שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המחדל בהר הרצל: "ראיות חדשות נגד החשודים"

  המחוזי בירושלים דן בערעור המשטרה על שחרורם ממעצר של 3 מהחשודים במעורבות בגרימת מותה של סגן הילה בצלאלי. "הייתה שורת כשלים - מהתכנון, דרך הביצוע ועד להקמה", אמרו במשטרה והציגו שרטוט של המבנה שקרס, חתום על-ידי המהנדס ורשבסקי. במקביל, נמשך פינוי ההריסות מהר הרצל

  בהר הרצל מפנים את שרידי הקונסטרוקציה שקרסה, בבית המשפט דנים בערעור על שחרור כמה מהחשודים בגרימת מוות ברשלנות: בבית המשפט המחוזי בירושלים מתקיים הבוקר (יום ו') הדיון בערעור שהגישה המשטרה על שחרורם בתנאים מגבילים של שלושת החשודים במעורבות בגרימת מותה ברשלנות של קצינת צה"ל, סגן הילה בצלאלי ז"ל.

   

  סגן הילה בצלאלי ז"ל מנחה טקס צבאי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המשטרה: "יש בידינו ראיות חדשות"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אחד החשודים - יועץ הבטיחות איציק צוקר, חש אמש ברע והגיע לדיון הבוקר לאחר שקיבל טיפול בבית החולים שערי צדק. בשל מצבו הרפואי, הוחלט לשחרר אותו מהדיון והוא נמשך בהיעדרו. 

   

  האסון בהר הרצל - דיווחים אחרונים ב-ynet:

  מדליקי משואות: הטקס חשוב אך אם יבוטל - נבין

  ריבלין: "למרות הצער, לקיים את הטקס כמתוכנן"

  המשטרה נגד השופט: צר לנו על שחרור החשודים  

   

  נציג המשטרה הציג שרטוט של המבנה שקרס, שחתום על ידי המהנדס אורן ורשבסקי ואמר בפתח הדיון כי "תוך כדי החקירה עולה התמונה שיש עבירות נוספות שנלוות לכך לגבי חלק מהחשודים בהם זיוף וקבלת דבר במרמה. קשה מאוד לעשות את ההפרדה ביניהם משום שהקשר בינם היה הדוק מאוד. מדובר בשורה של כשלים החל משלב התכנון, הביצוע ולבסוף בשלב ההקמה של אותו מבנה והתקנת הציוד באותו מבנה". 

   

  נציג המשטרה אמר עוד כי "אנו חושבים שבית המשפט טעה בכובד המשקל שייחס לעניין שיבוש הליכי החקירה. יש חשש כבד מאוד לשיבוש הליכה חקירה ולהשפעה על עדים. מדובר בפרשה עם הרבה מאוד נחקרים. בית המשפט יכול להתרשם מהסתירות הרבות שיש בין הנחקרים ביחס לשלבים מהותיים מתכנון המבנה ועד הקמתו. ישנם אירועים נוספים בהם מעורבים שלושת המשיבים, שנמצאים כעת בשלבי איסוף ראיות ותחילת חקירה".

   

  נציג המשטרה הציג שרטוט שהכין המהנדס. ורשבסקי בבית המשפט, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  נציג המשטרה הציג שרטוט שהכין המהנדס. ורשבסקי בבית המשפט, היום(צילום: גיל יוחנן)

   

  "סתירות מהותיות בעדויות". היועץ לביא בדיון בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  "סתירות מהותיות בעדויות". היועץ לביא בדיון בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

   

  צוקר ושני החשודים הנוספים - המהנדס אורן ורשבסקי ואחד ממנהלי "עיצוב במה" אלעד לביא - נעצרו מיד לאחר אסון קריסת מערך התאורה בהר הרצל בירושלים. בעלים אחר של חברת "עיצוב במה" שוחרר על-ידי המשטרה בתנאים מגבילים ואילו אמש נעצר חשוד חמישי בפרשה, מפיק האירוע. במקביל, בהר הרצל נמשך הבוקר פינוי הריסות הקונסטרוקציה שקרסה במהלך החזרות לטקס יום העצמאות.

   

  נציג המשטרה פירט לגבי כל אחד מהשלושה: "ורשבסקי הוא מהנדס מוכשר, שתפקידו היה לתת חוות דעת ואישור הנדסי להצבתו של אותו מבנה. צוקר היה אחראי הבטיחות של האירוע בכללותו, מי שאמור לתת את ההכשר הבטיחותי. לביא הוא אחד מהבעלים של חברת 'עיצוב במה' ומי שאחראי מטעם החברה על הקמת אותו מבנה". הוא מסר לשופט כי לאחרונה נתפסו מחשבים של החשודים והמשטרה מוציאה כעת חומר מתוך המחשבים שאמור לבסס את החשדות נגדם.

   

  לדברי המשטרה, "יש הרבה מאוד כשלים שנוגעים לורשבסקי בנושא של אותם אישורים ובדיקות. גם בנוגע לאישורים של צוקר נמצאו הרבה מאוד כשלים, וכן סתירות מהותיות בינו לבין חשודים אחרים. כפי שאנו מבינים מהחקירה היו הרבה מאוד כשלים באופן הצבת המבנה, החיזוקים שלו וחוות הדעת לגבי המשקלים שאמורים להיות על אותו מבנה והכשר להמשיך בעבודות ובחזרות בשטח ההר ביחס לאותו מבנה".

