שתף קטע נבחר

דיווחים במצרים: נפסלה מועמדותו של סולימאן

ועדת הבחירות במצרים הודיעה כי נפסלה מועמדותם של עשרה מתמודדים לנשיאות. כלי תקשורת במדינה דיווחו כי בין הנפסלים יד ימינו לשעבר של מובארק ומועמד האחים המוסלמים, חיירת א-שאטר. יינתנו להם 48 שעות לערער

הוועדה העליונה לבחירות לנשיאות מצרים החליטה לפסול את מועמדותם של עשרה מתמודדים בולטים לתפקיד. הוועדה לא הודיעה עדיין מיהם המועמדים, אך מקורות משפטיים מסרו הערב (שבת) לעיתון "אל-מסרי אל-יום" כי בין הנפסלים עומר סולימאן, סגן נשיא מצרים לשעבר, ומועמד תנועת האחים המוסלמים, חיירת א-שאטר. הוועדה מסרה כי הודעות יימסרו לנפסלים וכי יינתנו להם 48 שעות לערער על ההחלטה.

 

רצים במצרים - כתבות נוספות:

"גמאל מובארק ניסה להתנקש בעומר סולימאן"

רבבות בכיכר תחריר: "ישראל בטוחה עם סולימאן"

שירי הלל למועמד האחים המוסלמים: "הארדואן שלנו"

  

מועמד נוסף שדווח על פסילתו הוא נציגם של הסלפים, חאזם אבו-איסמאעיל, שמועמדותו הוטלה בספק בשל סוגיית האזרחות האמריקנית של אמו. גם שמו של האופוזיציונר הידוע, איימן נור, העומד בראש מפלגת "מחר המהפכה", נזכר בדיווחים על הנפסלים.

 

העיתון "אל-אהראם" דיווח כי א-שאטר נפסל מפני שלא עברו שש שנים מאז הוענקה לו חנינה. סולימאן נפסל בשל אלף קולות חסרים באחד המחוזות. 

 

סקר: סולימאן מוביל

עוד לפני הדיווחים פרסם "אל-מסרי אל-יום" את סקר דעת הקהל הראשון במצרים שנערך לאחר סגירת רשימת המועמדים לנשיאות. על פי הסקר, שנערך על ידי המוסד המצרי למחקרי דעת קהל, "בסירה", 20% אמרו כי יצביעו לסולימאן, יד ימינו בעבר של הנשיא המודח חוסני מובארק, ומי שהחלטתו להתמודד ברגע האחרון קוממה רבים שחוששים מהשבת השלטון לידי אנשי המשטר הישן. מהסקר עולה כי 38% הם למעשה קולות צפים שטרם גיבשו את עמדתם בנוגע לנשיא מצרים הבא.

 

אחרי סולימאן זוכה עבד אל-מונעם אל-פתוח לתמיכה של 13%. אל-פתוח הוא מועמד עצמאי שהודח מתנועת האחים המוסלמים לאחר שהציג את מועמדותו לנשיאות. א-שאטר, מי שבסופו של דבר נבחר במפתיע למתמודד מטעם התנועה, זכה לשלושה אחוזי תמיכה בלבד.

 

במקום השלישי ניצב מועמד הסלפים אבו-איסמאעיל, שזוכה לתמיכה של 12%. במקום הרביעי מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר, עמרו מוסא, עם 7%. במקום החמישי מועמד האחים המוסלמים, א-שאטר. אחריו משתרך אחמד שאפיק,

ראש ממשלת מצרים בזמן מובארק, עם שני אחוזי תמיכה בלבד.

 

הסקר גם מנתח את הנתונים מבחינת אזורים גיאוגרפיים וריבוד חברתי וכלכלי. מהנתונים עולה כי סולימאן פופולרי יותר בפריפריה, ואילו אל-פתוח חזק יותר בערים. מבחינת מגדר, נראה כי סולימאן זוכה לתמיכת הגברים, לעומת אל-פתוח חביב הנשים.

 

אל-פתוח זוכה לתמיכה רבה בקרב האקדמאים והמעמד הגבוה, וסולימאן פופולרי בקרב המשכילים פחות, אנשי המעמד הבינוני והנמוך.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולימאן. נפסל?
צילום: EPA
א-שאטר.. לא עברו 6 שנים מהחנינה
צילום: רויטרס
אל-פתוח. מקום שני בסקר
צילום: איי פי
נור. דווח על פסילתו
צילום: איי פי
מומלצים