שתף קטע נבחר

הדגל של מי הוא כחול ולבן?

בערב יום העצמאות פירסם עיתון הילדים החרדי "חברים" כתבה גדולה על דגלים ומשמעותם. הקוראים למדו שם על דגל ארצות הברית, ברזיל, יפן - ועוד הרבה אחרים, אבל רק דגל אחד היה חסר - נחשו של איזו מדינה

גולשים יקרים, האם תוכלו לסייע לקוראי עיתון הילדים החרדי "חברים" לגלות היכן מסתתר דגל ישראל בכתבה שפורסמה בערב יום העצמאות? המוצא הישר זכה בראייה חדה במיוחד.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

עיתון הילדים "חברים" של השבועון החרדי "בקהילה" פירסם בערב יום העצמאות כתבה תחת הכותרת "אל הדגל", שעוסקת במראה, בהיסטוריה ובשימוש שנעשה בדגלים שונים מרחבי העולם. בעמוד הפותח של הכתבה מוצגת "ערימה" של עשרות דגלים, אבל דגל ישראל מוצנע היטב היטב - ורק קצה קצהו מבצבץ החוצה.

 

דגל קפריסין. מה הוא אומר? ()
דגל קפריסין. מה הוא אומר?

 

הכתבה סוקרת את הדגלים ומשמעותם. על הדגל של ארצות הברית מסופר כי הפסים שבו מייצגים את 13 המושבות המורדות בבריטים, שהקימו את ארצות הברית, והכוכבים מייצגים את המדינות שקיימות שם כיום. על ברית המועצות מוזכר כי הפטיש והמגל בדגלה מציינים את אידיאל העבודה, ובנוגע לברזיל - שהצבע הירוק מסמל את יערות הגשם, הזהב - את המחצב היקר, והכוכבים את 27 המדינות שברפובליקה הדרום-אמריקאית.

 

וגם הדגלים של יפן, קפריסין, לוב ואפילו האו"ם זוכים להתייחסות מיוחדת, אבל דגל ישראל - שבעת פרסום הכתבה התנוסס ברבים על בתים, מכוניות ועמודי תאורה ברחובות - לא זכה לשום אזכור, בטח שלא להסבר.

 

הכתבה אף טרחה להתייחס לטקסיות שסביב דגל המדינה: "מניפים אותו על מוסדות המדינה, כמו על בתי משפט, בנייני כנסת ותחנות משטרה... לפעמיים אנו שומעים שמדינה פלונית הורידה את הדגל לחצי התורן", אבל גם במקרה זה, למרות הסמליות וההקשר ליום הזיכרון, מקומו של הכחול-לבן נפקד.

 

ודגל ארצות הברית - מה משמעותו?  ()
ודגל ארצות הברית - מה משמעותו?

 

עיתון "בקהילה" הוא שבועון עצמאי שאינו מזוהה עם זרם חרדי מסוים. כמו רוב כלי התקשורת החרדים פועלת בו ועדה רוחנית שמשגיחה על התכנים. נראה שבעיניהם דגל ישראל הוא דגל אדום.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי הרב רגב: "הדרת הדגל בעיתון חרדי מתון

כביכול, מחפירה ומקבילה למנהג של חלק מהחרדים לבזות את צפירת יום הזיכרון. דווקא בערב יום העצמאות, עורכי העיתון בחרו לסקור בהרחבה את משמעותו של כל דגל אפשרי, כולל דגלי המציל בים, אך להתעלם מדגל הכחול לבן.

 

"זוהי הוכחה נוספת לצורך החיוני להחיל את לימודי הליבה, כולל לימודי אזרחות ותולדות מדינת ישראל במערכת החינוך החרדית. זאת, כדי לוודא שגם הילדים החרדים יכירו את הסיפור האמיתי מאחורי הקמת המדינה וסמליה, ולא יגדלו במציאות של החרמת המדינה".

 

  • Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים