שתף קטע נבחר

51% לגייס חרדים בהסכמה, 35% אפילו בכפייה

רוב הציבור סובר כי חובה על החרדים להתגייס ולשאת בנטל עם כולם. למרות זאת, חלק הארי חושב שאין לגייס בכפייה, כדי להימנע ממצב של מלחמת אחים. ומה צפוי אם לבסוף יוחלט לגייס את החרדים בעל כורחם?

הציבור היהודי בישראל תומך בגיוס חרדים לצה"ל, אך סבור כי יש לעשות זאת רק בהסכמה איתם - ולא בכפייה. כך עלה מסקר ynet-גשר, שנערך בעקבות ביטול חוק טל. חלק גדול מהציבור אף סבור שכלל לא ניתן להביא לגיוס חרדים באמצעות חקיקה, או החלטות משפטיות.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הסקר נערך על-ידי מכון המחקר "פאנלס", באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי "Panel4all", בקרב 508 נשאלים - מדגם ארצי מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה מרבית - 4.4%).

 

ככלל, 72% מהיהודים בישראל סבורים כי על החרדים חלה חובת גיוס. 54% נימקו זאת בכך ש"חוק זה חוק, וגם עליהם לשאת בנטל" (כך השיבו 68% מהחילונים) ו-18% הסבירו את חובת הגיוס בכך שיש "מצווה להגן על עם ישראל". לעומתם, 13% מתנגדים לחובת גיוס, מתוכם 10% שטוענים כי אין לכפות על אדם מעשה הנוגד את אמונתו (בהם 54% מהחרדים עצמם) ו-3% מחשש ש"הרבנים ישפיעו על החיילים החרדים לרעה". ליתר הנשאלים אין דעה בנושא.

 

לא לגיוס בהתערבות בג"ץ

בנוגע לפעולות ממשיות לגיוס החרדים, 51% אמרו כי יש למצוא פתרון של פשרה שיגרום לציבור זה להתגייס מרצון לצבא, כדי שלא להיגרר למלחמת אחים (בהם 60% מהדתיים, 58% מהמסורתיים ו-49% מהחילונים). לדעת 35% יש לגייס חרדים באמצעות אכיפת החוק הקיים – ללא פשרות (בהם 45% מהחילונים). 4% מהנשאלים סברו כי "אין להתערב מאחר שהזמן יעשה את שלו. המגמות בחברה החרדית גורמות להם אט-אט להתגייס לצה"ל".

 

7% סבורים כי כלל אין לגייס חרדים – 3% מנמקים זאת בכך שהצבא יכול להסתדר בלעדיהם ו-4% בכך שהתורה שומרת על עם ישראל (בהם 41% בציבור החרדי עצמו). אחרים אמרו כי אינם מזדהים עם אף אחת מהעמדות.

 

האם חקיקה או התערבות של בג"ץ יכולים בכלל להביא לידי גיוס המוני של בחורי ישיבה חרדיים? 44% משוכנעים שהמדינה בהחלט יכולה ליישם החלטה כזו, אם רק תרצה בכך (בהם 50% מהחילונים ו-47% מהמסורתיים), אך 43% סבורים להפך – "חברי הכנסת החרדים, הרבנים והרחוב החרדי לא יאפשרו זאת" (86% מהחרדים עצמם, 62% מהדתיים ו-45% מהמסורתיים). ליתר הנשאלים אין דעה בנושא.

 

"רק לא בעימות"

ומה צפוי אם לבסוף יוחלט לגייס את החרדים בעל כורחם? 38% חוזים "תקופה של בלאגן שלאחריה הציבור החרדי

ישלים עם המצב וישתלב בצבא כמו כולם" (וכך 48% מהחילונים ו-33% מהמסורתיים), 18% צופים "פילוג בתוך החברה החרדית בין המצדדים בגיוס לצה"ל לבין המתנגדים לכך" (כך 33% מהמסורתיים ו-32% מהדתיים), 12% מזהירים מפני מלחמת אחים (36% מהחרדים עצמם), 3% מאמינים כי המהלך יעבור בשקט יחסי ואילו היתר לא מסכימים עם אף אחד מהתרחישים.

 

מנכ"ל גשר, אילן גאל-דור: "אנחנו בגשר רואים ומאמינים ששינויים חברתיים יבואו מלחץ עממי ומהידברות בין האוכלוסיות. המגזר החרדי עובר שינויים דרמטיים והחברה הכללית צריכה לסייע להם להשתלב בשירות צבאי או אזרחי. זהו תהליך של שנים ולא ניתן לקדמו בעימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
72%: על החרדים חלה חובת גיוס
צילום: רויטרס
לא בעל-כורחם. "מאהל הפראיירים"
צילום: גיל יוחנן
אילן גאל-דור
מומלצים