שתף קטע נבחר

בעולם כתבו: "דברי דיסקין משקפים קרע מעמיק"

הצהרות ראש השב"כ לשעבר נגד נתניהו וברק עשו כותרות בעיתוני תבל. בסוכנויות הידיעות דיווחו עליהן בהרחבה: "דברי דיסקין העמיקו את התחושה של קרע גדל בין ממשלת נתניהו לממסד הביטחוני לגבי שאלת הגרעין". ומה הדגישו באיראן?

ההתבטאויות החריפות של ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, זכו היום (שבת) להבלטה יוצאת דופן בתקשורת הבינלאומית. עיתונים יוקרתיים כמו "ניו-יורק טיימס" ו"גרדיאן" ורשתות מובילות כמו BBC הקדישו לידיעה מקום בעמודים הראשיים של אתרי האינטרנט שלהם.

 

סערת דיסקין - כל הכתבות ב-ynet

 

לאורך כל היום דיווחו בהרחבה על דברי דיסקין גם סוכנויות הידיעות הגדולות בעולם, ספקיות חדשות החוץ העיקריות של כלי התקשורת הבינלאומיים. רוב אתרי החדשות בעולם מעתיקים את דיווחי סוכנויות הידיעות כלשונן מבלי להכניס בהן שינויים, ולכן נודעה להן חשיבות רבה כל-כך.

 

הדיווח באתר ה-BBC. "אי שקט בממסד הביטחוני" ()
הדיווח באתר ה-BBC. "אי שקט בממסד הביטחוני"

 

בסוכנות רויטרס הדגישו בכותרת כי ראש השב"כ לשעבר מזהיר מפני "מלחמה משיחית" נגד איראן, וציינו כי מדובר במתקפה החריפה ביותר של בכיר ביטחוני לשעבר נגד האפשרות של תקיפה באיראן, אחרי תקיפות דומות של בכירים אחרים.

 

בסוכנות AP הדגישו כי המתקפה של דיסקין נגד ברק ונתניהו היא אינדיקציה לסערה הפנימית בישראל סביב השאלה כיצד להתמודד עם סוגית הגרעין האיראני. בסוכנות נכתב כי הערותיו של דיסקין "העמיקו את התחושה של קרע גדל בין ממשלתו הנצית של נתניהו לבין הממסד הביטחוני בנוגע לשאלת התקיפה". AP הדגישה כי דיסקין נתפש כדמות א-פוליטית בישראל, "מה שנותן אולי למילותיו משקל גדול אף יותר".

 

הדיווח ברשת האיראנית. הדגישו: "פקחי סבא"א ביקרו ולא מצאו" ()
הדיווח ברשת האיראנית. הדגישו: "פקחי סבא"א ביקרו ולא מצאו"

 

כלי תקשורת בולטים ברחבי תבל, בהם "ניו-יורק טיימס" האמריקני ו"גרדיאן" הבריטי, הדגישו כי דבריו של דיסקין באים בהמשך להתבטאויות נוספות של בכירים ביטחוניים ישראלים בהווה ובעבר שהביעו ספק בנוגע לצורך לתקוף באיראן. בין השאר הוזכרו בהם בהבלטה דבריהם של הרמטכ"ל בני גנץ, שאמר בראיון ל"הארץ" כי בשל הלחץ שמופעל עליה הוא אינו מאמין שאיראן תחליט לפתח נשק גרעיני, ושל ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, שבשנה החולפת מתח ביקורת חריפה על ברק ונתניהו בשל הנושא האיראני.

 

ב"ניו-יורק טיימס" היוקרתי הקדישו לידיעה על התבטאויות דיסקין מקום בעמוד הראשי, ופתחו את הכתבה בדיווח על כך שדיסקין אמר כי אין לו אמון ביכולתה של ההנהגה הישראלית הנוכחית לטפל בנושא האיראני. עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן הסביר לפי "ניו-יורק טיימס" כי הערותיו של דיסקין משמעותיות מפני שהוא עזב את הממשלה כשיחסיו עם נתניהו טובים, שלא כמו דגן, וכיוון שהוא זכה לכבוד רב על היותו אדם מקצועי, כן ומנותק מהעניינים הפוליטיים.

 

ב"גרדיאן" הבריטי ()
ב"גרדיאן" הבריטי

 

גם ב"גרדיאן" הבריטי הקדישו לדיסקין כתבה בעמוד הראשי, והסבירו: "ראש סוכנות ריגול ישראלי לשעבר תוקף את נתניהו וברק על איראן, ואומר כי הם אינם מתאימים להוביל את ישראל ומטעים את הציבור בנוגע לאיראן". ידיעה על דיסקין הופיעה גם באתר CNN ובעמוד הראשי של אתר BBC, שם ציינו כי הביקורת של דיסקין נתפשת כעוד סימן לאי-שקט בצה"ל ובמודיעין הישראלי בנוגע לאיומיו של נתניהו לתקוף באיראן.

 

גם בטהרן היו מי שהקשיבו לדבריו של דיסקין, ודאגו להשתמש בהם לצורכיהם שלהם. רשת הטלוויזיה האיראנית הממלכתית Press-TV, שמשדרת באנגלית, דיווחה על התבטאויותיו של דיסקין תחת הכותרת "ראש השב"כ לשעבר: נתניהו וברק אינם כשירים להנהיג את ישראל".

 

הדיווח על דברי דיסקין ב"ניו-יורק טיימס" ()
הדיווח על דברי דיסקין ב"ניו-יורק טיימס"

 

הרשת הדגישה כי דיסקין תקף את השניים על רקע מה שכינתה "תוכנית האנרגיה הגרעינית" של איראן. בדברי הרקע

לכתבה הדגישו ב-Press-TV כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביצעה בעבר שלל ביקורות במתקני הגרעין של איראן ולא מצאה שום ראיה לכך שתוכנית הגרעין "האזרחית" כדבריה של איראן מוסטת לכדי תוכנית צבאית. יצוין כמובן כי זו טענת איראן בלבד, בעוד סבא"א מאשימה אותה בחוסר שיתוף פעולה מספק.

 

דברי דיסקין לא נעלמו גם מעיניו של העולם הערבי. ברשת "אל-ערבייה" הסעודית, הנצפית מאוד בעולם הערבי, ייחדו להם הערב ידיעה שהופיעה בעמוד הראשי של אתר הרשת במשך שעות. גם ברשת "אל-ג'זירה" הקטארית וברשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווחו על הדברים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוכנויות הידיעות דיווחו בהרחבה
דיסקין עם נתניהו. קרע גדול
צילום: מיכל פתאל
מומלצים