שתף קטע נבחר

עוצרים ב-90: אתרי תיירות על כביש הערבה

למה לנסוע ישר למלון באילת? כביש הערבה מציע לכם מגוון שמורות טבע, בעלי חיים מיוחדים ואפילו שמורת אלמוגים נדירה, כפי שפורסם ב"מסלול" של "ידיעות אחרונות"

למרות שרבים מאיתנו אוהבים להגיע לחופשה באילת בטיסה, הרי שבתקופת האביב מתמלא כביש 90 (שמכונה בחלקו הדרומי כביש הערבה) במכוניות עמוסות משפחות בדרך דרומה. הכנו רשימה של הפתעות השוכנות לגדותיו של הכביש הכי ארוך בארץ - בקטע שמדרום ים המלח ועד אילת - ושמרנו קינוח מיוחד לסוף.

 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

 

הר סדום

הבריחה הראשונה מהדרך היורדת לאילת תהיה ממש למרגלות ים המלח, במקום שעבור רבים הוא עוד שלט דרכים, אבל עבור מי שמגיע אליו בשעה הנכונה מהווה אתנחתה נפלאה. מדובר בהר סדום, המתרומם לגובה באמצע הדרך בין ים המלח לנחל פרצים.

 

ההר הוא בעצם פקק מלח אדיר, יותר מעשרה ק"מ אורכו, שמראשו תוכלו ליהנות ממראות פנורמיים עם ניחוח מדברי. הרי מואב, השכנים ממזרח, משמשים רקע הולם ליופי הציורי הזה. כדי להגיע להר סדום חפשו את אבן הק"מ ה‭194-‬ (קצת לפני הכניסה למפעלי ים המלח לבאים מצפון‭.(‬ מרגע זה שימו לב היטב לשילוט המופיע מימין. פנו בהתאם והמשיכו לפי השילוט בשטח המתאים לנסיעה לכל סוגי הרכבים. אם יש לכם זמן, קפצו גם לנחל פרצים הסמוך לטיול קצר בקניון היפה שהוא יוצר בלב המישורים האדירים שסביבו.


פלא שעשוי ממלח. הר סדום (צילומים: זיו ריינשטיין)

 

שמורת שיזף  

דרומית משם תגיעו לכניסה לשמורת שיזף. זהו למעשה השטח האחרון מסוגו המשמר נוף חולות ועצי שיטה. שטח ייחודי זה מסוגל לקיים מינים רבים של בעלי חיים וצמחים, כך שכדאי שתבואו עם מגדיר צמחים, חרקים, זוחלים וגם ציפורים.

 

מדובר בחבל ארץ שמהווה נקודת מפגש בין מינים מאזורים גיאוגרפיים שונים, בזכות מיקומה המיוחד של השמורה. יש פה חרדוני מדבר וחרדוני צב מצוי, לטאות כוח אפור, נחשי עכן גדול, צבועים, שועלים, קרקלים, צבאים ועוד. בשעות היום קצת קשה לראות אותם, אבל תוכלו בהחלט למצוא עקבות בשטח.

 

יותר מכל מפורסמת השמורה בציפורים ממין מיוחד: הזנבנים - ציפורי שיר שחיות בקהילות המאופיינות בחיי שיתוף, עם קודי התנהגות ברורים. הזנבנים התרגלו לבני אדם, ואפשר להתקרב אליהם למרחק הושטת יד. אגב, מי שמעוניינים לחקור לעומק את חיי הזנבנים, מוזמנים להצטרף לסיורים מיוחדים הנערכים על ידי בית ספר שדה חצבה ‭.(08-6581576/46)‬ השמורה נמצאת דרומית לכביש המוביל למושב עידן, מזרחית לכביש ‭,90‬ וצפון-מערבית לעין-יהב.


הזנבנים מחכים לכם. שמורת שיזף

 

דרך השלום ופארק ספיר  

דרך השלום, שאורכה כ‭13-‬ ק"מ, נעה לצד הגבול עם ירדן והיא כוללת מצפורי נוף שיעניקו לכם מבט על חבלי ארץ לא מוכרים. המצפור הידוע מכולם הוא מצפור השלום, שממנו אף ניתן לרדת ולטייל בין הנופים הציוריים של סלעי חוואר הלשון. יש פה גם מאגר מים גדול. בצומת עין חצבה שעל כביש ‭,90‬ פנו מזרחה וסעו לפי השילוט. הדרך מסתיימת ליד עין-יהב.

 

מעט דרומה משם, בגדתו המערבית של כביש הערבה, מסתתרת עוד פינת חמד: פארק ספיר, מעין עמק קטן המאכלס מדשאות, מפלונים קטנים שנשפכים לאגם (עם ברווזים‭,(‬ ספסלים וחורשה מוצלת. מומלץ.


נווה מדבר של מים ומדשאות. פארק ספיר

 

חי-בר יטבתה  

דרומית לקיבוץ יטבתה אתם עומדים לחוות טיול ספארי אמיתי ומסקרן, ממש "נשיונל ג'יאוגרפיק" בלב הערבה.

 

מומלץ לרכוש בכניסה, במחיר סמלי, תקליטור הסבר למערכת השמע של הרכב ואז אתם יכולים לצאת לשטח הפתוח, שבו ממתינים לכם יענים, ראמים, פראים, צבאים, דישונים, ערודים ועוד. רובם, אגב, יוחזרו בשלב זה או אחר לטבע. למעשה,

 

במרחבי מכתש רמון ובמקומות נוספים בנגב מסתובבים "בוגרי" החי-בר, שהסתגלו היטב לחיים בטבע ומנוטרים בידי הפקחים בשטח.

 

מטרתה של השמורה היא הקמת גרעיני רבייה של בעלי חיים שמוזכרים במקרא ונכחדו מנופי הארץ, וכן שמירה על בעלי חיים מדבריים אחרים - חלקם בסכנת הכחדה. בשטח הפתוח היציאה מהרכב אסורה, והנסיעה היא בשבילים המותרים בלבד. יש כאן לא מעט קילומטרים של שבילים, כך שתוכלו לבלות בשמורה שעות ארוכות ובכל פעם לגלות דברים חדשים.

 

רוצים מגע קצת יותר אינטימי עם בעלי החיים? יש מסלול הליכה שחולף לצד מכלאות ענק שמדמות בתי גידול טבעיים. כאן הולכים בתוך מעבר נמוך מעט מפני הקרקע, לצד חלונות שקופים ורחבי ידיים, וצופים על זאבים, שועלים, קרקלים, חתולי בר, צבועים ודורסים שונים.

 

אחת ליום מתבצעת באזור האכלת טורפים, מומלץ לצפות בנמרים המזנקים על טרפם שמונח על ענפי העץ. יש גם תצוגת זוחלים, מכרסמים ושאר בעלי חיים שילהיבו את הילדים. בסוף החודש יחזור לפעולה, אחרי עיצוב מחודש ושיפוץ מסיבי, חדר החושך של השמורה, המדמה את חיי הלילה המדבריים של מכרסמים, זוחלים ויונקים קטנים. למי שרוצה, מוצעת במקום לינת שטח (לתיאום: ‭.(08-6376018 ‬ 


זאב בשעת האכלה בחי-בר יטבתה

 

טיולים גיאולוגיים  

עוד קצת דרומה, ואתם מגיעים לפארק הגיאולוגי של תמנע. בזמן שנוף הקדומים משמש רקע צבעוני, אתם מוזמנים לצאת למגוון סיורים רגליים, לבקר באתרים ידועים כמו פטריית הסלע, עמודי שלמה ועמק ציורי הסלע, לשוט בסירות פדלים באגם המלאכותי, למלא בקבוקים בחול צבעוני או לצפות במיצג האינטראקטיבי "מכרות הזמן‭."‬

 

דקלי דום ועמודי עמרם

מי שמחפש פינת טבע מדברית שקטה, פסטורלית ומבודדת יחסית, מוזמן להגיע לשמורת דקלי דום הקטנה, השוכנת בערבת עברונה. יש כאן מקבץ מיוחד של דקלי דום, מין דקל מצרי הנחשב נדיר במחוזותינו. הכל כאן עטוף בנופים מדבריים יפים דמויי סוואנה. השמורה ממוקמת מדרום לבאר-אורה (יש שילוט מכביש ‭.(90‬

 

חוויה מדברית פסטורלית נוספת - פחות בוטנית ויותר גיאולוגית, מחכה לכם באתר עמודי עמרם, המצוי בקרבת מקום. כאן תוכלו לראות תופעת טבע ייחודית: עמודים של אבן חול צבעונית, שגולפו בידי הטבע במשך אלפי שנים. והכל בשלל צבעים. כדאי לערוך טיול קצר (כקילומטר) על סימון השבילים השחור. הנאה מובטחת.


תופעה גיאולוגית מרהיבה. עמודי עמרם

 

ציפורים נודדות

מאחר שאילת היא במיקום אסטרטגי עבור מיליוני עופות נודדים, מגיעים אליה מינים רבים, כשחלקם אף נשארים למנוחה קצרה כדי לחדש את מלאי האנרגיה שלהן. כאן הוקם מרכז צפרות ‭")‬המרכז הבינלאומי לחקר הציפורים באילת‭,("‬ המשופע לא רק בציפורים אלא גם במשוגעים לדבר, הנוהגים לנוע ברחבי האזור עם משקפות ענק ומבט סקרני בעיניים.

מכביש הערבה פנו שמאלה בכניסה הצפונית לאילת, סעו לפי השילוט למסוף הגבול על שם יצחק רבין, ופנו ימינה לפי השילוט לפארק.

 

ולקינוח: שמורת האלמוגים  

על הכביש המוביל לטאבה, מול בית ספר שדה אילת, מחכה לכם טבילה יוצאת דופן בשמורת האלמוגים. שנורקל פשוט, מסכת צלילה רגילה ואתם מסודרים. לב השמורה הוא שונית אלמוגים - היחידה בישראל - המשתרעת במקביל לחוף, ואורכה כ‭1.2-‬ ק"מ.

 

זו ממש מדיטציה מימית, מול שפע צבעוני של אלמוגים, שביניהם משייטים דגים טרופיים בכל הצבעים. שושנות ים וצדפות ענק משלימות את הסצינה המדהימה הזו. המלון שלכם יכול לחכות. בינתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הערבה מחכה לכם עתה
באדיבות קרן קיימת לישראל
מומלצים