שתף קטע נבחר

ארה"ב: הכשרת ההתנחלויות תזיק לתהליך השלום

ביקורת עולמית על כוונת הממשלה להסדיר את מעמדם המשפטי של היישובים סנסנה, רחלים וברוכין. "אנחנו מוטרדים", אמרו במחלקת המדינה. מזכ"ל האו"ם טען כי המהלך מנוגד לחוק הבינ"ל, וגם בצרפת, גרמניה, דנמרק וירדן הביעו מורת רוח

הממשל בארצות הברית והאו"ם מצטרפים לביקורת העולמית על ישראל בעקבות הכוונה להסדיר את מעמדן המשפטי של שלוש התנחלויות: סנסנה, רחלים וברוכין. בוושינגטון הביעו אתמול (יום ג') דאגה מן המהלך, ודוברת מחלקת המדינה, ויקטוריה נולנד, אמרה כי ארצות הברית דרשה מממשלת ישראל הבהרות בעניין.

 

"אנחנו מוטרדים מהדיווחים שקיבלנו", הוסיפה נולנד. "אנחנו סבורים שהדבר יזיק לתהליך בין ישראל לבין הרשות. המשך הבנייה בהתנחלויות לא מקובל עלינו".

 

במקביל, בהצהרה רשמית של משרדו של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, נמסר כי הוא מוטרד למדי מהמהלך, שלדבריו מהווה עבירה על החוק הבינלאומי. "מזכ"ל האו"ם שב ומדגיש כי כל פעולת התיישבות לא עומדת בחוק הבינלאומי", נמסר. "הדבר מנוגד להתחייבויות הישראליות במפת הדרכים ולקריאה של הקוורטט לשני הצדדים להימנע מפרובוקציות".

 

עוד קודם לכן מתחו דיפלומטים אחרים בעולם ביקורת על הכוונה להכשיר את שלוש ההתנחלויות. שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, אמר שברלין השקיעה בימים האחרונים מאמצים רבים כדי להניא את ישראל מקבלת ההחלטה. דנמרק, ששר החוץ שלה הוא נשיא האיחוד האירופי, הצטרפה גם היא לגינויים, והגדירה את המהלך "איום מרכזי לפתרון שתי המדינות".

 

כתבות נוספות בנושא:

 

שר החוץ של ירדן, נאסר ג'ודה, גינה את ישראל על "מתן תוקף חוקי לשלוש התנחלויות ועל הפעילות החד-צדדית". כך דיווחה סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה". גם משרד החוץ הצרפתי גינה את הצעד ואמר כי הוא "מעביר מסר שלילי המנוגד לאינטרסים של השלום באזור".

 

ההתנחלות רחלים ממוקמת בין צומת תפוח ועלי בשומרון, והוקמה בחורף 1991 כמאחז אידיאולוגי, לאחר פיגוע שבו נרצחו שניים מתושבי האזור - רחלה דרוק ויצחק רופא. בהמשך הפך המאחז להיאחזות נח"ל. כיום מתגוררות במקום למעלה מ-50 משפחות. המדינה מתייחסת אליו רשמית כאל שכונה של היישוב הסמוך, כפר תפוח.

 

היישוב סנסנה ממוקם על הקו הירוק בין הנגב לבין הר חברון. במקור היה גם הוא היאחזות נח"ל, שקם בשנת 1996. למקום עלו משפחות ראשונות ב-1999, וכיום מתגוררות בו למעלה מ-50 משפחות.

 

ברוכין נמצאת במערב השומרון, סמוך לכביש 5. ההתנחלות הוקמה ב-1999, ורושמת תנופה גדולה. היא מונה כ-100 משפחות, והמדינה מתייחסת אליה רשמית כאל שכונה של ההתנחלות הסמוכה עלי זהב.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 24/04/2012 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היישוב רחלים. מהלך לא מקובל
צילום: דודי ועקנין
באן קי-מון עם נתניהו. "להימנע מפרובוקציות"
צילום: רויטרס
מומלצים