שתף קטע נבחר

רבנים למען הסמח"ט: צה"ל מיהר, היה מצב חריג

הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, תקף את צה"ל בעקבות השעיית מכרו סא"ל שלום אייזנר שתועד מכה בנשק פעיל שמאל דני: "בגלל זה המפקדים מרגישים שאין גיבוי". הרב חיים דרוקמן, שלימד אותו: "זה לא אדם עם תיאבון לתת מכות"

בצה"ל גינו, אבל בציונות הדתית התייצבו לצדו של סגן מפקד חטיבת הבקעה, סגן-אלוף שלום אייזנר, שתועד מכה פעיל שמאל מדנמרק. "הוא בחור מעולה, אידיאליסט", אמר היום (ב') הרב חיים דרוקמן. הרב הצבאי הראשי לשעבר תת-אלוף (מיל') אביחי רונצקי תקף את מפקדי צה"ל שלטענתו מיהרו להשעות את הקצין ולגנות את מעשיו.

 

הסמח"ט הושעה: "לא הייתי צריך להניף את הנשק"

 

אייזנר, תושב ירושלים, הוא בנו של הרב בני אייזנר מישיבת "מרכז הרב", שהלך לעולמו לפני כחצי שנה. רעייתו היא בתו של הרב יהושע צוקרמן, מהאידיאולוגים הבולטים של הזרם המכונה "ממלכתי" וישיבת הדגל שלו, הר המור. 

 

תת-אלוף (מיל') רונצקי סיפר כי הכיר את אייזנר כשלמד אצל אביו. לדבריו, מדובר באדם, חייל ומפקד ערכי ביותר. "אותו פעיל שהוכה שבר לו את כף היד זמן קצר קודם לכן, והוא הגיב אינסטינקטיבית כמו שהגיב", טען. הפעיל שהותקף, מאידך, טען שלא פעל באלימות.

 

"אולי הוא באמת איש 'תוקפני'", אמר הרב הצבאי הראשי לשעבר על אייזנר, "אבל בשדה הקרב, במובן של חתירה למגע, לא של אלימות. הוא חד וחריף". הוא סיפר כי במלחמת לבנון השנייה היה עד לכך שאייזנר נכנס עם ג'יפ לעומק לבנון בניגוד לפקודות ולנהלים כדי לחלץ גופות חיילים שהטנק שלהם נפגע, בהם אורי גרוסמן, בנו של הסופר דוד גרוסמן. "הוא תמיד אחד שרץ קדימה. לא נתקע מאחור". 

 

"מה הבהילות? תעשו תחקיר מסודר" 

רונצקי מחה על כך שבצבא מיהרו להשעות את אייזנר: "זה בדיוק כמו מקרה איתי וירוב (אלוף-משנה שלכאורה נתן לגיטימציה לאלימות נגד פלסטינים, אך התיק נגדו נסגר אשתקד - ק.נ) מה הבהילות? תמתינו, תעשו תחקיר מסודר כמו שצריך, ואז - אם צריך - תענישו ותדיחו. איך זה שכמה דקות אחרי פרסום הסרטון החלקי הזה הצבא כבר מגדיר באופן רשמי את האירוע כחמור ביותר? בגלל זה המפקדים מרגישים היום שאין להם גיבוי". 

 

אייזנר מטיח את הנשק בפעיל השמאל ()
אייזנר מטיח את הנשק בפעיל השמאל
 

אייזנר היה תלמידו של הרב דרוקמן, מבכירי הציונות הדתית, ועד היום הוא נוהג להתייעץ איתו מעת לעת. "הוא לא נמצא בצבא כי חיפש איזו קריירה או כי הוא זקוק לפרנסה", אמר הרב, "אלא הלך לשם מתוך ידיעה כדי למסור את נפשו למען ביטחון ישראל ועם ישראל. אנחנו בקשר, גם אם לא יום-יומי, ואני אוהב אותו". 

 

"ודאי לא נעים לראות תמונה כזו ואני מצטער מכל הלב", אמר דרוקמן, "אבל אלה רק כמה שניות שלא מציגות את המקרה האמיתי בשלמותו. זה לא אדם עם תיאבון לתת מכות. אין לו תאווה לזה. הוא כנראה היה נתון במצב חריג שכתוצאה ממנו זה מה שהתרחש. אני לא מתערב אלא סומך על צה"ל ובטוח שהוא יחקור את העניין כמו שצריך. לדון אדם אפשר רק כשרואים את המכלול, את התמונה כולה".

 

התקרית אירעה לפני יומיים בבקעת הירדן. חיילי צה"ל התעמתו עם פעילים פלסטינים וזרים שיצאו לרכיבת אופניים בכביש 90, במחאה על האיסור שמוטל על פלסטינים לנוע על ציר זה. אחת הפעילות שהשתתפה באירוע סיפרה שהבחור שנפצע הוא פעיל מדנמרק וכי הוא פונה משם לבית החולים ונזקק לתפרים בשפה.

 

סגן מפקד החטיבה מניף את הנשק ()
סגן מפקד החטיבה מניף את הנשק

 

בעקבות האירוע החליט מפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, להשעות את

סגן-אלוף אייזנר מתפקידו. הפרקליט הצבאי הראשי החליט לפתוח בחקירת מצ"ח נגד הקצין, הרמטכ"ל אמר כי הוא רואה את המקרה "בחומרה רבה", וראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "התנהגות כזאת לא מאפיינת את חיילי ומפקדי צה"ל, ואין מקומה בצה"ל ובמדינת ישראל".

 

סגן-אלוף אייזנר טען בשיחה עם מקורביו כי הפעילים תקפו את כוח צה"ל באמצעות מקלות. "לא הייתי צריך להניף כך את הנשק", אמר הקצין, "יכול להיות שנתתי מכה אחת יותר או פחות, אבל אני נגד אלימות כתפיסה. לצערי, מה שהגיע לתקשורת זה מה שייזכר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייזנר והפעיל שהיכה. "אידיאליסט"
"אלה רק כמה שניות". הרב דרוקמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: צביקה טישלר
הרב רונצקי. "תוקפני - בשדה קרב"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים