שתף קטע נבחר

עשור לבנק למסחר: הורשע "מלך השוק האפור"

בית המשפט קבע כי בני רביזדה קיבל מאתי אלון צ'קים מזויפים למרות שידע שאין לה מקורות תקציביים לכסות את חובותיו של אחיה עופר מקסימוב. הוא זוכה מעבירת גניבת הכסף

בני רביזדה, מי שכונה "מלך השוק האפור", הורשע היום (ד') בשורה של עבירות במסגרת פרשת המעילה בבנק למסחר. כתב האישום נגדו הוגש עוד ב-2002. לצד ההרשעה, החליט בית המשפט לזכות אותו אות שותפו אהרון אוהב ציון מגניבת הכסף יחד עם אתי אלון. רביזדה כבר הודיע כי יערער על הרשעתו.

 

תחילת הפרשה לפני עשור, אז קרס הבנק למסחר אחרי שהתברר כי אלון גנבה רבע מיליארד שקל, כדי לכסות את חובות אחיה עופר מקסימוב. לאחר שנתפסה, היא נשפטה ונידונה ל-17 שנות מאסר וכך גם אחיה. בפרשה הואשמו גם רביזדה ואוהב ציון, שלטענת הפרקליטות היו אלו שקיבלו את הכסף מאלון.

 

רביזדה. קיבל 140 מיליון שקל (צילום: נעמה כהן פרידמן) (צילום: נעמה כהן פרידמן)
רביזדה. קיבל 140 מיליון שקל(צילום: נעמה כהן פרידמן)

 

אחרי דחיות אינספור במשפט קבע השופט אורי שוהם כי יש להרשיע את רביזדה בן ה-57 בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קבלת נכסים שהושגו בפשע ועבירות זיוף צ'קים בהיקף של כ-140 מיליון שקל. בית המשפט הרשיע גם אהרון אוהב ציון, שהיה מעורב בקבלת כ-48 מיליון שקל.

 

עוד בחדשות ynet:

 

על פי הכרעת הדין, פדה רביזדה לאלון יותר מ-300 המחאות, אותם גנבה מהבנק על מנת לכסות את חובותיו של אחיה המהמר עופר מקסימוב. לטענת הפרקליטות, רביזדה ידע כי מדובר בהמחאות מזויפות וכי לאלון אין באמת את המקורות הכספיים כדי לסגור את החוב, ולפיכך היה מודע לכך כי מדובר בזיוף. עוד נטען כי רביזדה העניק למקסימוב אשראי ביודעו שאין לו מקורות כספיים. רביזדה טען להגנתו כי הוא רק פדה את ההמחאות תמורת עמלה, מבלי לדעת שמדובר בהמחאות גנובות. לדבריו, אלון הערימה הן על הבנק למסחר והן על גורמים מחוץ לבנק וכי "סבר שלמקסימוב יש מקורות אחרים לכיסוי חובותיו".

 

מקסימוב ואלון. הובילו לקריסת הבנק למסחר (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
מקסימוב ואלון. הובילו לקריסת הבנק למסחר(צילום: דודי ועקנין)

 

בהכרעת הדין אמר השופט שוהם כי מרבית העובדות אינן שנויות במחלוקת, השאלה אם יש בהן כדי לגבש עבירה פלילית. "יש להוכיח הסכם בין הצדדים, ההופך אותם למעין בני ברית לביצוע העבירה", קבע. "התביעה לא הציגה ראיות ישירות או נסיבתיות על קשר בין הנאשמים לאתי אלון. היא פעלה בחשאיות רבה ובמסתורין ולא שיתפה איש במעשיה"

. בסעיף זה, הוא החליט לזכות את הנאשמים.

 

עם זאת, השופט שוהם קיבל את הטענה לפיה השניים ידעו שלמקסימוב אין מקורות כספיים לכיסוי החובות, כך שהדבר אמור היה "להדליק נורה אדומה זוהרת" ולגרום להם לחשוד שמדובר בכספים שהושגו בדרך לא כשרה. לדבריו, השניים נמנעו מלבדוק את החשד. עוד טען, כי רביזדה יצר קשר ישיר עם אתי אלון והכתיב לה מה לכתוב בצ'קים הבנקאים. מאוחר יותר הוא קיבל את הצ'קים מאלון בדרך עקלקלה, מחוץ לסניף ובאמצעות שליח.

 

פרקליטו של רביזדה, עו"ד צבי פורר, אמר לאחר הדיון: "אחרי 10 שנים בית המשפט קבע חד משמעית שלרביזדה אין חלק בפרשת הבנק למסחר, הוא לא היה מעורב בגניבה". רביזדה עצמו אמר כי בכוונתו לערער על ההרשעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
בני רביזדה
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: דודו בכר
אלון ומקסימוב. 250 מיליון שקל
צילום: דודו בכר
מומלצים