שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מצא: התנוחה הבריאה ביותר לעבוד עם אייפד

  שמענו בשנים האחרונות הרבה עצות ארגונומיות לשימוש נכון במחשב, אבל מה עם הטאבלט שניתן לקחת בקלות לכל מקום? מחקר מגלה מה התנוחה המועדפת שתמנע מכם כאבי כתפיים, צוואר וראש. רמז - עזבו את הכיסוי המתקפל

  אתם מתכופפים כל היום אל האייפד שלכם כדי לנחש מה ציירו החברים? מחקר חדש מגלה מהי התנוחה הבריאה ביותר לשימוש במחשב בעל מסך מגע, זו שתגן עליכם מפני כאבי כתפיים וצוואר. המחקר שנערך בבית הספר לבריאות הציבור בהארוורד שבארצות הברית פורסם לאחרונה בכתב העת Work.

   

  לעבוד ולהישאר בריאים:

   

  במחקר השתמשו 15 נבדקים בשני סוגי טאבלטים - iPad2 של אפל ו-xoom של מוטורולה - תוך שהם מחזיקים אותם בארבע תנוחות אופייניות:

   

  • המחשב מונח על הירכיים ומוחזק בידיים.

   

  • המחשב מונח על הירכיים ומוחזק בכיסוי התואם.

   

  • המחשב מונח על שולחן ומוחזק בכיסוי התואם.

   

  • המחשב מונח על שולחן בזווית גבוהה בעזרת הכיסוי, כדי לצפות בסרט.

   

  הנבדקים התבקשו לבצע מספר משימות על מסך המגע, והחוקרים בדקו את הזווית שבה נמצאו הראש והצוואר באמצעות סמן אינפרה-אדום אשר ניתח את תנועותיהם.

   

  החוקרים מצאו כי כיפוף הראש והצוואר היה שונה משמעותית בכל אחת מהתנוחות, ובכל מקרה גדול יותר בשימוש בטאבלט מאשר בשימוש במחשב נייח. "בהשוואה לפעילות מול מחשב נייח רגיל", אומר ראש צוות החוקרים ג'ק דנרלין, "בעבודה מול טאבלט בהחלט עלולים לסבול יותר מכאבים בכתפיים ובצוואר".

   

  תנוחה פופולרית: הטאבלט על הירכיים ומוחזק בכיסוי (צילום: shutterstock ) (צילום: shutterstock )
  תנוחה פופולרית: הטאבלט על הירכיים ומוחזק בכיסוי(צילום: shutterstock )

   

  מהממצאים עולה כי מידת הכיפוף הפחותה ביותר הייתה במנח שבו הטאבלט על השולחן והידיים אינן אוחזות בו. בשלושה המנחים האחרים, לעומת זאת, נמדדה זווית כיפוף של 25-15 מעלות יותר ממה שהוגדר כ"כיפוף נורמלי" במחקרים אחרים.

   

  במקרה של האייפד, השימוש בכיסוי החמיר עוד יותר את זווית הכיפוף.

   

  מסקנת החוקרים הייתה כי ניתן לשפר את הזווית שבה נמצא הצוואר בעת השימוש בטאבלט, אם מעמידים אותו גבוה על שולחן כך שנמנע מבט נמוך אליו, ובאמצעות בחירת כיסוי המספק זווית צפייה אופטימלית.

   

  אז אם אתם רוצים להימנע מפיתוח "כתף אייפד", בדומה לתופעה המוכרת כ"כתף שחיינים", נסו למקם את הטאבלט גבוה כדי שלא תכופפו את הראש לעברו, ובנוסף לחבר מקלדת כאשר אתם נדרשים להקליד הרבה.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  במקרה של האייפד, השימוש בכיסוי החמיר עוד יותר את זווית הכיפוף
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים