שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה: ללא התקדמות נטיל עוד סנקציות על איראן

שעות לאחר שנתניהו טען כי שיחות הגרעין מעניקות "מתנה" לאיראן, הנשיא אובמה אמר בקולומביה כי הוא מאמין שעדיין קיים חלון הזדמנויות לפתרון הסכסוך בדרך דיפלומטית. הוא הוסיף כי וושינגטון לא תיתן למשא-ומתן להימשך זמן רב

אחרי סיום הסבב הראשון של השיחות על הגרעין האיראני שלח הלילה (יום ב') נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, מסר תקיף לטהרן. הנשיא האמריקני אמר כי יוטלו סנקציות נוספות על איראן אם שיחות הגרעין עם המעצמות לא יביאו לפריצת דרך משמעותית כבר בחודשים הקרובים. "לא נקיים את השיחות רק כדי להיגרר לתהליך של השתהות", הזהיר אובמה.

 

איראן על סף פצצה - כתבות אחרונות ב-ynet:

איראן: זכותנו להעשיר, ארה"ב: הסנקציות יימשכו

שיחות גרעין: "איתות מאיראן על רצינות השיחות"

אובמה וסרקוזי לאיראן: נצלו את ההזדמנות למו"מ

 

במסיבת עיתונאים, שערך הנשיא במהלך פסגת מנהיגי מדינות אמריקה בקולומביה, הוא הוסיף: "אני מאמין כי עדיין קיים חלון לפתירת הסכסוך בדרך דיפלומטית, אך החלון הזה נסגר ואיראן צריכה לנצל את היתרון שבו". הוא הדגיש כי ארצות-הברית לא ויתרה על דבר במסגרת השיחות עם איראן. סבב השיחות הבא ייערך ב-23 במאי בבגדד. 

 

ג'לילי ואשטון לאחר הפגישה באיסטנבול בשבת (צילום: mct) (צילום: mct)
ג'לילי ואשטון לאחר הפגישה באיסטנבול בשבת(צילום: mct)

 

אובמה הגיב למעשה לדבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהאשים אתמול כי המערב נתן לטהרן "מתנה" - אפשרות להמשיך את העשרת האורניום במשך חמישה שבועות רצופים - עד לסבב הבא. נשיא ארצות-הברית דחה את ההערה הזו, ואמר כי ארצות-הברית ושותפותיה הבהירו את עמדתן בשיחות עם איראן. הוא הוסיף כי וושינגטון לא תיתן למשא-ומתן להימשך זמן רב. שרת החוץ האירופית קתרין אשטון, שנפגשה עם הבכיר האיראני בשבת באיסטנבול, דיווחה על "שיחות מועילות וקונסטרוקטיביות".

 

במהלך השיחות בין איראן למעצמות הביעו הצדדים אופטימיות מאופקת, אך בינתיים נותרו בעמדותיהם הרשמיות. סעיד ג'לילי, ראש הצוות האיראני למו"מ, עמד אמש על כך שארצו צריכה להעשיר

 אורניום לרמה של 20% למטרות אזרחיות והדגיש כי זוהי זכותה. גורם בכיר בממשל האמריקני אמר בסוף השיחות כי האווירה באיסטנבול הייתה חיובית, אך יש צורך דחוף בהתקדמות ממשית. לדברי הגורם, אין די במה שהושג עד כה כדי לאפשר הקלה בסנקציות.

 

נושא העשרת האורניום הוא בלב המחלוקת בין איראן לבין המערב. כדי ליצור נשק גרעיני יש צורך להעשיר אורניום לרמה של 90%. היכולת להעשיר ברמה של 20% מקרבת את איראן באופן משמעותי להישג זה. לפני השיחות דחתה איראן את מתווה נשיא ארה"ב ברק אובמה שאמור היה לאפשר לה להמשיך בתוכנית הגרעין האזרחית בתמורה להפסקת העשרת האורניום ל-20%, העברת האורניום שכבר הועשר לרמה זו למדינה אחרת, ופירוק המתקן התת-קרקעי להעשרת אורניום בפורדו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים