שתף קטע נבחר

פסימיות בי-ם: האגרת לא תשפיע על המצב המדיני

בירושלים מטילים ספק באפשרות שהתהליך המדיני יקבל זריקת עידוד בעקבות חילופי המסמכים בין ישראל לפלסטינים. ההערכה: אבו מאזן יפנה שוב לאו"ם - אחרי הבחירות בארה"ב

במערכת המדינית לא תולים תקוות באגרת שמסרו אמש (יום ג') הפלסטינים לידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "ספק אם המסמכים שמחליפים הצדדים ישנו את המצב בזירה המדינית", העריכו גורמים המעורים בפרטי המסמך מטעם אבו מאזן שהועבר על-ידי סאיב עריקאת בפגישה בירושלים.

 

גורמים מדיניים העריכו כי הנשיא הפלסטיני לא מתכוון לפרק את הרשות, למרות האיומים שהושמעו בעניין בתקופה האחרונה. במסמך שהעביר לנתניהו כתב אבו מאזן כי המצב לא יכול להישאר כפי שהוא, וכי הפלסטינים נותרו נטולי רשויות וסמכויות.

 

במערכת המדינית מעריכים כי כעת הפלסטינים יחדשו את המהלכים להכרה במדינה פלסטינית באו"ם. גורמים המקורבים להנהגה הפלסטינית ציינו כי הנטייה של אבו מאזן היא לפעול בכיוון זה, אולם להמתין עד לסיום הבחירות

בארה"ב - על מנת לא להגביר המתח ביחסים עם הנשיא ברק אובמה. "עוד לא התקבלה הכרעה אצל הפלסטינים, ויש דעות לכאן ולכאן, אך הנטייה של אבו מאזן היא לחזק את הרשות על ידי חידוש ההליכים באו"ם והחזרת הסוגיה הפלסטינית לשיח הפומבי", אמרו. 

 

פקיד ישראלי ציין כי "הפלסטינים מחפשים דרכים יצירתיות לחיזוק הרשות. הם לא יזרקו את המפתחות כי ליותר מדי אנשים יש מה להפסיד, ולכן ההערכה האסטרטגית בישראל היא לא להתייחס לאיומי הפירוק כאיום ממשי בשלב הזה".

 

מהפגישה שהתקיימה אתמול נעדר ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, שהחליט ברגע האחרון לא להגיע לפגישה עם נתניהו, ככל הנראה על רקע שביתת הרעב של האסירים הפלסטיניים. בתום הפגישה פורסמה הודעה משותפת שלפיה שני הצדדים מחויבים לתהליך השלום. שר החוץ אביגדור ליברמן טען מאידך במהלך ביקור בקפריסין, כי הפלסטינים לא מעוניינים בהסכם שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ועריקאת, אמש
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים