שתף קטע נבחר

קייב: יהודי חובש כיפה הותקף בצאתו מסדר פסח

בקהילה היהודית בבירת אוקראינה מעריכים כי אהרון אלכסנדר בן ה-25 הותקף על רקע אנטישמי לאחר שיצא מבית כנסת בערב פסח שני. הוא נפגע קשות בראשו מבקבוקי זכוכית ומצבו אנוש. "התרענו על עלייה באנטישמיות", אמר ראש הקהילה ל-ynet

"רק לפני חודש הוא עשה ברית מילה, התרענו על הסכנה באזור, על העלייה באנטישמיות": צעיר יהודי חובש כיפה בקייב הותקף שלשום על רקע אנטישמי לאחר שיצא מבית כנסת בערב פסח שני. כך מעריכה הקהילה היהודית בבירת אוקראינה. מצבו של הצעיר, אהרון אלכסנדר בן ה-25, אנוש והוא מאושפז בבית חולים. 

  

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

יעקב זילברמן, ראש הקהילה היהודית בקייב, סיפר ל-ynet כי אלכסנדר, תלמיד ישיבה בקייב, תועד בפעם האחרונה על ידי מצלמות אבטחה כשהוא יוצא שלשום מבית הכנסת לאחר ליל הסדר השני הנהוג בחו"ל, וכיפה לראשו. רק אתמול בלילה הוא נמצא, כשהוא סובל מפגיעות ראש קשות - ככל הנראה תוצאה של פגיעות בקבוקי זכוכית.

 

"תחושה של כעס, זעם וקצת פחד" (צילום: זק"א קייב) (צילום: זק
"תחושה של כעס, זעם וקצת פחד"(צילום: זק"א קייב)

 

"רק אחרי יום חיפושים, מצאנו אותו במקום שמועד לתקיפה ופורענות, 400 מטר מבית הכנסת, שם אירעו לא פעם מקרי תקיפה על ידי חבורת ניאו-נאצים", סיפר זילברמן וציין כי באותו מקום בדיוק הותקף ונפצע קשה מאוד לפני כשבע שנים על ידי גלוחי ראש הצעיר מרדכי מולוז'ונוב. "את מרדכי הטסנו לארץ והוא מאושפז עד היום בבית לוינשטיין וגם את אהרון אנחנו רוצים להטיס לישראל, שכן הוא נמצא בסכנת חיים גבוהה".

  

לדברי זילברמן, ששוהה בבית החולים בסמוך למיטתו של אלכסנדר, הרופאים לא נותנים לבחור הצעיר הרבה סיכויים לחיות. "גייסנו תורם ואנחנו מנסים לבדוק אם ניתן להטיס אותו לישראל על מנת להציל אותו".

  

"יש תחושה של כעס, זעם וקצת פחד, לא התכוננו בצורה כזו לפסח, לא רצינו לרוץ לבית החולים. אנחנו גרים פה עם ילדים קטנים, התרענו שיש עלייה באנטישמיות פה ברחובות, שיש קללות ויריקות", הוסיף זילברמן וציין כי הבחור הצעיר עשה רק לפני כחודש ברית מילה. "יש מקרים שבהם מי שנולד בברית המועצות לשעבר לא עשה ברית", הסביר זילברמן את הסיבה למילה המאוחרת של הצעיר בן ה-25. "וזה מה שהוא מקבל על יהדותו".

  

בקהילה היהודית מסבירים כי הם בטוחים שמדובר בתקיפה על רקע אנטישמי, וטוענים לניסיונות של המשטרה המקומית להשתיק את הרופאים ואת הקהילה. "התרענו זמן רב על חבורת גלוחי ראש שמסתובבת כאן, שבע שנים לא היה דבר כזה עד היום, בערב ליל הסדר", הוסיף ראש הקהילה היהודית בקייב.

 

הרב הראשי של אוקראינה משה אסמן התבטא גם הוא היום בעקבות האירוע ואמר: "לא נעבור לסדר היום עד שימצאו התוקפים וימוצה עמם הדין". 

 

בקהילה היהודית בבירה האוקראינית מספרים על קבוצה ידועה של גלוחי ראש, עליה התריעו בעבר בפני המשטרה, לאחר שזו סיכנה את העוברים ושבים ופגעה בזרים. בקהילה היהודית משתדלים שלא להסתובב עם כיפות ברחובות קייב, ובקהילה מעריכים כי הצעיר שיצא באופן ספונטני מבית הכנסת, לא הוריד את הכיפה, זוהה בשל כך כיהודי, והותקף באכזריות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלכסנדר בבית החולים
צילום: זק"א קייב
מומלצים