שתף קטע נבחר

דיווח: צפון קוריאה מתכננת ניסוי גרעיני שלישי

איש מודיעין מדרום קוריאה סיפר כי השכנה מצפון בשלבים האחרונים בהכנות לקראת ניסוי בנשק גרעיני, כשברקע עדיין כוונתה לשגר בסוף השבוע לוויין לחלל - צעד שבפני עצמו הביא לגינויים חריפים מהמערב

בצל ההכנות של צפון קוריאה לשגר טיל ועליו לוויין בחלל, נערכים במדינה הקומוניסטית לניסוי משמעותי בהרבה – ניסוי תת-קרקעי שלישי במספר בהיסטוריה בנשק גרעיני . כך מדווחים הבוקר (יום א') כלי התקשורת בדרום קוריאה. כוונת הצפון לשגר לוויין הביאה להקפאת ההסכם שלה עם המערב, וקשה לשער מה יהיו התוצאות של ניסוי גרעיני.

 

צפון קוריאה מנסה את המערב:

 

סוכנות הידיעות של סיאול "יונהאפ" ציטטה גורם מודיעין שאמר כי צפון קוריאה "מכינה בחשאי ניסוי גרעיני" באותו האתר שבו ערכה פיונגיאנג את שני הניסויים הקודמים. הוא הוסיף כי תמונות לוויין חשפו כי עובדים החלו לחפור מנהרה באזור העיירה פונגיה-רי, בנוסף למכרות שכבר נמצאים שם שבהם נערכו הניסויים התת-קרקעיים ב-2006 וב-2009.

 

"אימתנו כי עבודת הכרייה נמצאת בשלב הסופי", אמר איש המודיעין. בדיווח נאמר כי בתמונות הלוויין רואים ערימות עפר וחול בכניסה למנהרה.

 

צפון קוריאה, שפרשה לפני שלוש שנים מהשיחות הרב-צדדיות לפירוקה מגרעין, הסכימה לפני כחודשיים להפסיק את הניסויים הגרעיניים, את העשרת האורניום ואת שיגורי הטילים לטווח רחוק בתמורה למשלוחי מזון מהמערב. ההסכם נתן תקווה לחידוש השיחות על פירוק תוכניתה הגרעינית באופן סופי.

 

אולם, כל זאת נראה שהתפוגג עם כוונות הצפון לשגר לוויין לחלל, ככל הנראה בין חמישי הקרוב ליום שני שאחריו. לפי הגרסה הרשמית של המדינה הקומוניסטית, מדובר רק בלוויין למחקר מטאורולוגי. במערב בטוחים שזו רק אצטלה לניסוי טיל בליסטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שני ניסויים ביחד. קים ג'ונג און
צילום: AP
צילום: איי פי
מפגין בדרום קוריאה (ארכיון)
צילום: איי פי
חייל באתר הניסוי (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים