שתף קטע נבחר

וינה: ראש עיר אנטישמי לא יונצח ברחוב מרכזי

ראש העיר קרל לואגר נחשב לאבי האנטישמיות הפוליטית המודרנית, והשפיע על אדולף היטלר הצעיר. כעת החליטו בבירת וינה להסיר את שמו מחלק של שדרת הטבעת

שמו של ראש עיר אנטישמי יוסר מחלק של אחד הרחובות המפורסמים ביותר בבירת אוסטריה, וינה. כך דיווחו כלי תקשורת באירופה, בהם ה-BBC הבריטי. מדובר בחלק משדרת הטבעת ("רינגשטראסה") במרכז וינה, שנקרא עד כה על שמו של ראש העיר וינה בשנים 1910-1897 קרל לואגר, אדם שיש המגדירים אותו אבי האנטישמיות הפוליטית המודרנית.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

ללואגר הייתה השפעה גדולה על אדולף היטלר כשהאחרון היה צעיר. כראש עיר הוא הביא לשיפור גדול בתשתיות בווינה, אולם הוא נהג לתקוף את המיעוט היהודי של העיר. בשדרה הכוללת את שמו ממוקמים כמה מהבניינים החשובים ביותר של וינה, כולל מטה אוניברסיטת וינה ואחד התיאטראות הגדולים באירופה. למרות הסרת שמו של לואגר, יישאר שמו מונצח בכמה אתרים בווינה, בהם ארבע מצבות, כיכר אחת, ארמון וכנסייה.

 

גורמים רשמיים בעיר ציינו כי שינוי שמותיהם של רחובות בעיר אינו דבר נפוץ, אולם הממונה על ענייני התרבות בווינה,

אנדרס מיילת-פוקורני, אמר כי במקרה זה העירייה הייתה נכונה לחרוג ממנהגה.

 

הקהילה היהודית בירכה על הצעד, אולם "מפלגת החירות" הימנית-קיצונית שממוקמת כעת שנייה בסקרי דעת קהל מתחה עליה ביקורת חריפה. המנהיג שלה, היינץ כריסטיאן סטראשה, האשים את מפלגת השמאל בהצבת פסל של "רוצח ההמונים צ'ה גווארה" בשעה שהיא מסירה מרחוב את שמו של "ראש עיר מצוין שכיהן בווינה". מנהיג מפלגת החירות טען מוקדם יותר השנה כי אנשי מפלגתו הפכו למעשה ל"יהודים החדשים" בשל המחאה המתנהלת מולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים