו לא סוגיה פוליטית אלא שאלה הומניטרית", הוסיף ד"ר גודוביץ, "המצב שם הידרדר מאוד אחרי שבתקופה האחרונה הלחימה חודשה ויש מחסור במים ובמזון. על ראש הממשלה לתרגם למעשים את הבקשה של משרד החוץ ואת הקביעה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת לפיה נשקפת סכנה לחיי השבים".

 

עד כה לא התקבלה תגובה ממשרד ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקש מקלט מול בית ראש הממשלה. "אנחנו מבקשים ממך, יהודי בן יהודי"
צילום: גיל יוחנן
"בדרום סודן מחכה לנו סכנת חיים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים