שתף קטע נבחר

חברת החשמל: חשש מהפסקות חשמל בקיץ

בקיץ הקרוב צפויה יכולת הייצור הזמינה של חברת החשמל לעלות על ביקושי השיא בכ-1% בלבד. המשמעות: תקלה כלשהי באחת מיחידות הייצור או תנאי מזג אויר קיצוניים יביאו לכך שהחברה לא תוכל לספק את כל הביקוש, והיא תיאלץ לבצע הפסקות חשמל יזומות שעלולות להימשך שעות

חברת החשמל הודיעה הערב (ד') כי מבדיקות שערכה בעת האחרונה, כמו גם מתרגיל אשר עורכת החברה בימים האחרונים לתרגול התמודדות עם ביקושי החשמל הצפויים בקיץ הקרוב, עולה כי בקיץ הקרוב צפויה יכולת הייצור הזמינה של החברה לעלות על ביקושי השיא לחשמל בכ-1% בלבד. 

 

 

המשמעות לכך תהיה קשה עבור צרכני החשמל במדינה: הפסקה באספקת גז, תקלה כלשהי באחת מיחידות הייצור או תנאי מזג אויר קיצוניים שיביאו לעלייה בביקוש לחשמל ביחס לביקושי השיא הצפויים, יביאו לכך שהחברה לא תוכל לספק את כל הביקוש לחשמל בשעות השיא, והיא תיאלץ לבצע הפסקות חשמל יזומות לצרכנים, ובמקרי קיצון הפסקות אלה יימשכו שעות.

 

לפי החברה, היא נערכת בשיתוף עם צוותים ממשרד האנרגיה והמים על מנת להתמודד עם המשבר החריף במשק החשמל הצפוי בקיץ הקרוב.

 

בנוסף, פנתה החברה למשרד האנרגיה והמים בבקשה כי השר עוזי לנדאו יממש את סמכותו על פי דין ויכריז, באישור הממשלה, על "שעת חירום" במשק החשמל, במסגרתה יינתן היתר להפסקת הספקת חשמל לצרכנים לפרקי זמן ועל פי סדרי עדיפויות שיקבעו.

 

בהודעה שפרסמה החברה לרשות לניירות ערך כתבה החברה כי היא מעריכה שלחוסר היכולת שלה לספק את מלוא ביקושי החשמל הצפויים בקיץ הקרוב, לא צפויה להיות השפעה שלילית מהותית ישירה על מצבה הפיננסי או התזרימי.

 

הפסקות חשמל יזומות

במטה הפיקוד של חברת החשמל בחיפה, מקיימים השבוע תרגיל שנתי, שנועד לבדוק את מוכנותו של משק החשמל הישראלי לקיץ. השנה, מדובר בתרגיל רגיש במיוחד, נוכח המחסור החמור בחשמל הצפוי בקיץ הקרוב. לטענת בכירי החברה, בקיץ 2012 יתקרב המשק הישראלי יותר מאי פעם לנקודה חסרת התקדים שבה אזרחים ייאלצו להתמודד מספר פעמים עם הפסקות חשמל, בעקבות קיטון דרמטי ברזרבות החשמל של ישראל לרמה של 2%-3% מהמלאי בלבד.

 

במצב כזה, כל שיבוש בעבודתם של הגנרטורים בתחנות הכוח של חברת החשמל עלול להותיר את המשק הישראלי ללא גיבוי ולגרום להפסקת חשמל ממושכת. לדברי דב סטרולוביץ, מנהל יחידת ניהול המערכת של חברת החשמל, כמעט בכל יום בקיץ הקרוב יחסר לחברת החשמל. בסך הכל חסרים לחברה 280 מגה-וואט כדי להבטיח שנעבור את הקיץ בלי שיבושים.

 

על פי הערכות השירות המטאורולוגי, המבחן הגדול של משק החשמל יתרחש בשבוע שמה-17 עד ה-23 ביוני. ב-18 ביוני צפוי גל חום קשה במיוחד, שילווה באחוזי לחות גבוהים מהרגיל. סביב התאריך הזה, מצפים בחברת החשמל לביקושי שיא ובמצב כזה עולה הסבירות שתתרחש תקלה באחד הגנרטורים. או אז, בשל הביקוש הגבוה - יורגש מחסור בחשמל.

 

בתרגיל, שמדמה את השבוע הגורלי הזה, מתרגלים העובדים את השלבים שבהם תפעל החברה כאשר מלאי החשמל ייגמר. ראשית, הראשון, יופעלו הסכמים מוקדמים עם התעשייה בישראל, שלפיהם במצבי מחסור עוברים חלק מהמפעלים (שהם צרכני החשמל הגדולים במדינה) לייצר חשמל לעצמם באמצעות גנרטורים.

 

 בשלב הבא תפנה חברת החשמל למפעלים ומבקשת מהם לתאם ביניהם את המשמרות כך שלא כל התעשייה תייצר ותפעיל מכונות באותו זמן. בשלב השלישי עוברים להפסקות חשמל.

 

המטרה כרגע היא להגיע למצב שבו ניתן לחפות על המחסור בחשמל באמצעות סדרה של הפסקות חשמל יזומות בנות מספר דקות ש"מדלגות" ממקום למקום בארץ. כך, ניתן יהיה להימנע מהפסקת חשמל ארוכה אחת.לדברי מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, הפסקות החשמל הקצרות יפוזרו באופן שווה בין חלקי הארץ והאזרחים בכל מחוז יקבלו הודעה מראש על "הפחתת עומס", זמן קצר לפני שתתרחש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכז בקרה של חברת החשמל
צילום: חגי אהרון
מומלצים