שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כיצד שינו הגלולות את תפיסת הזוגיות שלנו?
  מחקרים מהשנים האחרונות מראים שהעדפותיהן הרומנטיות של נשים משתנות עם נטילת גלולות למניעת היריון, ולא רק זה: נשים שצורכות גלולות נמצאות בעמדת נחיתות לעומת חברותיהן שלא צורכות גלולות. למה זה קורה? תקראו את הכתבה

  גלולות למניעת הריון הן מוצר מדף שני בפופולאריות שלו לקפה. החל משנת 1960 הן הפכו לחלק מאורח החיים של יותר ממאה מליון נשים ברחבי העולם. המצאת הגלולה בשנות ה–60, הייתה בעלת ההשפעה הגדולה ביותר על שחרור האשה, ונתנה בידיה את הכוח לקבוע את ההתנהגות המינית שלה.

   

  עוד בנושא:

  היא החליטה חגיגית: הערב לא תקח גלולה  

  בגיל 31, הגוף שלי לא הסכים לקחת גלולות

  היא לא לוקחת גלולות ואני שונא קונדומים  

   

  אולם מעבר לתחום שחרור האישה מתברר על פי מספר עולה של מחקרים, שגלולות למניעת הריון עשויות להשפיע על בחירות זוגיות, וכתוצאה מכך על יכולת הפוריות. ההעדפות הרומנטיות של נשים ושל גברים משתנות עם ובהתאם לנטילת הגלולות על ידי נשים. מחקר חדש מצא גם את היתרון הכלכלי של גלולות - הן גורמות לנשים להרוויח יותר כסף.

   

   

  נשים מבייצות מושכות יותר

  מחקרים מראים שבאופן בלתי מודע, גברים יכולים לזהות האם אשה נמצאת בשלב הפורה של המחזור החודשי שלה (סביב ימי הביוץ), ואם תינתן להם אפשרות לבחור בין מספר נשים, הם יראו בזו שנמצאת בימי הביוץ מושכת יותר, ויביעו נטייה גבוהה יותר להעדיף אותה.

   

  גברים מזהים אישה בביוץ, כיוון שתווי הפנים של אישה בימי ביוץ משתנים מעט (לטובה), הריח שלה מושך יותר וקולה הופך להיות דק ונשי יותר. כמו כן, נשים בביוץ משקיעות יותר בהופעתן החיצונית ואף נוטות להתלבש באופן פרובוקטיבי יותר על מנת למשוך גברים.

   

  ד"ר אלכסנדרה אלברן וד"ר ווירפי לומא, במחקרם שפורסם ב-Trends in Ecology and Evolution, טוענים שהשימוש בגלולות עלול להשפיע על היכולת של נשים למשוך בני זוג פוטנציאלים, כיוון שגלולות מעצם פעולתן, מונעות ביוץ. לאור העובדה שאשה הנוטלת גלולות אינה מבייצת כאשר גברים בוחנים אותה, ביחס לנשים נוספות שנמצאות בסביבתה, היא נמצאת בעמדה נחותה לעומת חברותיה, כי גברים יעדיפו אישה בימי ביוץ.

   

  כל זה כמובן בתנאי שיש בסביבתה נשים שאינן נוטלות גלולות, דבר שהוא די נדיר בימינו. נתן פיפיטון מצא ב-2008 במחקר שפורסם ב-Evolution and Human Behavior, שנשים הנוטלות גלולות אינן מראות את השינוי הסקסי בטונאצית הקול שלהן בימי ביוץ.

   

  חשפנית יקרה, את מבייצת היום?

  מתברר שהגלולה פוגעת גם ברווחיהן של חשפניות: גאופרי מילר בחן בשנת 2007 את גובה הטיפים שמקבלות חשפניות בעת ריקודים על לקוחות, ומצא שגובה הטיפ השתנה בהתאם למחזור החודשי שלהן. במחקר שפורסם ב-Evolution and Human Behavior מראה מילר שחשפניות שלא נטלו גלולות הרוויחו 20 דולר יותר לכל שעת עבודה בימי הביוץ לעומת שאר ימי החודש, בעוד חשפניות הנוטלות גלולות לא הראו עליה בטיפים בימי אמצע החודש.

   

  לטענת החוקרים, השינוי בגובה הטיפ לאורך המחזור החודשי נובע ממספר סיבות, ביניהן השינוי הפיזי לטובה שחל בחשפנית בימי ביוץ, וכן השינוי בהתנהגותה בתקופה זו. ובל נשכח שגברים מעדיפים נשים כאשר הן בזמן ביוץ.

   

  גם העדפותיהן של הנשים בבחירות זוגיות משתנות בעקבות נטילת גלולות: באופן מעניין במיוחד, מציין ד"ר לומא, כי נשים הנוטלות גלולות לא מראות העדפה לגברים ששונים מהן גנטית, כמו שמראות נשים מבייצות טבעית. הטבע עיצב אותנו כך שנימשך לבני זוג השונים מאיתנו מבחינה גנטית.

   

  בחירות זוגיות בהתאם למחזור החודשי

  במחקר של סטיבן גנגסטאד מ-2008 נמצא שבימי ביוץ נשים שוקלות את האיכויות הגנטיות של גברים, ונוטות לבחור את אלו השונים מהן גנטית. הסימטריה של גוף הגבר היא פקטור חשוב עבורן בימים אלו. לעומת זאת, בשאר ימי החודש (שהם הימים הפחות פוריים שלהן), נשים שוקלות את שאר התכונות הגבריות שאינן קשורות בהכרח לאיכות הילד הפוטנציאלי המשותף, אלא לביטחון שלהן במערכת היחסים - למשל: יכולת ההשתכרות של גבר או רמת הנאמנות שלו. החוקרים טוענים שהשינויים המחזוריים האלו בהעדפות גבריות מסייעים לנשים למקד את בחירתן הזוגית, על מנת לבחור גבר שגם מתאים גנטית להולדת ילדים בריאים וגם מתאים זוגית למערכת יחסים ארוכת טווח.

   

  תכונה זו של בחירת בן זוג עם גיוון גנטי היא חשובה מבחינה אבולוציונית - נישואין עם בן זוג שונה גנטית משפר את הסיכוי לפוריות בריאה. השונות הגנטית שנמצא שמשפיעה על הבחירה הרומנטית של נשים היא בהרכב המערכת החיסונית (MHC). כאשר היא שונה בין בני זוג, עולה החסינות הגופנית של הילד שלהם למחלות ומוטציות. זוהי הסיבה להימנעות מנישואין בתוך המשפחה, כיוון שבני משפחה קרובים חולקים הרכב דומה של המערכת החיסונית, מה שמעלה סיכון למוטציות ומחלות אצל ילד המשותף לבני משפחה קרובים.

   

  נשים בזמן הביוץ נמשכות לגברים שהינם בעלי MHC שונה משלהן. הן יכולות לדעת זאת על ידי הרחת הפרומונים הגבריים שמופרשים בזיעה, או על ידי נשיקה צרפתית, שבין השאר מאפשרת למוחן לפענח את הרכב הרוק של גבר וללמוד על איכויותיו הגנטיות.

   

  גלולות משפיעות גם על מעמד האשה העובדת

  מחקר חדש שיצא בחודש האחרון באוניברסיטת מישיגן, מצא קשר מעניין בין גלולות למניעת הריון לבין היתרונות הפיננסים של נשים בשוק העבודה. המחקר של מרתה ביילי, שפורסם ב-National Bureau of Economic Research, מצא ששליש מהעלייה במשכורת של נשים במהלך שנות ה-90 הוא הודות לעליה בנגישות והזמינות של גלולות למניעת הריון.

   

  המחקר הראה שנשים שהיו בנות 18-20 בשנות ה-60 וה-70 והשתמשו בגלולות, הרוויחו משכורת ממוצעת שעלתה ב-8% עד שנות ה-80 וה-90 לעומת נשים שלא הייתה להן גישה קלה לגלולות בשנים אלו. ביילי והקולגות שלה ניתחו את הקריירה של 4300 נשים שנולדו בין שנת 1943 ל-1954, ושאחריהם עקב סקר לאומי ארוך טווח. הנשים במחקר היו בגילאי 18-21, והן נבדלו אחת מהשנייה ביכולת החוקית שלהן לצורך גלולות למניעת הריון (כלומר, על פי מרשמים שהתקבלו מהרופא).

   

  לאחר שארגון הבריאות העולמי (FDA) אישר בשנת 1960 את השימוש בגלולות, החלו מדינות שונות להציב חוקים לגבי הגיל המינימאלי בו נשים יורשו לצרוך את הגלולות. הגיל המינימאלי הוגדר לבסוף להיות 18. כך קרה שנשים כבר לא עמדו בפני הדילמה של זוגיות או קריירה - הן לא היו צריכות לבחור בין זוגיות (והולדת ילדים) לבין קריירה או לימודים אקדמאים. הופעת הגלולות אפשרה להן להמשיך בלימודים ובבניית הקריירה בשילוב עם חיי מין פעילים, ללא חשש להיכנס להריון בלתי רצוי. גם מעסיקים נעשו גמישים יותר בקבלת נשים למקומות עבודה, כאשר אין איום של היריון במהלך עבודה או פרישה עם הקמת משפחה.

   

  כך החלו נשים להיכנס למקצועות שלא היו מקובלים קודם כמקצועות לנשים. ניתן בידן הכוח להחליט להישאר באוניברסיטה ולהמשיך לתאריך מתקדמים. עולם התעסוקה הנשי השתנה – נשים יכלו לצבור מספיק שנות וותק בעבודה, מה שאפשר להן להתמקצע בעבודתן, ללמוד מיומנויות חדשות להציג הישגים ולקבל קידום והעלאה במשכורת. וכך, בלי שהתכוונה לכך, השפיעה הגלולה במהלך העשורים האחרונים גם על צמצום הפער בגובה המשכורת בין נשים וגברים.

   

   

  הדואליות הזאת של היתרון הכספי של השימוש בגלולות לעומת החיסרון הרומנטי שלו, משקף את השינוי העצום שחל במעמדן של נשים בעולם המודרני. נשים רבות מעדיפות כיום קריירה על פני נישואין או זוגיות עם ילדים, הן עצמאיות כלכלית ואינן רוצות בהכרח להתחייב לתפקידי הבית והמשפחה, והדרישה לשוויון תפקידים בין נשים וגברים הוא אופנתי היום יותר מאי פעם.

   

  יחד עם זאת, מדגישים אלברן ולומא, אמנם תוצאות מחקרם יוצאות לכאורה נגד השימוש בגלולות, בגלל החיסרון הרומנטי שבדבר, אין הם מטיפים כאן חלילה כנגד נטילת גלולות. הופעת הגלולות גרמה לעליה בהשכלתן של נשים, מנעה הריונות לא רצויים ושיפרה את איכות חייהן של נשים במהלך עשרות השנים האחרונות. 

   

  לכל הכתבות, העדכונים והסקרים - כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ יחסים 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  משפיעות הרבה מעבר למה שניתן לדמיין. גלולות למניעת היריון
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים