שתף קטע נבחר

עובדי בית ליסין: "ההנהלה מתנהגת כמו מאפיה"

הנהלת בית לסין מבקשה מעובדי התיאטרון לקצץ בשכרם או להביא לפיטוריהם. עובדים ושחקנים אומרים היום ל-ynet: "הנהלת התיאטרון מצמידה לנו אקדח לרקה". מנכ"לית התיאטרון ציפי פינס: "רק בעלי שכר גבוה יפגעו"

תיאטרון בית ליסין הודיע ערב החג לעובדיו ולשחקניו על קיצוץ מיידי של עד 10% במשכורותיהם. במכתב שנשלח לעובדים ולשחקנים, ועליו חתומה הנהלת התיאטרון הודגש כי ללא נקיטת אמצעים מיידית עלול בית ליסין להגיע לגירעון מצטבר של 8.6 מיליון שקלים, דבר שיהפוך את התיאטרון למוסד חדל פירעון.

 

"בשל המצב הגרעוני המתמשך ואי הגדלת התמיכה הציבורית, נדרש התיאטרון לנקוט שוב בצעדי התייעלות וחסכון ללא דיחוי", הודיעה ההנהלה והדגישה כי ההפחתה בשכר תחל ב-10 במאי ולתקופה של שנה. מאחר ומדובר בהרעת תנאי העסקה, דורשת הנהלת התיאטרון מהעובדים ומהשחקנים במקביל - לחתום על הסכמתם להפחתה ועל ויתור מראש על כל טענה או תביעה בעניין. "עובד אשר לא ייתן את הסכמתו, ללא תנאי, יוזמן לשימוע ותישקל סיום עבודתו בתיאטרון", הודגש במכתב.

 

מנכ"לית בית לסין, ציפי פינס. תקצץ או תפטר (צילום אביב חופי) (צילום אביב חופי)
מנכ"לית בית לסין, ציפי פינס. תקצץ או תפטר(צילום אביב חופי)

 

שחקנים ועובדים בבית ליסין אמרו היום ל-ynet: "אנחנו לא מתכוונים לחתום על המסמך. לתת לנו לבחור בין קיצוץ כפוי לפיטורין זה התנהגות של מאפיה. הנהלת התיאטרון מצמידה לנו אקדח לרקה ודורשת מאתנו להמשיך כאילו כלום".

 

עובדי ושחקני תיאטרון בית ליסין זכו היום לרוח גבית של איגוד שחקני המסך - שח"ם. במכתב חריף למנכ"לית התיאטרון, ציפי פינס, יוצאים חברי הנהלת האיגוד הנהלת התיאטרון ומותחים ביקורת גם על הבקשה שהופנתה אל שחקניו לחתום על מכתב מחאה נגד הצוות הטכני של בית לסין, שנאבק גם הוא על שכרו. "אנו סבורים כי אין זה מעניינם של השחקנים לתמוך בהנהלת התיאטרון במסגרת מאבק הצוות הטכני לשיפור תנאי העסקתו" כתבו חברי שח"ם. "אנו מתנגדים בתוקף לניסיון זה להקים חלק מעובדי התיאטרון כנגד העובדים האחרים וסבורים כי כחברים בארגון, שפועל ללא לאות למען שיפור תנאי השחקנים, אין השחקנים החברים באיגוד יכולים לצאת כנגד שותפיהם לעבודה אשר נאבקים בעצמם למען שיפור תנאי העסקתם".

 

בשח"ם מוסיפים: "אנחנו מפקפקים בטיעון שהפחתת שכר תהווה בסיס כה משמעותי להצלת התיאטרון ממצב של 'חדלות פירעון'. לא ברור לנו מפניית התיאטרון, כיצד נקלע לגירעון של כ-9 מיליון שקלים, שבסופו של דבר מביא לכך כי דווקא עובדי התיאטרון ושחקניו, צריכים לשאת בתוצאות התנהלות זו. לא ייתכן כי נקיטה בצעד דרסטי שכזה, תיעשה באופן חד צדדי, ללא התייעצות עם השחקנים ועם שח"ם, הארגון שמייצג רבים מהם".

 

דביר בנדק, יו"ר איגוד שחקני המסך. מפקפקים בטיעוניה של ציפי פינס (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
דביר בנדק, יו"ר איגוד שחקני המסך. מפקפקים בטיעוניה של ציפי פינס(צילום: דנה קופל)

 

בשח"ם מדגישים כי מנכ"לית בית ליסין הפרה סיכומים מולם מחודש מארס האחרון ובמסגרתם הבטיחה, לטענתם, כי כל צעד עתידי שיש בכוונת התיאטרון לנקוט בנוגע לתנאי העסקת השחקנים, ייעשה לאחד הוועדות והתייעצות עם נציגי האיגוד. "למרבה צערנו, סיכום דברים זה לא כובד על ידך", אמרו והדגישו: "יש ספק רב באשר לתקפותו המשפטית של האיום להפסקת ההתקשרות עם שחקנים, היה ולא יסכימו להפחתה הכפויה בשכרם. יש בדעתנו להמשיך ולפעול ביתר שאת על מנת לשים סוף להתנהלות חד צדדית ודורסנית מעין זו של הנהלות התיאטרון כלפי עובדיו ואנו קוראים לשחקנים חברי שח"ם שלא לחתום על כל מסמך עד לבירור מעמיק של העניין".

 

מנכ"לית תיאטרון בית ליסין, ציפי פינס, מגיבה היום לטענות ובמכתב שמופנה ליו"ר שח"ם, דביר בנדק, והנהלת האיגוד היא כותבת: "קראתי את מכתבתכם בצער רב והופתעתי לגלות כי אינכם שותפים למאבק הקיומי בו שרוי התיאטרון בימים קשים אלה. בנוגע למכתב הפנייה לצוות הטכני, חשוב להבהיר כי היוזמה הינה של שחקנים ויוצרים בתיאטרון, שביקשו לקרוא לצוות הטכני לחזור לשולחן המו"מ כדי לא להשבית את התיאטרון ולגרום לו נזק כלכלי עמוק יותר".

 

עוד הוסיפה פינס: "לגבי המסמך שעליו נתבקשו השחקנים והעובדים לחתום לצורך אישור הפחתה בשכר, מהלך זה נעשה בהחלטת ההנהלה הציבורית ובדרישה של עיריית תל אביב, שהתנתה תמיכות עתידיות ביישומה של תכנית הבראה מקיפה

ומיידית. תכנית ההבראה נבנתה באופן מדורג, כך שאחוז הקיצוץ הגבוה ביותר רלוונטי רק לבעלי השכר הגבוה. התנהלותו הכלכלית של התיאטרון נבדקה לעומק על ידי עיריית תל אביב, שפנתה לחברה מובילה בתחום הייעוץ הכלכלי שקבעה כי ניתוח תוצאות העסקיות של התיאטרון מלמד על יציבות תפעולית יחסית ויעילות במבנה ההוצאות. הקושי הכספי שבו מצוי התיאטרון נובע מתת תקצוב מתמיד ובדו"ח של חברת הייעוץ צוין במפורש כי יש להגדיל את היקף התמיכה בין 1.5-3 מיליון שקלים לשנה".

 

פינס שוללת מכל את הטענות על הפרת הסכמים מול נציגי איגוד השחקנים ואומרת: "מעולם לא התקיימה פגישה בין דביר בנדק לביני בחודש מארס. נערכה בינינו שיחה טלפונית שבה הציע בנדק את עזרתו מול הרשויות בגיוס תקציבים נוספים לתיאטרון בית ליסין. הסכמי העסקת השחקנים והיוצרים נחתמים ישירות מולם או מול סוכניהם, מעולם לא דרך שח"ם ולכן גם בנושא זה לא ראיתי לנכון לפנות לאיגוד. אשמח להיפגש עם נציגי שח"ם ולדון בכל נושא, כולל תנאי העסקתם של השחקנים, ולהבהיר את מצבו העגום של תיאטרון בית ליסין לעומת הצלחתו המטאורית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי פינס. גרעון בתיאטרון
צילום: ענת מוסברג
לאתר ההטבות
מומלצים