שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האבולוציה של הגיבורים, פרק 2: איירון מן

  מצד אחד נרקיסיסט מתוסבך עם נטייה להרס עצמי, מצד שני גיבור על טכנולוגי עם כוונות טובות: המסע של ynet בעקבות הגלגולים השונים של גיבורי העל הגדולים של הקיץ נמשך - והפעם: איירון מן

  הנה הם באים, "הנוקמים" - האולסטאר של הסופר-הירוז, ואנחנו ב-ynet ממשיכים במסדר גיבורי העל ועושים לכם היכרות מחודשת איתם. ואחרי שפתחנו עם הענק הירוק - מגיע תורו של איירון-מן.

   

  היסטוריה על הנייר

  כמו גיבורי על רבים אחרים בזמנו, גם איירון-מן נוצר על ידי אמן הקומיקס סטן לי בצלה של המלחמה הקרה. הוא הופיע לראשונה בחוברת "Tales of Suspense #39" שיצאה במרס 1963, בעיצומו של העימות מול הסובייטים. דמותו של טוני סטארק, האיש מאחורי איירון-מן, מסמלת את הצד הנאור וההוגן של הקפיטליזם האמריקני, אולם היא פועלת במציאות של שחיתות, נהנתנות, תאוות בצע ובוגדנות, שמאיימת על סטארק האדם ועל אמריקה כולה.

   

  למרות שהמלחמה הקרה היא הרקע ליצירת איירון-מן, שורשיו נובעים ממלחמת העולם השנייה ואסון הירושימה, בו התנפצה האוטופיה של הטכנולוגיה כמשחררת האנושות. המהפכה התעשייתית הביאה לעולמנו חלומות על עתיד טוב יותר לאדם, אולם השימושים לרעה שהביאו כלייה על מיליוני בני אדם הפכו את הטכנולוגיה והקידמה למבשרות רעות. כך גם במקרה של איירון-מן: יזמים חמדנים מוכנים לעשות הכל כדי לקדם את הגאדג'טים שלהם - גאדג'טים של מלחמה.

   

  על פי העלילה, טוני סטארק הוא בנו של הווארד סטארק שהיה חבר בפרויקט מנהטן (צוות המדענים שעמל על פיתוח פצצת אטום אמריקנית במהלך מלחמת העולם השניה). הבן המוכשר והאינטליגנטי כל כך הוא דוגמה לפלייבוי שנפל קורבן לנהנתנות הקפיטליסטית, אך התנער ממנה והפך לגיבור. הקונפליקט הטכנולוגי מוטמע בגופו: לבו פועם בזכות מחולל חשמלי מציל חיים שפיתח. מנגד, מקור אנרגיה זה מפעיל את חליפת המלחמה שלו כאיירון-מן - נשק הרסני לכל דבר.  

   

  אי לכך, הוא נדרש לעטות על עצמו חזות אחראית כבדת משקל, כדי להשאיר את החליפה לעצמו בבלעדיות. את הטכנולוגיה המתקדמת שיש ברשותו כיורש של "תעשיות סטארק" הוא מנצל לטובת שמירת השלום, גם אם זה אומר מאבק בסוחרי הנשק תאבי בצע שפועלים מתוך החברה שלו (עובדיה סטיין) ומתחריה (ג'סטין האמר). תככים בעולם הצללים הזה הביאו למותם של הוריו בתאונת דרכים מפוברקת - זהו סיפור הרקע ללידתו של איירון-מן ב-1963.

   

  מתוך הקומיקס

   

  ב-"Tales of Suspense #39", סטארק הצעיר יוצא לוייטנאם כדי לבחון מקרוב את השתלבות מוצריו בצבא האמריקני. בדרך הוא נקלע למארב של כנופייתו של וונג צ'ו הקומוניסט, ונפצע כשרסיס חודר לבית החזה שלו. צ'ו דורש ממנו לייצר עבורו נשק משוכלל, ומצוות אליו את המדען יינסן. שיתוף הפעולה בין השניים מניב את המחולל שמונע מהרסיס לפגוע בלבו של סטארק, וגם את האבטיפוס הראשוני של איירון-מן, באמצעותו מצליח סטארק להיאבק בשוביו ולהימלט.

   

  בהמשך, עם שובו הביתה, סטארק מפתח את החליפה ומשדרגה. הוא מגיח כאיירון-מן בשעת צרה, אך לא מוכן לחלוק את הפטנט עם ראשי חברתו, וסטיין בראשם. הוא גם דוחה כל ניסיון של גורמים זורמים שרוצים לשים ידם על המצאתו. זהו המתח הכללי שמלווה את איירון-מן לאורך השנים. זהו מתח שגם גובה מחיר אישי מסטארק, שמתמכר לטיפה המרה. הוא נדרש להרבה עזרה מחבריו במאבק מול העולם: הקצין ג'יימס "רודי" רודס ופפר פוטס, אותה הוא ממנה ליו"ר החברה.

    

  אז מיהו איירון-מן?

  בגרסה המקורית שלו, סטארק הוא אדם אינטליגנטי בצורה בלתי רגילה וממציא בעל דמיון בלתי נדלה. החיסרון מגיע בדמות אישיות מעורערת ונטייה לאלכוהוליזם. טראומת החטיפה היא זו שמנערת אותו וגורמת לו לנטוש את אורח חייו הנהנתני, לעזוב את עסקי הנשק ולתרום מכישרונו לחברה. אבל זה עדיין לא אומר שהוא הגיע לכדי איזון בחייו. סטן לי סיפר כי שאב השראה לסטארק מדמותו של הווארד יוז, איש העסקים האקסצנטרי על שלל מיזמיו המוטרפים.

   

  לאונרדו דיקפריו כיוז ב"הטייס" של סקורסזה. גם הוא היה מועמד לתפקיד איירון-מן ()
  לאונרדו דיקפריו כיוז ב"הטייס" של סקורסזה. גם הוא היה מועמד לתפקיד איירון-מן
   

   

  לי בוודאי לא יודה בכך, אבל נראה כי בעיצוב איירון-מן, הוא הושפע לא מעט גם מבאטמן - המקבילה המצליחה יותר מבית DC. כמו ברוס וויין, גם סטארק הוא יתום שירש מיליונים, והחליף את הפפיון המהודר בחליפת מלחמה. כמוהו, הוא פועל במנותק מחבר המנהלים של החברה המצליחה בראשה הוא עומד, ומתרכז במיזם הטכנולוגי האישי שלו. שניהם לא מצוידים בכוחות על, והם מתבססים על עזרים טכנולוגיים.

   

  ומהם העזרים הטכנולוגיים הללו? המחולל המגנטי שמושתל בלבו של סטארק משתלב כמקור כוח עצום בחליפה הרב תכליתית שהוא עוטה כאיירון-מן. חליפה זו מגוננת על גופו השברירי של המיליארדר חולה הלב. השיריון הגמיש הזה חמוש באינספור נשקים מגוונים - ממקלע לתותח אור - וגם משגר סילוני שמאפשר לו לעוף, גולת הכותרת של החליפה. מזכיר קצת את הגלימה של איש העטלף, לא? 

   

  איירון-מן, מתוך סדרת האנימציה. סופר-הירו אירודינמי ()
  איירון-מן, מתוך סדרת האנימציה. סופר-הירו אירודינמי

   

  אבל בניגוד לבאטמן המיוסר, איירון-מן הוא גיבור ציני, ספונטני ועם הרבה חוש הומור. ובניגוד לוויין ששומר על חשאיות, הוא נחשף בציבור, עם ובלי המסיכה. כולם יודעים שסטארק הוא איירון-מן - מה שהופך אותו למטרה ידועה עבור אויביו, אך גם לסלבריטי נערץ. הגילוי הוא בגדר אבן נגולה מעל לבו, שגם כך מאוים על ידי אותו רסיס. מתברר שיש יתרונות לחשיפה: לא ניתן לסחוט אותו, ולכן הוא גם מרשה לעצמו לפעול מתוך שיתוף פעולה עם אחרים, ולייסד את צוות "הנוקמים".

   

  מי נגד מי

  לאחר שמיגר את הסובייטים עם המגל והחרמש שלהם באמצעות תותחים, לייזרים ועד, סטארק התפנה למלחמה מבית, מול החזירים הקפיטליסטים שחושקים בהמצאותיו. סטיין, האמר ואחרים ניסו לנשל אותו ממפעל חייו, וגם מחייו - ולא פעם היו קרובים לכך. אך איירון-מן שרד בזכות עזרה מידידיו: רודי, פוטס והמחשב JARVIS שיצר. כמייסד והמממן של "הנוקמים", סטארק נערך לבלימת ארכי-טרוריסטים שונים ומשונים, אולם לא פעם נקלע למאבק פיקודי מול קפטן אמריקה - האחראי, המסור והשקול יותר.

   

  מסך הברזל

  למרות ההצלחה לה זכה איירון-מן מעל דפי חוברות הקומיקס, הוא עשה את הגיחה הטלוויזיונית הראשונה שלו רק בניינטיז, עם השקת סדרת האנימציה הראשונה שנתפרה למידותיו על ידי מארוול ב-1994. סדרה זו מנתה 26 פרקים (שלוש עונות), וגובתה בהפצת ליין צעצועים בהשראתו. היתה זו התנעה ראשונה של הדמות על המסך הקטן, עם ראייה קדימה, אל עבר המסך הגדול. תוצאותיה הגיעו בענק ב-2008, עם רוברט דאוני ג'וניור כגיבור בחליפה.

   

  הטריילר של "איירון-מן"

   

  בעצם, הליהוק של דאוני ג'וניור כסטארק עשה טוב לשחקן בעולם המציאותי ולדמות בקולנוע, ושיגרה אותם מעלה מאשפתות של סמים ואלכוהול. באמצעות הסרט "איירון-מן" שביים ג'ון פאברו, הצליח דאוני ג'וניור לשקם את הקריירה, להשאיר את העבר הנהנתני וההרסני שלו מאחור (מזכיר לכם משהו?) ולהפוך לשחקן רלוונטי ומצליח. איירון-מן מצידו, הפך לפרנצ'ייז מבטיח עבור מארוול עם הכנסות של יותר מ-585 מיליון דולר - מול השקעה בסך של 140 מיליון דולר.

   

  רוברט דאוני ג'וניור כאיירון-מן. שיקום הקריירה ()
  רוברט דאוני ג'וניור כאיירון-מן. שיקום הקריירה

   

  עלילת הסרט מגוללת את סיפור החטיפה של סטארק, כפי שהופיעה ב-"Tales of Suspense #39" - אך במקום וייטנאם, זירת ההתרחשות הפעם היא אפגניסטן, ובמקום הווייטקונג הוא נשבה על ידי אנשי הטאליבן. עדכון העלילה נתן לסרט צד אקטואלי ותרם להצלחתו, וכך גם הרוח הקלילה והקומית שמקנה דאוני ג'וניור.

   

  גם השערוריות בשוק ההון והמשבר הכלכלי בארצות הברית השתלבו עם הקנוניה של סטיין (בגילומו של ג'ף ברידג'ס, באקט של "מה ששנוא עליך על תעשה לחבריך" - הרי כקווין פלין, גיבור "טרון" מ-1982, מנסה אויבו לנשלו ממעמדו בחברת ההייטק שבבעלותו), שמנסה לבעוט את סטארק מחוץ לחברה. הוא אף גונב את החליפה ומשדרג אותה בדמות איירון-מונגר. בסופו של דבר איירון-מן מצליח להכניעו בעזרת פפר פוטס (גווינת' פלטרו), רודי (טרנס הווארד) ו-JARVIS (בקולו של פול בטאני). הסרט התניע מחדש את סדרות הטלוויזיה בארצות הברית וגם ביפן.

   

  איירון-מן. האיש בחליפה ()
  איירון-מן. האיש בחליפה

   

  ב"איירון-מן", הסוכן פיל קולסון (קלארק גרג) התחיל בגישושים לגיוס סטארק לפרויקט של רשות הלוחמה הסודית בטרור S.H.I.E.L.D, ובסוף הסרט הגיבור נפגש עם הבוס הגדול ניק פיורי (סמואל ל. ג'קסון). ב"איירון-מן 2" מ-2010, זרועות התמנון של פיורי ואנשיו סוגרים על סטארק, וכך גם נטלי רשמן (סקרלט ג'והנסון) שחודרת לחברה. בעזרתה ובעזרת פוטס הוא מנסה להדוף את דרישות הסנטר סטרן (גארי שנדלינג) וסוחר הנשק ג'סטין האמר (סם רוקוול) למסור למדינה את סודות חליפת איירון-מן.

   

  המעמד של איירון-מן כגיבור על שומר עליו מבחינה ציבורית, אולם כשאיוון דנקו הרוסי (מיקי רורק) צץ לבוש בחליפה משלו ונחוש לנקום את מות אביו, העניינים מסתבכים. האמר מגייס אותו לשורותיו והשניים מציבים איום גדול על סטארק ועל הציבור האמריקני.

   

  ההחלשות הפיזית של סטארק גם היא מטרידה, אולם למזלו יש לו חברים טובים שיעזרו. פוטס, רודי (הפעם בגילומו דון צ'יידל) ועוזרו האישי האפי הוגן (אותו מגלם הבמאי פאברו) שם בשבילו, למרות המשבר האישי אליו נקלע. פיורי, קולסון ורשמן (הלא היא נטשה רומנוף, "האלמנה השחורה") מגישים גם הם סיוע בדרך לייסוד "הנוקמים", וכך גם המשך ההצלחה של הסרט בקופות - עם הכנסות של כ-624 מיליון דולר בסך הכל. צילומי הסרט השלישי אגב יתחילו החודש.

   

  דבר המומחה: ד"ר קורד סקוט

  בעוד שהענק הירוק מייצג אינסטינקטים של רגש ואלימות, איירון-מן מייצג אינטליגנציה מופלגת המשולבת בטכנולוגיה. כמו קפטן אמריקה, סטארק היה תוצר המלחמה - במקרה זה מלחמת וייטנאם, לקראתה ייצרו תעשיות סטארק נשק. מבחוץ הוא בלתי ניתן להשמדה, אך הפנימיות שלו היא של נרקיסיסט אלכוהוליסט שמחפש חיבה מהסובבים אותו.

   

  רוברט דאוני ג'וניור כטוני סטארק ב"איירון מן 2". מי פלייבוי? ()
  רוברט דאוני ג'וניור כטוני סטארק ב"איירון מן 2". מי פלייבוי?

   

  מהבחינה הזאת הוא פלייבוי עם צעצועים מגניבים, שכולם היו רוצים שיהיו בבעלותם. אך באותו זמן, הפעילות שלו היא לטובת האנושות. בניגוד לקפטן אמריקה שהוא אלטרואיסט מטבעו בבית וכן בפומבי, הוא עושה לעצמו הנחות

  כשמדובר בחייו האישיים. הפרגמטיזם של איירון-מן הופך אותו למפקד טוב. הוא חצוף אך לא חסר זהירות בכל הקשור לגרימת מוות שלא לצורך.

   

  לסטארק יש קשר אישי לחבריו לצוות. רוח המפקד שלו נוגדת את זו של קפטן אמריקה, ושניהם משלימים אחד את השני היטב. היחסים שלו עם ברוס באנר תואמים מבחינה אינטלקטואלית, אבל עם הענק הירוק, הוא נדרש לרסן את דחפיו הבסיסיים כאיירון-מן. הטבע שלו כפלייבוי הופך את היחסים שלו עם האלמנה השחורה למסוכנים עבור הקבוצה, כמו גם לחייו האישיים. הפחד שלו ממחויבות שולט ברבות ממערכות היחסים שלו. העוקצנות והשנינות שלו מסייעות לו להיות במרכז העניינים כל הזמן.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איירון-מן המצויר
  רוברט דאוני ג'וניור. הפנים של הדמות
  לאתר ההטבות
  מומלצים