   

  פינוי ההריסות בהר הרצל נמשך גם היום (צילום: בועז פיילר) (צילום: בועז פיילר)
  פינוי ההריסות בהר הרצל נמשך גם היום(צילום: בועז פיילר)

   

  לפני החלטת בית המשפט אמר עו"ד יאיר גולן המייצג את המהנדס אורן ורשבסקי כי "בית המשפט טען שיש מקום לחקור, אך אין מקום לעצור. אין כאן שום ראיות חדשות ולכן יש לדחות את הערר. קרה אסון, קרתה טרגדיה שבה מצאה נערה את מותה. אין ספק שיש למצות את החקירה ואם נפלו כשלים יש מקום להעמיד לדין. לא מדובר כאן על אנשים שהתכוונו לעשות רע, במקרה הגרוע ביותר הם התרשלו".

   

  עו"ד גולן הוסיף כי "מישהו מהנוכחים מסוכן לציבור? מרשי מסר גרסה מלאה ומפורטת, ענה לכל שאלה שנשאל, המציא מרצונו שמות של אנשים ואין לו מה להסתיר. החברה טענה שהיה אישור בעל פה. זו גרסת החברה. יש עדויות לכאן או לכאן ובית המשפט יגיע למסקנה מי צודק ומי לא צודק. בנוסף, אדון ורשבסקי סובל מסוכרת קשה ומצבו הבריאותי הולך ומידרדר".

   

  עו"ד אסף קליין המייצג את יועץ הבטיחות איציק צוקר, אמר בדיון כי הוא "מסתייג מעצם מהותם של הנתונים (של המשטרה. י.א). גם אם חשד סביר מתקיים, עדיין צריך עילת מעצר שלא קיימת. הקשבתי קשב רב לנציג המשטרה ולא מצאתי עילה קטנה ואחת להארכת מעצר. אם אתמול היינו ברף מסוים וכבוד השופט קבע שאין עילה למעצר, אז היום על אחת כמה וכמה אין עילה".

   

  "הייתה התראה 10 דקות לפני" 

  פרקליטו של צוקר אמר עוד כי "אין ספק שאנו מצטערים צער רב על התוצאות, אבל בין התוצאות המצערות הללו לבין עילת מעצר אין קשר. מרשי הוא אדם נורמטיבי לחלוטין ללא עבר פלילי ולהשאירו במעצר רק משום שהחקירה צריכה להתבצע זה לא ראוי, זה לא הגון ולא צודק. מאז שהוא נעצר, הוא ביקר שלוש פעמים בית החולים שערי צדק ולאחר שאושפז לילה שלם, הגיע לכאן וכבר נלקח בחזרה. מדובר באדם שלא בקו הבריאות".

   

  עו"ד קובי קמר המייצג את אחד הבעלים של "עיצוב במה" – אלעד לביא – ניסה להעביר את האשמה לפתחו של מהנדס האתר ורשבסקי. לדבריו, "מה יכול היה לעשות מרשי מאתמול עד עכשיו שלא יאפשר למשטרה לבצע את החקירה? שבועיים שלמים מתנהלות חזרות על הבמה הזאת, מתחת לקורות האלה ודבר לא קורה. אין סיכוי ובשביל זה לא צריך להיות מהנדס שאם היה כשר בביצוע ובהרכבה, שזה היה קורה כבר בהתחלה. משמע, קרה משהו באמצע. האחריות היא הנדסית, אותו מהנדס שאומר שמותר לי לעשות מה שאני רוצה לעשות".

   

  עו"ד קמר הוסיף כי "אומר ורשבסקי שהוא לא נתן אישור, אבל הוא חתם על התוכנית הזאת. אם הוא חשב שזה לא טוב, הוא היה צריך לכתוב איזשהו מכתב שמתריע על כך. זה המינימום. אם הוא לא עשה את זה, משמע שהוא לא מציע פסול בטיחותי. הוא היה גם שלוש פעמים במקום. אנחנו לא היינו פה, אם המנוחה לא הייתה לרוע המזל מתחת למבנה שקרס. הייתה התראה 10 דקות לפני שהמבנה קורס, שהמבנה רועד. האשמה הראשית על מותה של החיילת היא על אותם אנשים שלא פינו את הנוכחים מהמקום, אבל זו לא אשמה שלנו".

   

  "אחראים לשורה של כשלים"

  בדיון שהתקיים אתמול בבית משפט השלום בירושלים בעניינם של ורשבסקי, לביא וצוקר אמר נציג המשטרה כי הם אחראים ל"שורה ארוכה של כשלים". רב-פקד אייזיק סימון הוסיף כי המשטרה מתכוונת למנוע מהם להמשיך להקים את האתר: "קיימת סכנת נפשות", אמר.

   

  נציג המשטרה ציין עוד בדיון כי "מדובר בכשלים שאינם כשלים שברגיל בתיקי רשלנות אנו נתקלים בהם. כלומר, לא מדובר בשאלה האם חוזק הבורג, או נבדק חיזוק הבורג והאם נעשתה בדיקת כילות לחומר. מדובר בכשלים בסיסיים הרבה יותר, כשלים שבשלב זה מתבססים על עדויות של אנשים ככל הנראה ואני מדגיש זאת. כל אחד מטיל אחריות על אחר".

   

  השופט חיים לי-רן החליט לשחרר כאמור את השלושה בתנאים מגבילים ובעקבות כך מתחה עליו המשטרה ביקורת. מפקד מרחב מוריה במשטרה, ניצב-משנה חיים בלומנפלד אמר אתמול בתדרוך עיתונאים כי "צר לנו שבית המשפט לא רואה עין בעין את חומרת הדברים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חשד לגרימת מוות ברשלנות
  סגן הילה בצלאלי ז"ל
  שוחרר לביתו בגלל בעיה רפואית. צוקר
  צילום: עטא עוויסאת, "ידיעות אחרונות"
  מומלצים