שתף קטע נבחר

רשת שיווק בריטית תחרים ספקי מוצרי התנחלויות

רשת סופרמרקטים שכבר הודיעה שלא תמכור מוצרים משטחי יהודה ושומרון, החליטה שגם תחרים ספקים ישראליים שבאים במגע עם מוצרים מהתנחלויות. לדברי הרשת, החרם אינו נגד ישראל וחוזי האספקה יינתנו לחברות ישראליות אחרות

התאגיד "קו-אופרטיב גרופ" הוא רשת הסופרמרקטים הראשונה באירופה המחרימה לחלוטין סחורה המיוצרת בהתנחלויות. החברה הודיעה הלילה (יום א') כי תבטל עסקאות עם עסקים ישראליים המספקים מוצרים תוצרת יהודה ושומרון. החברה כבר החרימה בעבר מוצרים מההתנחלויות ב-2009, אך עתה תפסיק לחלוטין מגע עם הספקים.

 

היסטוריית החרמות:

 

"קו-אופ" היא רשת קמעונאות המזון החמישית בגודלה בממלכה המאוחדת. בהודעה מטעמה נאמר כי הצעד אינו חרם על ישראל, וכי חוזי האספקה יועברו לחברות אחרות בישראל, שיכולות להבטיח שאינן מייצאות תוצרת של ההתנחלויות. עוד צוין כי זהו עוד צעד אחד קדימה במדיניות החברה "שלא להתקשר עם כל ספק תוצרת שידוע שמקורה בהתנחלויות הישראליות".

 

בעיתון הבריטי "הגרדיאן" דווח כי ההחלטה צפויה לפגוע בארבע חברות ישראליות, ובהיקף מכירות בשווי 350 אלף ליש"ט. החברות הן אגרקסקו, מגדלי הערבה לייצוא, אדאפרש ומהדרין. ייתכן כי עוד עסקים ישראליים יושפעו מהצעד.

 

הילרי סמית, עובדת חברת "קו-אופ" ומתאמת את מאמץ החרמת התוצרת החקלאית אמרה כי הרשת "מובילה החלטה היסטורית לראות בחברות שותפות בהפרות של ישראל את זכויות האדם של הפלסטינים. אנו קוראים ליתר הרשתות לפעול בצורה דומה".

 

דובר מטעם "האיגוד הפלסטיני של ועדות העבודה החקלאית", הפועל לשיפור מצב החקלאים הפלסטינים אמר: "חברות הייצוא החקלאי של ישראל, כמו מהדרין, מרוויחות מההתנחלות הנמשכת באדמה הפלסטינית הכבושה ומגניבת המים שלנו, והן מעורבות בפעולות האלה ישירות. מסחר עם חברות כאלה הוא צורה של תמיכה במשטר האפרטהייד של ישראל על העם הפלסטיני, כך שאנו מקדמים בברכה את ההחלטה של הרשת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרם על מוצרי התנחלויות (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים