שתף קטע נבחר

פרחים וקונספירציות. שנתיים למות נשיא פולין

לך קצ'ינסקי נספה ביחד עם אשתו ובכירי ממשל וצבא - סה"כ 96 בני אדם - בהתרסקות מטוס חיל האוויר הפולני מעל העיר הרוסית סמולנסק. אחיו התאום הניח זר לזכרו ועדיין מאמין כי הוא לא נהרג בתאונה אלא בהתנקשות. פוטין עמד מאחוריה?

מנהיג מפלגת האופוזיציה בפולין ירוסלב ק'צינסקי הניח היום (יום ג') זר פרחים בוורשה לזכר אחיו, הנשיא המנוח לך קצ'ינסקי, שנספה ביחד עם אשתו ובכירי ממשל וצבא בהתרסקות מטוס חיל האוויר הפולני ברוסיה בדיוק לפני שנתיים.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

היום נערכים טקסים לזכר 96 הרוגי ההתרסקות בוורשה ובעיר הרוסית סמולנסק, שבה אירעה התאונה הקטלנית.

אחיו התאום של קצ'ינסקי ירוסלב, שעומד בראש מפלגת "חוק וצדק" הלאומנית, העלה לא פעם ביחד עם תומכיו תיאוריות לפיהן התרסקות מטוס חיל האוויר הפולני ב-10 באפריל 2010 לא הייתה תאונה אלא התנקשות. הם גם רמזו כי לראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין הייתה יד בדבר.

 

מניחים זרי זיכרון בוורשה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מניחים זרי זיכרון בוורשה(צילום: EPA)

 

גם ברוסיה קיימו טקס לזכר הנספים. סמולנסק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גם ברוסיה קיימו טקס לזכר הנספים. סמולנסק(צילום: רויטרס)

 

קברם של בני הזוג קצ'ינסקי בקרקוב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קברם של בני הזוג קצ'ינסקי בקרקוב(צילום: EPA)

 

היו בדרכם לטקס ברוסיה. הריסות מטוס חיל האוויר הפולני, אפריל 2010 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
היו בדרכם לטקס ברוסיה. הריסות מטוס חיל האוויר הפולני, אפריל 2010(צילום: רויטרס)

 

מטוסו של קצ'ינסקי התרסק בעת שעשה את דרכו לטקס אזכרה ברוסיה לציון רציחתם של 22 אלף קצינים פולנים בידי חיילים רוסים ב-1940. בתאונה נהרגו, כאמור, אשתו, הרמטכ"ל, מפקדי חילות האוויר, הים והיבשה, סגן שר החוץ, הכומר הצבאי, ראש הוועד האולימפי, שלושה מחוקקים, ורבים אחרים.

 

למרות התיאוריות השונות שהופרחו לחלל האוויר, ועדות חקירה מטעם פולין ורוסיה קבעו כי תאונה גרמה להתרסקות מטוסו של קצ'ינסקי. בדו"ח שפרסמה רוסיה בינואר אשתקד, שעורר את זעמה של פולין, מוטלת האשמה כולה על אנשי הצוות הפולנים שהיו על המטוס. אחיו התאום של קצ'ינסקי, ירוסלב, האשים את ראש ממשלת פולין, דונלד טאסק, בכך ששיתף פעולה עם מוסקבה בניסיון להסתיר פרטים מהאסון בסמולנסק.

 

מנגד, הדו"ח הפולני לא הסיר אחריות מצוות האוויר הפולני ("הטייסים לא הוכשרו כראוי כדי להטיס את המטוס"), אך הטיל חלק גדול מהאשמה על גורמים בצד הרוסי. בדו"ח צוין בין השאר כי כשל בציוד ותקשורת לקויה בין אנשי צוות הקרקע הרוסי בשדה התעופה בסמולנסק תרמו להתרסקות המטוס שבה נהרגו כל 96 הנוסעים ואנשי הצוות.

 

לך קצ'ינסקי פעל במרץ לקרב את פולין למערב, ואף הגדיר את ארצות הברית בתור בעלת בריתה החשובה ביותר. הוא גם לא היסס להרגיז את המעצמה השכנה רוסיה, עם צעדי תמיכה בגיאורגיה במהלך המלחמה ב-2008, הכרה בעצמאות קוסובו והסכמה לארח את התוכנית האמריקנית להגנה מפני טילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל צמרת הממשל נספתה. זירת ההתרסקות בסמולנסק
צילום: רויטרס
בני הזוג קצ'ינסקי
צילום: רויטרס
הניח פרחים לזכר אחיו התאום. ירוסלב
צילום: איי פי
התנקש בנשיא הפולני? פוטין
צילום: AFP
איבדה את שני הוריה. מרתה קצ'ינסקה
צילום: EPA
מומלצים