שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תמונות נדירות: מופתי מצרי ונסיך ירדני בהר הבית
  שיפוץ גשר המוגרבים, המוביל למקום הקדוש, הוא שהביא ככל הנראה את בן דודו של מלך ירדן לבחון מקרוב את המקום. המופתי המצרי הדגיש בארצו: "לא תיאמתי הביקור עם ישראל"

  ביקור נדיר בירושלים: המופתי הכללי של מצרים, עלי גומעה, בא היום (ד') לעיר הקדושה בלוויית אורח נוסף, בן דודו של מלך ירדן, הנסיך ראזי בן מוחמד.

   

  יועצו של המופתי - הסמכות המוסלמית העליונה בקהיר - איבראהים נג'ם, אמר בראיון לעיתון "אל-יום א-סאבע" כי המופתי התפלל במסגד אל-אקצה, והכחיש שהביקור דרש אשרת כניסה מישראל. "הוא מתנגד לנורמליזציה עם הכיבוש וקורא לתמוך בתושבי ירושלים ולסייע להם נגד המזימות הציוניות", כדבריו.

   היועץ גם טען כי מדובר בביקור דתי לא רשמי, תחת פיקוח מלא של שלטונות ירדן.

   

  עוד לפי היועץ, "הוא התפלל בקבר נבי מוסא, נפגש עם הפטריארך של כנסיית הקבר והשתתף בתפילת הצהריים בהר הבית. בביקור ובתפילה ליוו אותו הנסיך הירדני ראזי בן מוחמד, מוחמד חסן, המופתי של ירושלים והדרשן במסגד אל-אקצה, השייח עבד אל-עזים סלהב, ראש מועצת ההקדשים האסלאמיים בירושלים ועזאם אל-חטיב, האחראי על ההקדשים במסגד אל-אקצה".

    

  בעיר הקודש. בן מוחמד. ככל הנראה לצדו ברכב יושב המופתי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  בעיר הקודש. בן מוחמד. ככל הנראה לצדו ברכב יושב המופתי(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  בלוויית מאבטחים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  בלוויית מאבטחים(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  לגבי ביקור הנסיך הירדני, גורמים פלסטיניים מסרו כי עם הנסיך הגיע גם גורם ביטחוני ירדני בכיר, ומטרת הביקור נוגעת ככל הנראה לסוגיית שיפוץ גשר המוגרבים, שמוביל מהכותל לרחבת מסגד אל-אקצה.

   

  לפני כשבועיים הגיע לישראל לביקור חשאי הנסיך האשם בן חוסיין, בנו של המלך עבדאללה. באופן רשמי נמסר כי הביקור היה פרטי ומטרתו הייתה תפילה במסגד אל-אקצה, אולם ככל הנראה מטרת הביקור הייתה גם לעקוב אחר סוגיית גשר המוגרבים.

   

  הביקור לא תואם עם משרד החוץ אלא עם משרד הביטחון, שמתיר כניסתם של ירדנים לישראל. גורמים מדיניים מסרו כי גם שר הפנים הירדני ביקר בארץ. "יש לנו אינטרס שלירדנים יהיה מעמד במזרח ירושלים ובמקומות הקדושים לאיסלאם. זה חשוב שיוכלו להסתובב כאן, ואין שום בעיה שיגיעו, גם בלי תיאום עם משרד החוץ", הסבירו. 

   

  לפני כמה חודשים נסגר גשר המוגרבים ונפתח חליפות בשל ליקויי בטיחות. עיריית ירושלים ביקשה להרוס את הגשר ולבנות תחתיו גשר חדש, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז כי הוא ישופץ. נתניהו רצה למנוע עימות עם ירדן או מהומות אלימות, ולכן החליט על פתרון שיאפשר למי שאינם מוסלמים לעלות על הגשר בהקדם. ראש

  העיר ניר ברקת הביע חשש ש"בהתנהלות הנוכחית של הממשלה, הגשר לא יושלם בעתיד הנראה לעין והסטטוס קוו שהופר ברחבת הכותל לא יחזור למצבו הקודם".

   

  גשר המוגרבים מהווה מעבר יחיד ליהודים ולתיירים להר הבית. בכל פעם שהוא נסגר, עורר המהלך הדים ואף גרר מתיחות עם תנועת החמאס, נוכח חסימת הגישה להר הבית שכרוכה בכך. גם תנועת "האחים המוסלמים" בירדן גינתה את סגירת הגשר. "המהלך הישראלי מסוכן מאוד", אמר מנהיג התנועה, חמאם סעיד. הוא טען כי "מדובר במכה למנהיגים הערבים, שחתמו על הסכמים וחוזים עם היהודים".

   

  Read this article in English

   

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ויאיר אלטמן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראזי בן מוחמד בעיר הקודש
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים