שתף קטע נבחר

תוכנית בארה"ב: חשמל סולארי לכל בית

משרד האנרגיה פצח בתוכנית שאמורה לאפשר לצרכנים לחבר ציוד סולארי ישירות לרשת החשמל באמצעות שקע ייעודי. המטרה: להפוך את ייצור האנרגיה מהשמש לצעד פשוט, ממש כמו קניית מחשב

משרד האנרגיה בארצות הברית השיק תוכנית שמטרתה להפוך את ההשקעה בחשמל סולארי ביתי לפשוטה כמו קניית מחשב ביתי חדש. התוכנית, שעלותה 25 מיליון דולר, תאפשר לצרכן לרכוש ציוד סולארי בעצמו, לחבר אותו לשקע ייעודי ובכך להתחבר באופן מיידי לחברת החשמל המקומית.

 

מדובר בתוכנית מחקר לפאנלים סולאריים בשיטת "Plug and Play", ששואבת השראה מהקלות שבה משקי הבית אימצו מכשירים אלקטרוניים מחוברים לרשת. החיבור יאפשר לצרכנים למכור את החשמל העודף לחברת החשמל. מהתוכנית עתידים גם ליהנות עסקים קטנים, שיוכלו להפיק עוד קצת הכנסה מהנדל"ן שלהם.

 

המערכת אמורה להיות מסחרית ופשוטה להתקנה, ללא צורך בהתאמה אישית, הכשרה מיוחדת או כלים ייעודיים. "הצרכן מחבר את המערכת לשקע ייעודי, שמחבר באופן אוטומטי בין המערכת לחברת החשמל ומאפשר שימוש אופטימלי באנרגיה", נכתב בחזון התוכנית. על מנת לממש זאת, מנסים במשרד גם לשנות מהיסוד את היחסים בין הצרכנים, לחברות החשמל ולייצור החשמל הביתי. 

 

התוכנית לחיבור מיידי לרשת החשמל, היא נוסף על התוכניות הקיימות, שנועדות להפחית את העלויות הגבוהות של התקנת מערכות סולאריות. עלויות אלה כוללת הליכים להשגת היתרים, התקנת הציוד, חיבור לרשת, בדיקה ואישור. ההוצאולת הללו מגיעות על פי נתוני המשרד לעשרות אלפי דולרים וגבוהות יותר מהפאנלים הסולאריים עצמם.

 

למרות מגמת הירידה במחירי הפאנלים בעולם, העלויות הנלוות אין משתנות ומשום כך קיים עדיין מכשול משמעותי בפני החדירה של ציוד סולארי לשוק הכללי. על פי המשרד, המערכת החדשה "תעקוף את המכשולים הקיימים מבחינת ציוד וטרחה נלווים באמצעות מערכת אינטיליגנטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Pedro Castellano
צילום: Pedro Castellano
בקרוב: חשמל סולארי בשקע הביתי?
צילום: גלית קוסובסקי
מומלצים