שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עתירה נגד כץ: הפעל תחבורה ציבורית בשבת

  מפלגת מרצ ונציגים בעיריית תל אביב הגישו היום (ד') עתירה לבג"ץ, ובה דרישה לבטל את החלטת שר התחבורה לאסור הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. ח"כ ניצן הורוביץ: "זהו שירות חיוני שהשבתתו בגלל כפייה דתית היא בלתי נסבלת"

  בטלו את החלטת שר התחבורה שאוסר על עיריית תל אביב להפעיל תחבורה ציבורית בשבת - כך דורשים חברי מפלגת מרצ, סיעת מרצ בעיריית תל אביב וחברים נוספים בעירייה, בעתירה שהגישו הבוקר (יום ד') לבג"ץ. לטענת העותרים, החלטתו של השר ישראל כץ נגועה בחוסר סבירות קיצוני, ונסמכת אך ורק על שיקול קיומו של הסטטוס קוו, תוך התעלמות והימנעות מוחלטת משקילת כל שיקול אחר.

   

  עוד ב-ynet על תחבורה ציבורית בשבת:

   

  בעתירה נטען כי קידום תחבורה ציבורית בשבת על יתרונותיה הסביבתיים, הבריאותיים וכן הגדלת הנגישות והניידות החברתית-כלכלית של קבוצות אוכלוסייה רבות ובראשן צעירים, מבוגרים ובעלי מוגבלויות - מהווה יעד ובסיס למדיניות כוללת לאורך כל ימות השנה, כמקובל בכל המדינות המפותחות בעולם. העותרים טוענים כי החלטת השר כץ כובלת את שיקול דעתו המנהלי לנימוק אחד בלבד, ולכן היא מהווה החלטה הנגועה בחוסר סבירות קיצוני.

   

  שר התחבורה, ישראל כץ (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
  שר התחבורה, ישראל כץ(צילום: נועם מושקוביץ)

   

  בעתירה טוענים נציגי מרצ כי העובדה ש-40% מתושבי תל אביב אינם בעלי רכב, מצדיקה את ההחלטה לאשר תחבורה ציבורית בשבת, שהתקבלה בעיריית תל אביב לפני מספר שבועות, וכי השר צריך היה לכלול בשיקוליו את העובדה שישנן ערים אחרות בהן מתקיימת תחבורה ציבורית מסודרת בשבת, כמו חיפה למשל.

   

  חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) אמר כי "תחבורה ציבורית יעילה חייבת לעבוד שבעה ימים בשבוע. זהו שירות חיוני שהשבתתו בגלל כפייה דתית היא בלתי נסבלת, פוגעת בחברה, בסביבה ובמשק". בעניין זה יש להזכיר כי יוזמת ההחלטה על תחבורה ציבורית בשבת בעיריית תל אביב, היא חברת מועצת העיר מטעם מרצ, תמר זנדברג.

   

  מפלגתם של הורוביץ וזנדברג, הנחשבת למובילה בכל הנוגע לחקיקה חילונית, חתמה בעבר על הסכמים קואליציוניים המנטרלים למעשה אפשרות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. כך למשל בהסכם קואליציוני עם מפלגות ש"ס ויהדות התורה ב-1999 (ממשלת ברק), בו הובטח כי "בתקופת כהונתה של הכנסת ה-15 יישמר הסטטוס-קוו בענייני דת, והממשלה תדאג לכך". עוד נקבע כי "הממשלה תעשה לכבד את השבת ומועדי ישראל, ששמרו על קיומנו כעם".

   

  גם במשרד התחבורה לא רואים צורך בשינוי המצב הקיים. בשיחה שערך ynet בעבר עם יהודה אלבז, האחראי על תחבורה ציבורית במשרד, הובהר כי "בגוש דן אין ביקושים סמויים לתחבורה ציבורית בשבת, שלא זוכים למענה. קשה לבוא ולהגיד שמשרד התחבורה צריך להתערב, כי יש צורך חיוני שלא נמצא לו מענה. בחיפה למשל, הביקושים בשבת ברורים יותר, ולכן יש שירות של תחבורה ציבורית גם בסופי שבוע". במילים אחרות, אין צורך בתחבורה ציבורית בשבתות בגוש דן, כי אין לכך ביקוש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תחבורה ציבורית בשבת? "אין דרישה"
  צילום: רועי צוקרמן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים