שתף קטע נבחר

צילום: AP

איראן: תקווה שהמו"מ - תחילת סוף סוגיית הגרעין

שר החוץ האיראני שב והביע שביעות רצון מהתקדמות השיחות עם המעצמות על הגרעין של ארצו. הוא הביע תקווה שהמפגש הבא בבגדד במאי יהיה "תחילת סופה של סוגיית הגרעין"

שר החוץ של איראן, עלי אכבר סאלחי, אמר אמש (יום ג') כי הוא מקווה שהמפגש הבא עם שש המעצמות יהיה "תחילת סופה של הסוגיה הגרעינית". סאלחי אמר את הדברים לכתבים לאחר פגישה עם נשיא תוניסיה, מונסף מרזוקי, בתוניס.

 

מו"מ גרעיני - הדיווחים האחרונים:

 

הצדדים צפויים לשוב ולהתכנס בבירה העיראקית ב-23 במאי. ביום שני אמר סאלחי כי הוא אופטימי לגבי הדיונים שהחלו באיסטנבול בשבת שעברה. "תוצאות הפגישה באיסטנבול היו משביעות רצון, ואני אופטימי לגבי המפגש הבא בבגדד".

 

שר החוץ האיראני הציג לאחרונה טון מפויס כלפי המערב, והדגיש פעמים רבות כי הצדדים יכולים להגיע לפשרה הוגנת שתפתור את משבר הגרעין. עם זאת, הוא הדגיש כי הקלת העיצומים על טהרן הכרחית כדי להגיע לתוצאות: "אם המערב רוצה לנקוט צעדים בוני אמון, עליו להתחיל בתחום הסנקציות משום שפעולה כזאת תאיץ את המשא ומתן ולהביא לתוצאות".

  

טרם פתיחת השיחות באיסטנבול כתב סאלחי מאמר ל"וושינגטון פוסט" ברוח דומה, שבו הדגיש את ההתנגדות העקרונית של הרפובליקה האיסלאמית לנשק גרעיני. "כמעט לפני שבע שנים, המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי קיבל התחייבות בנושא. הוא הוציא פסק הלכה – פתווה – שאסר על ייצור, אחסון ושימוש בנשק גרעיני. עמדתנו עמדה למבחן בעבר. כשסדאם חוסיין תקף אותנו בנשק כימי בשנות ה-80, לא השבנו באותם האמצעים".

 

לפי ההערכות, האיראנים מכינים את דעת הקהל לעסקה שלפיה המערב יכיר בזכותה של איראן להעשיר אורניום, אבל טהרן תיאלץ להגביל את רמת ההעשרה. שר החוץ האיראני אמר בראיון כי "זו זכותנו להעשיר דלק ברמה של 20 אחוז, אבל אם הם ערבים לספק לנו את רמת ההעשרה שאנחנו זקוקים לה, אז זה דבר אחר".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 24/04/2012 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגש הקודם באיסטנבול
צילום: mct
אופטימי. סאלחי
צילום: EPA
מומלצים