שתף קטע נבחר

החומר המלא: הצילום הפלסטיני מתקרית הסמח"ט

לידי ynet הגיעה קלטת הווידאו המלאה - תיעוד 25 דקות ממסע האופניים שארך כשעתיים ובסיומו תקף סמח"ט הבקעה שלום אייזנר בנשקו את הפעיל הדני. הצלם משכם אמור להעבירה לצה"ל לצורך החקירה. גם אחד הפלסטינים יעיד במצ"ח

כמעט שעתיים נמשך מסע האופניים שערכו פעילים פלסטינים וזרים בשבת, אך כל מה שפורסם ממנו לתקשורת היו אותם רגעים שבהם נראה סמח"ט הבקעה סא"ל שלום אייזנר מכה בנשקו את הדני אנדריאס איאס. לידי ynet הגיעו היום (ד') חומרי גלם נוספים, באורך 25 דקות, שנותנים תמונה רחבה יותר על ההתרחשות כולה, ומתוכם נערכו על ידי ערוץ הטלוויזיה הפלסטיני Nablus TV הקטעים שבהם נראה אייזנר מכה, ותועדו על ידי הצלם בכר עבד אל-חק. מדובר בחומר גלם שצולם לצורך כתבה טלוויזיונית, כך שאינו רציף ואינו מתעד את המסע כולו.

 

פרשת הסמח"ט המכה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

בתחילת הקלטת ניתן לראות את הפעילים יוצאים למסע האופניים, ובהם גם  איאס. בשלב מסוים עוברים הרוכבים ליד ג'יפ של צה"ל, ממשיכים בדרכם ונעצרים במחסום שהציבו החיילים באחד הצמתים, ליד הכפר עוג'ה. הפעילים נראים חוסמים את הכביש ומביאים לסגירתו. בשלב זה הם מתחילים לקרוא סיסמאות ולשיר, ובחסימתם את הכביש מפרים את הסדר הציבורי. בצילומים לא נראים הפעילים מתעמתים עם החיילים, אולם יש להדגיש שוב כי אין מדובר בתיעוד מלא של המסע כולו.

 

בסרטון של הצלם הפלסטיני נראה קצין מנסה לקיים דיאלוג עם המפגינים כדי להביא לסיום שקט של ההפגנה. הצלם העיד כי מדובר בקצין מהמינהל האזרחי שהתנהג בנימוס כלפי המפגינים. לאורך הדקות שבהן המפגינים נראים חוסמים את הכביש, ניתן לראות את הפעיל הדני כמה פעמים משמיע קריאות. הוא לא נראה נוהג באלימות, אך יוזכר שמדובר בתיעוד חלקי. חיילים שהיו עדים למקרה סיפרו למשל כי פעילים השליכו זוג אופניים לעבר הקצין.

 

השלב שבו החל העימות הוא גם זה שבו הפעיל הצלם הפלסטיני שוב את מצלמתו. לטענתו, המפגינים החליטו להמשיך במסעם בכל מקרה, והוא הבין שהחיילים עומדים לפנות אותם. בשלב זה נראה אייזנר בצדו הימני של המסך כשהוא מכה את אחת הפעילות ברובהו ומפיל אותה אל הרצפה. מיד אחר-כך הוא מכה את הפעיל הדני בפניו.

 

האבחון הרפואי של סא"ל אייזנר. שבר באצבע ()
האבחון הרפואי של סא"ל אייזנר. שבר באצבע

 

בתום האירוע הגיע הצלם לאמבולנס ותיעד את פציעתה של אחת הפעילות הזרות ושל פעיל פלסטיני. אותו פעיל תועד בצילום סטילס כשאייזנר מניף את נשקו לעברו לפני שהוא מכה אותו בגב. בתמונה ניתן לראות פציעה של הפעיל בגבו. בתום

התיעוד נראה אייזנר חבוש בידו כתוצאה מהשבר שנגרם לו בידו הימנית.

 

הצלם עבד אל-חק אמר בשיחה עם ynet: "אני יודע שהעם הישראלי אוהב את השלום ותומך בשלום, והקצין הזה יוצר תמונה לא נכונה של העם הישראלי". אל-חק גילה כי היום יצרו איתו קשר אנשי המנהל האזרחי כדי לבדוק איתו את האפשרות שימסור את הקלטת המדוברת לידיהם לצורכי חקירה. "דיבר איתי קצין מהמינהל האזרחי ואמרתי לו שאני מוכן למסור את החומר, בתנאי שתהיה חקירה אובייקטיבית וצודקת", אמר. הוא אמור להעביר את הקלטת היום.

 

בתוך כך, נמשכת חקירת המקרה בצה"ל. חוקרי מצ"ח צפויים לגבות עדות מפלסטיני שהיה עד ראייה לתקרית האלימה.

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איאס. קת לפנים
צילום: סעד נג'ום
ידו החבושה של סא"ל אייזנר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים