שתף קטע נבחר

בית עיתאב: מחורבה מוזנחת לאטרקציה פורחת

אזור בית עיתאב בהרי י-ם היה מיושב במשך מאות שנים, ניטש, ועכשיו הטבע הפראי הולך ומשתלט עליו. טרסות ובוסתנים, מעיין נובע, מערת קולומבריום ובין הסתיו לאביב - שפע של פריחה

איך מגיעים: נוסעים על כביש 3866 מבית שמש לצור הדסה. כ-200 מטר אחרי הכניסה למושב נס הרים, רואים מימין (מדרום) חניון גדול עם מקום לפיקניק. כאן חונים.

 

פותחים את הבוקר בפיקניק הררי בחניון (1), בצל עצי האורן. בחלקו העליון של החניון, ליד מגדל משחקים רבוע, יוצא מערבה שביל מסומן שחור, שבתחילתו שלט גדול. יורדים עם השביל בסדרה של מדרגות ויוצאים מתוך יער האורנים לחורש של אלה ואלון מצוי. לאחר כ-200 מטר במורד מתאחד השביל עם דרך עפר מסומנת אדום (2), ומתעקל ימינה.

 

ממשיכים עוד כ-100 מטר, והשביל השחור נפרד מהדרך האדומה ועולה שמאלה (דרומה) לקבוצת המערות שעל השלוחה. אחרי עלייה מתונה של כ-200 מטר פונה השביל מערבה, תוך שהוא עובר בין טרסות חקלאיות נטושות ועשרות עצי שקד. בחורף תחזו כאן בפריחה החגיגית והמקסימה של השקד, בסתיו תוכלו לטעום מפירותיו וללמוד להבדיל את השקדים המרים מהטובים.


מפת הטיול בחורבת בית עיתאב

 

חצר של מבצר רבוע מימי הביניים

משטחי סלע גדולים וחשופים, שעליהם עובר השביל, מצמחים בסדקיהם צמחי פקעת ובצל, הפורחים בשלל צבעים מראשית החורף ועד תום האביב. לצד חלוצי החורף כמו חיננית הבתה והכתמה עבת-השורשים, תמצאו כאן את המאספים של פריחת הסתיו, ובהם הכרכום החורפי וסתוונית היורה. גם רקפות ונרקיסים עולים פה ושם מן הסלעים.

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

 

השביל עובר מעל ערוץ הנחל, ואחרי כקילומטר, כאשר על ראש הגבעה שממול כבר נראים שרידי חורבה, יורד השביל מערבה למעין אוכף בין שתי גבעות - זו שירדתם ממנה וזו שמיד תעלו עליה. באוכף, ליד עץ תאנה גדול (3), מסתיים השביל השחור ומתחלף באחר, אדום.

 

עולים עם השביל האדום כ-200 מטר שמאלה, לראש הגבעה, עד לחורבת בית עיתאב (4). החורבה היא מה שנותר מהכפר הערבי בית עיתאב, שניטש במלחמת העצמאות - חצר של מבצר רבוע מימי הביניים, שאולי שימשה את מוכתר הכפר, ועוד כמה מבנים שפזורים על הגבעה. מטיילים בין החדרים, מטפסים על החומות, עולים על גגות המבנים ומתענגים על תצפית מרהיבה לדרום הרי ירושלים, השפלה ודרום מישור החוף.


שרידי הכפר הערבי שניטש ב-48. חורבת בית עיתאב (צילום: עומר יגאל)

 

המנהרה והמערה

מחורבת בית עיתאב יורדים בחזרה לכיוון צפון-מזרח, בשביל האדום שבו טיפסתם עד לפיצול השבילים (3). ממשיכים עם השביל האדום במורד הגבעה, וכעבור כ-200 מטר מגיעים לעין עיתאב או בשמו הנוסף עין חוד. עצי הבוסתן – תאנים, תמרים, שקדים וזיתים, אך גם עץ לימונים גדול – מרמזים על קרבתו של מעיין (5).

 

עין עיתאב נובע מתוך מבנה אבן קטן שגגו פרוץ. פתחו של המעיין נסתם והמים זורמים ממנו בצינור פלסטיק. בצד המבנה ניצבת שוקת קטנה, שיורדים אליה בחמש מדרגות. עולים כ-20 מטר במעלה המדרון (לכיוון החורבה) ומגלים פיר מכוסה בשבכת ברזל, שגם מקרקעיתו נובע המעיין.

 

מאזור הפיר עולים דרומה ומטפסים במדרגות המובילות לטרסה עם עצי תאנה וזית. במעלה אותן מדרגות, בצידה הימני של הטרסה, תגיעו למערת קולומבריום קטנה בת כ-30 כוכים לגידול יונים. מתוך המערה מסתעפת מנהרה גדולה וחצובה, שאורכה כ-85 מטר ורוחבה כשני מטרים. עקב בעיות בטיחות הכניסה לניקבה אסורה.

 

המנהרה נחצבה בכיוון חורבת בית עיתאב, אבל לא ברור מי חפר אותה ולמה היא שימשה. חוזרים למעיין. מכאן הופך השביל המסומן אדום לדרך שעוברת מזרחה במעלה ערוץ הנחל. הליכה של כקילומטר תוביל אתכם לפיצול השבילים מתחילת המסלול (2). עולים שמאלה עם אותו שביל מסומן שחור שבו ירדתם בתחילת הדרך, והוא כבר יוביל אתכם בבטחה לפיקניק של צהריים בחניון נס הרים (1).


מחורבת בית עיתאב יורדים וניתן להגיע למעיין עין עיתאב

 

כדאי לדעת

נקודת מוצא: חניון נס הרים

נקודת סיום: נקודת המוצא

דרגת קושי: בינוני

אורך המסלול: כ- 3 ק"מעונה: סתיו, חורף, אביב

סוג המסלול: מעגלי

תחומי עניין: פריחה, טבע ונוף, מים בטבע

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 9, מבואות ירושלים ("הפרוזדור")

מתאים לילדים: כן, מתאים לכל המשפחה

כניסה: חופשית

ציוד: נעליים סגורות, פנס

מתוך הספר: "טיולים קצרים" מאת עומר יגאל

- עד להודעה חדשה, חל איסור כניסה למנהרת המילוט בחורבת עיתאב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חורבת בית עיתאב
צילום: יפה רזיאל
מומלצים