שתף קטע נבחר

מסלול נחל גוב: תשאירו את הפחד בבית

נחל גוב גולש בתלילות לערוץ נחל צין, והמטיילים בו יפגשו קניון צר שיעמיד אותם במבחן אומץ, בשילוב ירידה בסולמות ובחבלים לתוך בריכות מים. פחדנים, אנא עברו לטיול הבא

איך מגיעים: מכביש 90 פונים מערבה בצומת עין חצבה (עיר אובות), בק"מ ה-160, לכביש 227. נוסעים עליו כ-12 ק"מ עד לתחתית מעלה עקרבים. משמאל לכביש, ליד מבנה חרב בשם רג'ם צפיר, חונים בחניון קטן (לרג'ם צפיר אפשר להגיע גם בירידה ממעלה עקרבים, כמתואר במסלול עין צין).


 

מפת הטיול בנחל גוב

 

מעלה עקרבים הרומי

מרג'ם צפיר 1 יורדים לכיוון צפון-מערב בשביל מסומן כחול אל ערוץ הנחל. השילוט כאן מורה על "מעלה עקרבים הרומי ונחל גוב". לאחר כ-200 מטר בתחתית הערוץ מתפצל השביל (2). השביל הכחול עולה שמאלה, על אחת מצלעות רכס חצרה, במעלה רומי עם מדרגות חצובות בסלע.

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

 

בדרך זו הובילו הנבטים על שיירות גמליהם בשמים ותבלינים מעבר הירדן, דרך רג'ם צפיר שאותו עברנו, לעבר מצד צפיר שבמעלה הרכס, וממנו לממשית והלאה לחוף עזה.

אתם פונים דווקא ימינה, לשביל מסומן ירוק, שיוביל אתכם לכיוון צפון-מערב.

 

השביל עובר בתוך ערוצו של נחל גוב, המתחתר בתוך רכס חצרה. אם מעיפים מבט אל ההרים שמימין ומשמאל רואים כיצד הוטו שכבות הסלע שלהם כלפי מעלה כמו היו משחק קלפים בידיו של מישהו. ההליכה בערוץ מזמנת דילוג על גבי סלעי ענק שנפלו מראשי ההרים ועוצבו מחדש על ידי מי הנחל. עצי שיטה רבים ויפים פזורים לאורך הערוץ, ועצירה לקפה או לארוחה קלה בצילם פשוט מתבקשת.


 

ירידה לנחל גוב (צילומים: עומר יגאל)

 

פיצול חמקמק

לאחר כ-700 מטר במעלה הנחל, מיד אחרי קטע הליכה רצוף סלעי ענק שעוברים ביניהם ועליהם, מגיעים לפיצול שבילים (3). עולים ימינה (צפונה) עם השביל השחור. שימו לב: אם אתם מוצאים את עצמכם בתוך קניון צר עם מדרגות גבוהות, עצרו וחזרו מעט, עד שתאתרו את פיצול השבילים.

 

השביל השחור מטפס מעט ואז מתיישר ועובר מעל הקניון בקטע הליכה מצוקי ותלול. היזהרו לא לדרדר אבנים על הצועדים שבתחתית הנחל, ולמרות הקשיים - אל תפספסו את תצפית הנוף המעניינת הנשקפת מכאן. אחרי צעידה של כ-400 מטר על המצוק שמעל הנחל, יורדים בחזרה אל הערוץ, ובמפגש השבילים הקרוב (4) פונים שמאלה לשביל מסומן ירוק המוביל דרומה.


אורך הקניון כ-400 מטר ויש בו 3 מפלים גבוהים. קניון נחל גוב

 

גבים בגוב

מטרים ספורים אחרי המפגש מגיעים למפל מים, שבסיומו גב מים עמוק וקררר. עכשיו נשאלת השאלה מתי פקד את הנחל השיטפון האחרון. אם הנחל שטף בחודש-חודשיים האחרונים, המים יהיו גבוהים (עד שני מטרים) ונקיים. אם עברו חודשים אחדים מאז השיטפון האחרון, הם עלולים להיות עכורים ומעופשים (פחות נעים אבל עדיין קר).

 

ואם הנחל לא שטף כבר תקופה ארוכה, ייתכן שתמצאו כאן גבים יבשים לחלוטין. אז נהנים רק מעוצמת גודלם של המפלים ומהקרירות שמשרים הקירות הגבוהים שבערוץ. את המפלים והגבים חוצים בסולמות ובחבלים. אם הגעתם לכאן בקבוצה גדולה, המעבר עלול להתארך. התאזרו בסבלנות. אורך הקניון כ-400 מטר ויש בו שלושה מפלים גבוהים עם סולמות וחבלים, ועוד כמה מפלונים קטנים ולא תמימים, שאף הם דורשים מפגני אקרובטיקה.

 

בסיומו של הקניון מגיעים לפיצול שבילים מוכר 3. ממשיכים בו ישר, דרומה, באותו שביל מסומן ירוק שהוביל אתכם לכאן. הדרך חזרה לחניון 1 היא אותה דרך מתחילת הטיול, אלא שהפעם עושים אותה בירידה.


את המפלים והגבים חוצים בטיפוס ובחבלים. סולמות בנחל גוב

 

כדאי לדעת

נקודת מוצא: רג'ם צפיר, בתחתית מעלה עקרבים

נקודת סיום: נקודת המוצא

אורך המסלול: כ- 3 ק"מ

דרגת קושי: קשה

עונה: אביב, סתיו, חורף

סוג המסלול: מעגלי

תחומי עניין: טבע ונוף, רחצה, מים בטבע, מתאים למכשירי ניווט

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 14, צפון הערבה ומזרח הנגב

מתאים לילדים: לא

כניסה: חופשית

ציוד: נעליים או סנדלים להליכה במים, בגדים להחלפה, שקיות לעטיפת דברי הערך

  • האזור מוּעד לפריצות רכבים. לא כדאי להשאיר דברי ערך במכונית, כן כדאי להשאיר חלון פתוח לגנבים (כדי שלא ישברו אותו בעצמם).

 

הטיול לקוח מהספר "טיולים קצרים" מאת עומר יגאל 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
אתם אמיצים מספיק? נחל גוב
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
מומלצים