שתף קטע נבחר

דו"ח: 150 אלף כלואים בגולאגים בצפון קוריאה

מאסרי עולם ללא משפט, עבודות פרך, עינויים והוצאות להורג. ארגון זכויות אדם אמריקני: פיונגיאנג אוסרת משפחות שלמות, בהן ילדים וסבים בגין "פשעים פוליטיים" של בני משפחה אחרים, ומאלצת אסירות שהרו לאזרחים סינים לעבור הפלה

ברית המועצות אמנם נפלה לפני יותר מ-20 שנה, אך שיטות הכליאה הסובייטיות עדיין לא נעלמו מן העולם: יותר מ-150 אלף בני אדם כלואים בצפון קוריאה גולאגים בסגנון סובייטי למרות הכחשת המדינה הקומוניסטית המבודדת שהיא מחזיקה באסירים פוליטים. כך עולה מדו"ח שפרסם היום (יום ג') ארגון "הוועדה לזכויות אדם" שבסיסו בארצות הברית.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

הדו"ח של ארגון זכויות האדם מבוסס על ראיונות עם 60 אסירים ושומרים לשעבר בבתי סוהר בצפון קוריאה וכולל תמונות לוויין שבהן נראים מחנות עבודה ובתי סוהר. הדו"ח מתעד את מאסרן, כביכול, של משפחות שלמות, בהן ילדים וסבים בגין "פשעים פוליטיים" של בני משפחה אחרים, רצח תינוקות וביצוע הפלות בכפייה לאסירות ששהו באופן לא חוקי בסין, הרו לגברים מקומיים וגורשו מהמדינה בחזרה לארצן.

 

אסירים רבים עובדים בעבודות פרך, בכרייה ובחקלאות (צילום: AP) (צילום: AP)
אסירים רבים עובדים בעבודות פרך, בכרייה ובחקלאות(צילום: AP)

 

"הוועדה לזכויות אדם", ארגון פרטי, תקיים היום ועידה בוושינגטון בעיתוי לא מקרי, באותו יום שבו תציין צפון קוריאה 100 שנה להולדתו של מייסד האומה קים איל סונג.

 

נמצא במעמד פוליטי לא נכון? מקומך בכלא

"הם לא צריכים לפרק רק כלי נשק גרעיניים אלא מערכת שלמה של דיכוי אסירים פוליטים", אמרה רוברטה כהן, אחת מראשי ארגון זכויות האדם האמריקני. על פי הדו"ח של ארגון זכויות האדם, מערכת מתקני הכליאה הצפון קוריאניים עוצבה בשנות החמישים ברוח הגולאגים הסובייטים כדי להעניש "הוגים טועים" וכאלה שמשתייכים "למעמד פוליטי לא נכון" או כדי "לשכנע" את האסירים להמיר את דתם.

 

ההערכה בדבר 150 עד 200 אלף בני אדם – מתוך אוכלוסייה של כ-24 מיליון איש - שכלואים בבתי סוהר בצפון קוריאה הסתמכה גם על עדויות של גורמים לשעבר במערכת הביטחון של המדינה הקומוניסטית שערקו לדרום קוריאה השכנה. מחברי הדו"ח קראו לצפון לאפשר ל"צלב האדום" נגישות למחנות הכליאה ולפרק אותם.

 

ממשיך בדרך אביו. קים ג'ונג און במפגש עם חיילים (צילום: AP) (צילום: AP)
ממשיך בדרך אביו. קים ג'ונג און במפגש עם חיילים(צילום: AP)

 

ב-200 עמודי הדו"ח מתוארים סוגים שונים של מתקני כליאה, בהם "מושבות של עבודות פרך" שבהן כלואים אסירים פוליטים שנידונו למאסר עולם מבלי שעמדו למשפט. רובם הגדול מבלה את זמנו בכרייה, חטיבת עצים ועבודות חקלאיות.

 

30 אלף כבר ערקו לדרום קוריאה

מושבות העבודה מוקפות בגדרות תיל וגדרות חשמליות, רובם באזורים ההרריים בצפון המדינה, נכתב בדו"ח, ושיעור התמותה בהן גבוה מאוד בשל התעללות, עינויים, הוצאות להורג ותת-תזונה. ארגון זכויות האדם האמריקני מסר כי ממצאי הדו"ח שחיבר סותרים את ההצהרה מדצמבר 2009 של צפון קוריאה למועצת זכויות האדם של האו"ם כי לא קיימים בשטחה מחנות כליאה לאסירים פוליטים.

 

גרג סקרלטווי, אחד מראשי ארגון "הוועדה לזכויות אדם", אמר כי יותר מ-30 אלף צפון קוריאנים כבר ערקו מארצם, הרבה מעבר ל-3,000 עריקים שהיו לפני עשור, כך שפיונגיאנג לא יכולה להסתיר את המציאות הקשה השוררת בבתי הסוהר הפוליטיים שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיטות מאסר סובייטיות
צילום: AFP
עינויים והוצאות להורג בתוך מחנות הכליאה
צילום: איי פי
מומלצים