שתף קטע נבחר

מכללת צפת: יו"ר האגודה - רק יוצא צבא

אגודת הסטודנטים מתכוונת להתנות את המועמדות לתפקיד היו"ר בשירות צבאי או לאומי, והסטודנטים הערבים במכללה חוששים: "מדירים ציבור שלם, זה יפגע בדו-קיום". ח"כ טיבי פנה ליועץ המשפטי וינשטיין: "הגזענות זועקת לשמיים"

המאבק בין יהודים וערבים בצפת גולש גם לאקדמיה: סטודנטים במכללת צפת זועמים על החלטת אגודת הסטודנטים שלה לשנות את התקנון ולקבוע שירות צבאי או לאומי כתנאי להגשת מועמדות לתפקיד יו"ר האגודה. "לא ייתכן שמראש יפסלו ציבור שלם רק בשל היותם ערבים שלא משרתים בצה"ל", טוענים הסטודנטים.

 

לעיון בטיוטת התקנון של מכללת צפת - לחץ כאן

 

כ-60 אחוז מהלומדים במכללה הם סטודנטים מהמגזר הערבי. ההחלטה הסופית בנושא שינוי התקנון צפויה להתקבל רק בשבוע הבא, אך בינתיים מבטיחים הסטודנטים הערבים להיאבק לביטול הגזרה, שמערערת לטענתם את הדו-קיום הרופף ממילא בעיר.

 

"מדובר בעניין חמור ביותר שפוגע ברוב הסטודנטים במכללה", אמר עלאא אבו-בכר, אחד הסטודנטים. "אין לנו כוונה לפגוע באיש, אבל אם מדינת ישראל בחרה לאשר לנו בחוק פטור משירות צבאי אז לא ייתכן שאגודת הסטודנטים בצפת תעשה לעצמה דין משלה ותגרום לערעור נוסף של הדו-קיום במכללה".

 

על-פי התיקון המוצע, מועמד לתפקיד יושב ראש האגודה יהיה סטודנט ששירת לפחות 24 חודשים בשירות צבאי/לאומי או בשירות אזרחי אחר המוכר על ידי הגורמים הממלכתיים בישראל. בעקבות גיבוש טיוטת התקנון, פנה ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, ולמנהל מכללת צפת, בדרישה לבטל את הסעיף. "מדובר בסעיף גזעני ומפלה המנוגד לחוק", טען, "מה גם שרוב הסטודנטים במכללה הם ערבים ולכן גזענותו של הסעיף זועקת לשמיים".

 

אגודת הסטודנטים: "הנושא ייבחן פעם נוספת"

אמיר, סטודנט אחר בצפת, הוסיף: "הסטודנטים הערבים הם חלק בלתי נפרד מהמכללה ולצערי במקום שאגודת הסטודנטים תחבק אותם ותנסה להביא לקירוב בין הצדדים, הם בחרו להפוך אותם לסטודנטים סוג ב', שאינם יכולים לכהן בראשות אגודת הסטודנטים. גם כך הדו-קיום בצפת הוא שברירי וחבל שמוסיפים עוד שמן למדורה".

 

באגודת הסטודנטים בצפת הבהירו בתגובתם כי "התקנון אושר על-ידי רוב חברי המועצה, בה חברים סטודנטים ערבים ויהודים. הסעיף בתקנון אינו מכוון נגד אוכלוסייה מסוימת. כציבור הסטודנטים אנו מצפים לכך, שאדם הנבחר לייצג אותנו ישמש דוגמא לחברה בה הוא חי. בחברה הישראלית חיים יחד ערבים ויהודים ואין לקפח את אלה התורמים לקהילתם. לאור התגובות וההערות שהתקבלו, הנושא ייבחן פעם נוספת בישיבת מועצת הסטודנטים הקרובה".

 

מהמכללה האקדמית צפת נמסר כי "אגודת הסטודנטים היא עמותה עצמאית הפועלת בנפרד מהמכללה. המכללה האקדמית צפת איננה מעורבת ואין לה השפעה על תהליכים באגודה. בכל פנייה בנושא יש לפנות לאגודת הסטודנטים. המכללה בוחנת את כל המשמעויות וההשלכות של תקנון האגודה ותקבע את עמדתה בתחילת שבוע הבא".

פורסם לראשונה 19/04/2012 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צעירים בהפגנה למען דו קיום בצפת. ארכיון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים