שתף קטע נבחר

עדות מהאסון בהר הרצל: "כמו שדה קרב"

"הקונסטרוקציה הענקית כאילו נפלה מהרוח. ראיתי אנשים שנמחצו", סיפרה אחת הפצועות בהר הרצל. פרמדיק: "היו מראות מזעזעים - צרחות והיסטריה. חילצו את הצעירה שנהרגה מתחת לעמוד שקרס עליה. הרבה חיילים עזבו בדיוק לפני שזה קרה"

"זה היה מבהיל ומפחיד בלי שום אזהרה. הקונסטרוקציה הענקית כאילו נפלה מהרוח. ראיתי אנשים שנמחצו" - כך תיארה אחת הפצועות באסון שאירע בצהריים (יום ד') בהר הרצל בירושלים, בזמן החזרות לטקס הממלכתי ביום העצמאות. צעירה נהרגה ועוד חמישה בני אדם נפצעו. עד ראייה סיפר ל-ynet ש"אחר כך זה נראה כמו שדה קרב".

 

שניים מהפצועים פונו במצב קל לבית החולים שערי צדק בבירה ושלושה פצועים - אחד בינוני ושניים קל - להדסה עין כרם.

 

"כל הקונסטרוקציה קרסה" (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
"כל הקונסטרוקציה קרסה"(צילום: אוהד צויגנברג )

 

"העמוד היה גבוה ובעל משקל רב" (צילום: סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: סוכנות הידיעות
"העמוד היה גבוה ובעל משקל רב"(צילום: סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 

חגי בן טוב, שהיה במקום, הוסיף כי "במהלך החזרות לאחד הטקסים, כשהיו עשרות אנשים על הבמה ובסביבה, התנתק לפתע אחד מעמודי התאורה". לדבריו, העמוד שנפל "היה גבוה ובעל משקל רב. העמוד נפל על הבמה ובסמוך לה ופגע באנשים שהתאמנו.

 

"מיד אחר כך התחילו צעקות, בכי. מדובר באירוע מצער מאוד. עד כמה שאני יודע צה"ל הוא אחראי על הטקס ולכן היו במקום חיילים רבים שנפצעו", אמר עוד בן טוב.

 

איך קרסו כל העמודים הענקיים? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
איך קרסו כל העמודים הענקיים?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מוטי גלושטיין , פרמדיק מד"א, אמר ששמע מחיילים שהיו במקום שנמנע אסון כבד עוד יותר, "כי זמן קצר לפני הקריסה עזבה את המקום קבוצת חיילים גדולה". הוא וחבריו קיבלו בתחילה דיווח על אירוע עם עשרות נפגעים וחשש ללכודים. "כשהגענו ראינו מראות מזעזעים, צעקות והיסטריה.

 

"את הצעירה שנקבע מותה מצאנו כשהיא מוטלת ליד עמוד תאורה. הבנו מהחיילים שהיו שם שהוא קרס עליה והם חילצו אותה מתחתיו. עשינו את כל המאמצים אבל לא נותר לנו לעשות הרבה בשלב הזה", הוסיף הפרמדיק. 

 

"הארגון ייבדק באופן יסודי"

תת-ניצב מני יצחקי, סגן מפקד מחוז ירושלים, אמר בזירת האסון: "אנו מוודאים שכל הפצועים פונו מהשטח וששאר הקונסטרוקציות לא עומדות ליפול. בסריקת השטח מתברר שכל הקונסטרוקציה התמוטטה ומתחתיה היו מספר חיילים. מומחים שלנו מהמעבדה ונציגי משרד התמ"ת הגיעו למקום על מנת לבחון איך כל העסק קרס".

 

יצחקי הוסיף כי "אנחנו עוברים על כל העדים האפשריים ובודקים איך זה התרחש ומה קרה דקות לפני זה". הוא התייחס גם לטענות כי המשתתפים בחזרות התריעו על קריסה פוטנציאלית של עמודי התאורה במקום, ואמר כי "הארגון של כל המתחם ייבדק באופן מאוד יסודי".

 

ממשרד ההסברה והתפוצות, שאחראי על הטקס הממלכתי, נמסר כי "אנו רואים את האירוע הטראגי הזה בחומרה רבה,  משתתפים בצער משפחת ההרוגה ומאחלים החלמה לנפגעים.

 מיד עם סיום הטיפול הראשוני באירוע הנושא הועבר לבדיקת הגורמים המוסמכים במשטרת ישראל למיצוי החקירה בנושא ובחינת הסיבות שגרמו לקריסת גשר התאורה שהוקם במקום על-ידי החברה שזכתה במכרז ההקמה".

 

מחברת "עיצוב במה", שהייתה מעורבת בהקמת מבני התאורה, נמסר: "כרגע הבעלים והמנהלים כולם בשטח, הנושא נמצא בבדיקה. אנחנו עובדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום הבטיחות וכרגע אנחנו ממתינים לתוצאות החקירה".

 

בהכנת הידיעה השתתף ניר (שוקו) כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי הנפגעים להדסה עין כרם
צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות"
ההלם בהר הרצל
צילום: ערוץ 10
מומלצים