שתף קטע נבחר

הצעת חוק במצרים: יחסי מין עם נשים מתות

"יחסי מין של פרידה" כונתה ההצעה האיסלאמית, לפיה יתאפשר לבעל לשכב עם אשתו לאחר מותה. הביקורת לא איחרה לבוא: "קטסטרופה"

אחרי הניצחון הסוחף של המפלגות האיסלאמיות בפרלמנט של מצרים, מגיע תורם של החוקים השנויים במחלוקת שמקורם בפסקי הלכה שונים ומשונים. מספר חוקים שנויים במחלוקת, הפוגעים במעמד האשה, עומדים כעת על הפרק בבית הנבחרים המצרי, אך הבולט ביותר מביניהם מציע לתת אפשרות חוקית לבעלים לקיים יחסי מין עם נשותיהם המתות - עד שש שעות מהרגע שבו הוכרז מותן.

 

עוד בחדשות ynet:

 

החוק עורר זעם בקרב ארגוני נשים מצריות. במועצה הלאומית המצרית למען נשים אמרו בתגובה כי "הערעור של מעמד האשה וההמעטה בו ישפיעו בצורה שלילית על ההתפתחות ההומנית במדינה". ד"ר מרוות תלאווי, ראש המועצה, שלחה איגרת ליו"ר הבית התחתון בפרלמנט המצרי, סעד אל-קטאטני, והביעה בה את דאגתה מהצעת החוק.

 

פרט להצעת החוק הזו, הועלו הצעות חוק נוספות הפוגעות בנשים, בין היתר: הורדת גיל הנישואים ל-14, ושלילת זכותן של נשים לקבל חינוך ותעסוקה. תלאווי התלוננה על כך שהחוקים מוצגים "כפרשנות דתית לכאורה".

 

הנושא הטעון עורר ביקורת גם בקרב אנשי תקשורת במצרים. ג'אבר אל-קרמוטי, מנחה טלוויזיה מצרי ידוע, הביע שאט נפש מהחוק שנודע במצרים בשם "יחסי מין של פרידה". "זה חמור מאוד. האם הפאנל שאמור להגיש את טיוטת החוקה יכול לדון בנושאים שכאלה? זה לא ייאמן! זו קטסטרופה לתת לבעל זכות שכזאת. האם המגמה האיסלאמית הגיעה עד כדי כך רחוק? האם יש באמת הצעת חוק בעניין הזה, והאם יש אנשים שחושבים בצורה כזו?".

 

אין זו הפעם הראשונה שחוק מסוג זה עולה לסדר היום במדינה בצפון אפריקה. בשנה שעברה פורסם במרוקו פסק הלכה של השייח עבד אל-בארי אל-זמזמי,

שבו ניתן היתר לקיים יחסי מין עם גופה בתנאים מסוימים.

 

"דת האיסלאם מאפשרת קיום יחסי מין עם גופה, במידה ושני הצדדים מחוברים בברית הנישואים לפני המוות של אחד מהם", נכתב בפסק ההלכה. אל-זמזמי, ראש האגודה המרוקנית למחקר, הסביר כי אין שום דבר פסול בכך שגבר רוצה לקיים יחסי מין עם גופתה של אשתו בשעות הראשונות שאחרי מותה. "גם אם אדם חושב רק לעתים נדירות על קיום יחסי מין עם אשתו המנוחה מייד אחרי מותה - האיסלאם מאפשר לו לעשות זאת". הוא הוסיף כי גם לאשה יש את הזכות לקיים יחסי מין עם בעלה, מייד אחרי מותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שש שעות של שיכרון חושים, ואת משוחררת
צילום: רויטרס
מומלצים