שתף קטע נבחר

צילום: נועם מושקוביץ וגיל יוחנן

ערב יום הזיכרון: מחמם את הלב שזוכרים את ילדינו

כמעט 23 אלף חללים נפלו עד כה במערכות ישראל, 126 מהם הלכו לעולמם בשנה האחרונה. זמן קצר לפני פתיחת אירועי יום הזיכרון, מצאנו בבתי העלמין משפחות שכולות שמעולם לא עזבו: "יש פה עולם ומלואו, אנחנו מעבירים כאן ימים שלמים"

מרכינים ראש. המשפחות השכולות של 22,993 החללים שנפלו במערכות ישראל לא הפסיקו, למעשה, מעולם לפקוד את קברי יקיריהם. הערב (יום ג') יצטרף אליהם עם ישראל כולו. "יום הזיכרון מיוחד עבורנו", אמרה אם שכולה, "זה מאוד מחמם את הלב לראות שכל המדינה נזכרת בילדים שלנו".

 

יום הזיכרון תשע"ב ב-ynet:

 

בשעה 16:30 נפתחו אירועי יום הזיכרון בטקס בבית יד לבנים בירושלים - שהועבר בשידור חי ב-ynet ובשעה 20:00, תושמע צפירה בת דקה. ynet יעביר את טקס יום הזיכרון מהכותל המערבי בשידור חי וב-20:30 את אירוע "שרים לזכרם" שיתקיים בכנסת. הערב ומחר יתקיימו טקסים ואירועים בכל רחבי הארץ ובמקומות רבים בעולם, ויובילו את הישראלים מעצב לשמחה, מיום הזיכרון ליום העצמאות.

 

126 שמות חדשים ברשימת השכול (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
126 שמות חדשים ברשימת השכול(צילום: ירון ברנר)

 

עלייה מוקדמת לקבר בקריית שאול (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עלייה מוקדמת לקבר בקריית שאול(צילום: ירון ברנר)
 

"כל פעם כשיום הזיכרון מתקרב, אני רוצה להיעלם, כי כל האינטנסיביות סביב הצער והכאב, שגם ככה איתי כל היום, קשה לי מאוד", סיפרה ל-ynet בבית הקברות ברחובות אביבה צברי, ששכלה לפני כארבע שנים את בנה נועם, שמת במהלך אימון. "הוא נלקח, ופה זה הבית שלו בהווה. מאז אותו יום, אני פה בבית הקברות פעם ביום, ושאר ההתעסקות שלי היא סביב העשייה להנצחת הבן שלי היא זו שמחזיקה אותי", הודתה.

 

צברי פתחה גן ילדים, כתבה ספרים, ורכשה ספר תורה לזכרו של בנה. "מאז שנועם נלקח, אני עם הדיסקית שהייתה לו על הצוואר", סיפרה. יום לפני קיום טקס הזיכרון הרשמי, היא "נפגשת עם כל השכנים החדשים לשורה בבית הקברות". לדבריה, "יש פה עולם ומלואו, ההורים השכולים נפגשים ומשוחחים כל הזמן. לפעמים בקיץ אנחנו מעבירים פה ימים שלמים, אך יום הזיכרון מיוחד עבורנו כי זה מאוד מחמם את הלב לראות שכל המדינה נזכרת בילדים שלנו".

 

הכנות לטקסי יום הזיכרון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הכנות לטקסי יום הזיכרון(צילום: מוטי קמחי)

 

זוכרות את הנופלים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זוכרות את הנופלים(צילום: מוטי קמחי)
 

בשנה החולפת, התווספו 126 שמות חדשים לרשימת החללים העצובה, ומספרן של המשפחות השכולות במדינה עלה ל-10,524. הן כוללות 2,396 יתומים ו-4,992 אלמנות. במהלך יום הזיכרון, מחר, צפויים מיליון איש להגיע לבתי העלמין הצבאיים, בהם משפחותיהם של הרוגי צה"ל האחרונים - טוראי יהושע חפץ, שנהרג בגיבוש חיל ההנדסה וסגן הילה בצלאלי, שמתה בקריסת גשר התאורה בהר הרצל.

 

בשטח בית העלמין הצבאי שבעוספיה, חזרה על עצמה היום שורת פקודות: "המשמר יעבור לדום, המשמר יעבור לנוח". בשעה שחיילי גדוד "חרב" הדרוזי תירגלו את תרגילי הסדר לקראת טקס האזכרה, עברו לידם עובדי אחזקה עם מקדחות, וציליות נמתחו מלמעלה. על הקברים הונחו זרי פרחים ודגלוני ישראל - ועליהם סרטון שחור.

 

בית העלמין הצבאי בעוספיה, היום (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
בית העלמין הצבאי בעוספיה, היום(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

אביבה צברי ברחובות, היום (צילום: נרי ברנר) (צילום: נרי ברנר)
אביבה צברי ברחובות, היום(צילום: נרי ברנר)
 

בין המצבות, היו גם הורים שכולים שהגיעו כדי לבדוק שקברי יקיריהם נקיים לקראת מחר. לחלק מהם, כמו לנ', חיכתה הפתעה לא נעימה, שרק הוסיפה לדמעות. גופת בנו הועברה לפני חודש מבית העלמין האזרחי אל החלקה הצבאית, ועל המצבה נחקק "נפטר" במקום "נפל" - עובדה שקוממה את האב. "הוא לא התאבד ולא נהרג בתאונת דרכים, הוא נפל בעת מילוי תפקידו - מה זו הפדיחה הזו?", שאל.

 

בנו מת בעת שהציל ילדה מטביעה בים לפני כחמש שנים. הילדה ניצלה, אך הוא מת. "הוא שמע את הצעקות של הילדה ורץ למים", אמר האב, "הוא טבע כנראה מאפיסת כוחות או שנסחף למערבולת. נשיא המדינה כינה אותו גיבור ישראל, הוא קיבל את עיטור המופת על המעשה".

 

גם בבית העלמין הצבאי בבאר שבע הגיעו קרובי משפחה של הנופלים. דינה זקובסקי, הגיעה מלווה באמה לבקר את חלקת הקבר של דודהּ, שנהרג במהלך שירות מילואים בשנת 83', לאחר שהג'יפ בו נסע התהפך. זקובסקי אמה כי "אנחנו כל שנה מגיעים הנה, כל הזמן. אני הייתי בשנות ה-20 חיי כשהוא נהרג. הוא היה חלק חשוב מאוד מהמשפחה".

 

מיכה (מיקי) דרומי מבקר משנת 69' בקבריהם של שני חברי הילדות שלו. אחד מהם נהרג במלחמת ההתשה והשני במלחמת יום הכיפורים. היום הוא ביקר בבאר שבע בחלקת הקבר של סגן דודי כהן, שנפל ב-73'. "הוא קיבל את צל"ש הרמטכ"ל. היינו יחד בבית הספר ומדי שנה אני מגיע. בערב יום הזיכרון אני תמיד מבקר את חלקת הקבר, וביום הזיכרון אני מגיע לבית הספר שלנו בפרדס חנה ומספר לחבר'ה מי היו שניים מהנופלים", סיפר דרומי. "אני מרגיש חובה עצומה לעלות לקבר שלהם כל שנה".

 

מתייחדים בבית העלמין בקריית שאול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתייחדים בבית העלמין בקריית שאול(צילום: EPA)

 

"אינטנסיביות סביב הצער והכאב" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"אינטנסיביות סביב הצער והכאב"(צילום: EPA)

 

הטקס בבית יד לבנים בירושלים יתקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין והרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר. הטקס יהיה הראשון מבין שורת טקסים ואירועים ממלכתיים שיתקיימו הערב ומחר:

 

בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה בכל רחבי המדינה, ואחריה יתקיים טקס הדלקת נר זיכרון ברחבת הכותל המערבי, במעמד הנשיא, שמעון פרס, והרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ.

 

בשעה 20:30, יתקיים בכנסת אירוע "שרים לזכרם", במעמד שר הביטחון, אהוד ברק ויו"ר הכנסת.

 

מחר בשעה 11:00, תושמע צפירה בת שתי דקות, ואחריה יחלו טקסי הזיכרון הממלכתיים וטקסי הזיכרון ברחבי הארץ. בהר הרצל יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל במעמד הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל גנץ.

 

במקביל, יתקיים בבית העלמין הצבאי בקריית שאול טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל, במעמד שר הביטחון ברק.

 

ב-13:00 יתקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה, במעמד הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל גנץ.

 

ב-20:00 יתקיים בהר הרצל טקס הדלקת המשואות והעברת הדגלים הראשיים, במעמד יו"ר הכנסת ריבלין.

 

בהכנת הידיעה השתתפו נרי ברנר, מאור בוכניק ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית העלמין הצבאי בקריית שאול
צילום: מוטי קמחי
רשימת חללים ארוכה
צילום: ירון ברנר
מומלצים